Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 

Lacurile din Sovata

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,996
  • Înscris: 08.03.2007
Am nevoie de cateva informatii referitoare la unul din lacurile din Sovata si nu le prea gasesc nicaieri pe net. E vorba de lacul Paraschiva. As vrea sa fac o balaceala acolo insa necunoscand zona, am nevoie de cateva informatii:
-e amenajat sau nu?
-daca e amenajat, exista cineva care il administreaza, exista ceva taxa de intrare, exista vreo perioada din an cand accesul e interzis?
-exista ceva drum pe care se poate merge cu masina pana langa lac, preferabil pana in buza lacului?

Multumesc anticipat cunoscatorilor zonei.

#2
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
http://www.hoinari.r...62120100818.php

si nu a trebuit decat sa caut pe google

#3
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,996
  • Înscris: 08.03.2007
Multumesc pentru link, ceva informatii partiale se pot deduce. In acel link sunt 2 poze din care pot deduce eventual ca nu este amenajat, desi nu am idee cand au fost facute pozele. De atunci poate lucrurile s-au schimbat. Informatia cea mai importanta pentru mine este daca exista acces cu masina pana in apropiere.

#4
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,313
  • Înscris: 05.01.2012
Din ce stiu eu, se poate ajunge cu masina pana la Lacul Ursu. De acolo faci o plimbare (drumetie) de vreo 10 minute. Orima data pe langa Lacul Ursu, apoi prin padure. Oricum peisajul e superb. Mai ales daca e cald afara si te plimbi prin adierea vantului.
Uite aici o harta!
Lacul Paraschiva e putin mai in nord fata de Lacul Ursu.

Edited by Venboteam, 20 October 2013 - 21:32.


#5
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,996
  • Înscris: 08.03.2007
Plimbarea pentru mine e putin mai complicata. Balaceala pe care vreau sa o fac in lacul Paraschiva se desfasoara la cativa metri buni sub apa. Mi-e destul de greu sa ma plimb cu echipament de scafandru de 50 kg prin padure, pe jos. Harta am vazut-o pe google maps insa pozele nu sunt la rezolutie prea mare si nu imi dau seama daca se poate intra cu masina.

#6
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,582
  • Înscris: 12.07.2010
Nu se poate intra cu masina la Lacul Paraschiva,se ajunge la el pe o alee pavelata de langa Lacu Ursu,nu este permisa camparea sau facutul focului langa el,este intr-o zona foarte frumoasa,nu are amenajari (doar doua banci de parc).Apa este cel mai putin sarata din lacurile de langa Sovata,se mai pescuieste si se face baie in sezonul cald.Are o suprafata mica (vreo 3000 mp) si max 5-6 m adancime

#7
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,996
  • Înscris: 08.03.2007
Multumesc mult, asta e raspunsul care il cautam.

#8
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,582
  • Înscris: 12.07.2010
Pentru putin

#9
pazzno1

pazzno1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.11.2009
Tocmai m-am intors de la Sovata. Vreme super. Nimic nu se compara cu o baie in Lacul Ursu si daca mai aveti si norocul sa nu fie o zi foarte calduroasa poti ramane la strand de la 10 la 18. Noi am fost cazati La Vila Ursu si nu am regretat

#10
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View Postpisoiu2, on 20 octombrie 2013 - 19:30, said:

Am nevoie de cateva informatii referitoare la unul din lacurile din Sovata si nu le prea gasesc nicaieri pe net. E vorba de lacul Paraschiva. As vrea sa fac o balaceala acolo insa necunoscand zona, am nevoie de cateva informatii:
-e amenajat sau nu?
-daca e amenajat, exista cineva care il administreaza, exista ceva taxa de intrare, exista vreo perioada din an cand accesul e interzis?
-exista ceva drum pe care se poate merge cu masina pana langa lac, preferabil pana in buza lacului?

Multumesc anticipat cunoscatorilor zonei.

Lacul Paraschiva (Piroszka To), este SINGURUL lac dulce (are peşte) dintre toate lacurile din Sovata. Este neamenajat e o pancardă cu "Scăldatul interzis); cu maşina nu poţi ajunge până la lac. Se află undeva în dreapta muntelui de sare. Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate