Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Routere wireless cu standard ac pentru clientii UPC ?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009
Acum ca si UPC si mai ales RDS vor sa ofere viteze cu mult peste 100 Mbps, cred ca ar fi cazul ca si UPC sa ofere clientilor routere cu standard ac

clientii RDS nu au probleme pentru ca ei pot cumpara din comert orice router ac

placi wireless ac pentru laptopuri deja se gasesc in comert

miza ar fi o viteza de maxim 300 Mbps care se poate obtine in teren, (sunt disponibile teste reale pe internet), ar fi comic sa ai abonament de 1 Gbps si sa ai doar router cu standard n (cu n se obtin cam 60 - 80 Mbps)

Edited by iconicpaul, 17 October 2013 - 11:46.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Asta cu viteza wi/fi a routerului le-o spun si eu celor de la upc ori de cate ori ma imbie sa cresc abonamentul de net.

#3
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,049
  • Înscris: 08.08.2002

View Posticonicpaul, on 17 octombrie 2013 - 11:41, said:

clientii RDS nu au probleme pentru ca ei pot cumpara din comert orice router ac

placi wireless ac pentru laptopuri deja se gasesc in comert

Routerele cu AC sunt la prima generatie si toate au pb. de hard/soft mai mici sau mai mari. Standardul AC inca e draft !
Nu inteleg cum vine asta, clienti RDS pot cumpara orice router AC din comert dar pe clientii UPC cine-i opreste ?
UPC nu mai aduce routere stand-alone doar modem-uri cu routere inclus. Nu stiu insa sa fi aparut un model cu AC si cand va apare va fi scump si UPC nu cumpara cele mai scumpe modele.
Ce ofera UPC-ul poate fi acoperit ca si viteza si cu un router ft. bun cu N 450Mbps doar sa ai si device-uri care sa suporte asa ceva.
La RDS e o pb. cu noile abonamente, dar nu vad ce ne intereseaza aici pe threadul UPC ce pb. au la RDS. Nu scrie nicaieri ca providerul trebuie sa-ti asigure si pe wireless viteza maxima a abonamentului, defapt e deja imposibil cu tehnologia actuala pt. abo ala de 1000Mbps de la RDS.
Routerele wireless oferite bonus clientilor sunt destul de slabute si nu multumesc pe oricine, un user pretentios care are nevoie si de AC nu se multumeste cu ce router ii ofera gratis providerul.
In cativa ani cand modele cu AC vor inlocui total modele cu N si prin urmare si preturile vor scadea mult, vor oferi sigur si provideri routere cu AC, rabdare !

Edited by MD, 18 October 2013 - 11:05.


#4
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009
eu am impresia ca tu nu prea intelegi tehnic treburile cu wireless-ul, amesteci tot felul de idei

Edited by iconicpaul, 19 October 2013 - 19:36.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Nu te impiedica nimeni de la upc sa-ti cumperi ce router vrei dar vei avea 2 routere in cascada. Vei avea astfel mai mult loc ocupat, mai multi consumatori electrici, mai multe posibilitati de nefunctionare.

#6
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,049
  • Înscris: 08.08.2002
Ideea foarte clara exprimata dar cu o logica care mie imi scapa era ca la RDS clientii isi pot cumpara ce routere wifi vreau din comert.
1. Poti face exact acelasi lucru si la UPC.
2. De ce sa ai 2 routere ? Poti alege un modem fara router de la  UPC si ce router vrei sa-ti cumperi tu din comert. Modem-urile cu router Wifi din oferta UPC sunt slabute din toate punctele de vedere dar pt. cine nu se descurca cu setarile unui router sau nu are bani sa-si cumpere un router bun sunt ideale.

In ce priveste 802.11 ac-ul am sperat ca am fost destul de clar. In comert nu gasesti laptopuri cu AC decat Macbook-uri si cateva modele ft. scumpe de la alti producatori. Sunt curios cam ce procent din clientii UPC au asemenea laptopuri pt. ca sigur e un procent ft. mic ! De schimbat placa wireless sunt cred si mai putini amatori (dat fiind ca de obicei implica garantie, service) si modele cu AC in RO eu n-am vazut de vanzare inca. PCG zic ca vor avea peste o luna de zile un model cu AC de la Intel pe stoc.

Edited by MD, 20 October 2013 - 10:25.


#7
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,378
  • Înscris: 08.12.2008
dar ce te impidica sa ai un adator wireless ac pe usb?

#8
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009
sunt mai multi producatori de placi wireless care ofera asa ceva, Broadcomm dar si Intel cu noul model 7260 si care costa aprox 120 lei

http://www.intel.com...tooth-brief.pdf

in romania niciodata nu s-au adus separat aceste placi, eu si generatiile trecute, 6230 le luam de pe ebay. Eu in trecut, aduceam din germania unde se gasesc la orice magazin si le vindeam pe forumuri

la laptopuri, multe firme printre care Acer, Asus, Sony...etc modelele sunt prevazute cu usita speciala care se poate desface fara sa afecteze garantia, ca si la memorii, uneori cum e la Asus e o sigura usa mare care o desfaci fara sa afecteze garantia si ai acces la toate 3, hard, memorie, placa wireless

mai putin la Lenovo care a mostenit de la IBM sistemul blacklist la BIOS, adica are scris in BIOS modelul placii si nu booteaza daca i se schimba placa

View Postcarmenclara1, on 20 octombrie 2013 - 17:09, said:

dar ce te impidica sa ai un adator wireless ac pe usb?

solutia data de tine aer o serie de dezavantaje, performanta mult mai scauzta pentru ca placa wireless interna foloseste antene lungi trase de-a lungul ecranului si bazei, ergonomia, faptul ca tine ocupat un posrt usb si eventuale probleme de drivere....etc
iar un avantaj este ca aceste placi interne au si Bluetooth care poate fi util in anumite situatii si adauga laptopului un mod de comunicare in plus

View PostMD, on 20 octombrie 2013 - 10:16, said:

Poti alege un modem fara router de la  UPC si ce router vrei sa-ti cumperi tu din comert.

dupa parerea mea, e o prostie sa ai 2 aparate diferite si sa tii 2 prize ocupate

unii dintre voi veniti cu niste solutii......pe cuvant daca nu.....2 aparate, adaptoare, poate mai vine un alt user cu idea unei parabolice

Edited by iconicpaul, 20 October 2013 - 18:12.


#9
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009
am uitat sa adaug ca la modele de diagonal mai mici, 11,6" sau 13", ele nu sunt prevazute cu usi de acces ci tot spatele se da jos fara pierderea garantiei, si eu detin asa ceva si am vazut in comert multe modele, se specifica de producator ca proprietarul poate desface si inlocui componente fara pierderea garantiei

e adevarat ca sunt si multi care nu stiu treaba asta

#10
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,049
  • Înscris: 08.08.2002
Deci tu iti cumperi de pe ebay placa ft. bine, iti schimbi singur placa wifi pt. ca laptopul iti permite si ai cunostiintele necesare ft.bine, insa cati clienti UPC crezi ca sunt in situatia ta ? Reprezinti o minoritate fft mica ... deocamdata !

Pentru mine e o prostie sa folosesc routerul UPC, modest ca si hardware si software si cu performante modeste. La problema unei prize in plus ocupate chiar nu m-am gandit trebuie sa recunosc.

Nu stiu de ce nu intelegi ca 802.11ac e inca draf,t ca procentul celor care au device-uri cu ac e ft. mic inca, ca nu exista modem-uri cu routere ac incorporate ( poate au aparut si eu nu stiu) dar si daca exista sunt noutati scumpe.

UPC nu aduce in RO echipamente care nu sunt de ceva vreme pe piata din vest. Cand o sa vezi in Olanda sau Elvetia ca UPC ofera modem-uri cu routere cu 802.11ac atunci poti eventual sa-ti pui intrebari cand vor ajunge si in RO si de obicei dureaza (vezi cazul receiverelor Horizon de ex).

Edited by MD, 20 October 2013 - 19:22.


#11
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,465
  • Înscris: 24.05.2010
În cazul lui Horizon este vorba și de bani, problema este căte persoane își permit așa ceva ;)

#12
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009

View PostMD, on 20 octombrie 2013 - 19:19, said:

tu iti cumperi de pe ebay placa ft. bine, iti schimbi singur placa wifi pt. ca laptopul iti permite si ai cunostiintele necesare ft.bine, insa cati clienti UPC crezi ca sunt in situatia ta ? Reprezinti o minoritate fft mica ... deocamdata !

corect

View PostMD, on 20 octombrie 2013 - 19:19, said:

Nu stiu de ce nu intelegi ca 802.11ac e inca draf,t ca procentul celor care au device-uri cu ac e ft. mic inca, ca nu exista modem-uri cu routere ac incorporate ( poate au aparut si eu nu stiu) dar si daca exista sunt noutati scumpe.

sporul de performanta, chiar si in draft, de la 60 -70 Mbps la 280 - 300 Mbps e un spor care atrage atentia celor mai cititi in tehnica si bineinteles a celor care sporul chiar le-ar fi util

#13
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,378
  • Înscris: 08.12.2008

View Posticonicpaul, on 20 octombrie 2013 - 17:56, said:

solutia data de tine aer o serie de dezavantaje, performanta mult mai scauzta pentru ca placa wireless interna foloseste antene lungi trase de-a lungul ecranului si bazei, ergonomia, faptul ca tine ocupat un posrt usb si eventuale probleme de drivere....etc
iar un avantaj este ca aceste placi interne au si Bluetooth care poate fi util in anumite situatii si adauga laptopului un mod de comunicare in plus

sincer incerci sa te justifici cu chestii irelevante. noi discutam de AC nu de bluetooth&drivere.

partea cu performanta wireless este relevanta pentru discutie. completarile mele la acest punct ar fi ca exista posibilitatea sa folosesti adaptoare cu antene externe poate chiar detasabile care ofera aceas performanta daca nu in unele cazuri chiar mai bune.

tu vezi doar dezavantaje pe cand eu vad si partea pozitiva adica mobilitate. il pot muta simplu de la un dispozitiv la altul fara sa fiu nevoita sa o tot demontez. (costuri mai mici deoarece cumpar doar un adaptor nu 2,3,45 etc...)

#14
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009
adaptoarele externe mai ales cele cu antena externa pot fi o solutie in anumite situatii mai ales unde ergonomia nu e un criteriu de exemplu la un desktop sau laptop de 17" pe post de desktop replacement unde nu exista nevoia de mobilitate adica ele raman mereu pe birou in locuri unde poate un cablu nu poate fi tras

insa la ultrabook-urile de varf, mai ales cele mici de 11,6" sau 13" unde mobilitatea este criteriul principal, adica cele sunt mutate si purtate tot timpul, e foarte incomod un adaptor si din pacate aici procentul de utilizatori e mai mare decat in prima situatie

problema seamana mult cu situatia 3G unde la orice calculator se poate baga un stick 3G insa la ultrabook-uri si laptopuri mobile, un modul intern cu sim e de preferat tot pentur ergonomie

imi aduc aminte ca vazusem in trecut useri care recomandau folosirea unui stick 3G la tabletele wifi only, solutia merge in situatii mai speciale insa e de bun simt de imaginat cam cat de dificil e de manipulat o tableta cu un stick enorm infipt in ea

Edited by iconicpaul, 20 October 2013 - 23:52.


#15
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,378
  • Înscris: 08.12.2008
la o mica cautare pe net am gasit asta http://www.amazon.co...20&t=frmchrm-20
foarte scump parerea mea. deci sanse sa vedem in viitorul apropiat asa ceva sunt minime.


legat de comparatia cu 3G poti avea dreptate desi sunt si alte aspecte de luat in considerare.
oricum eu propun o varianta mai universala cum ar fi un router 3g portabil gen MR3060 sau TL-TR861 de la Tplink,

Edited by carmenclara1, 21 October 2013 - 01:28.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Solutii sunt multe, unele mai costisitoare dar mai comode in exploatare, altele mai de buget cu sacrificiul ergonomiei. Se pune intrebarea: cati sunt dispusi sa investeasca in aceste solutii si cati au nevoie de ele. Eu ma multumesc deocamdata cu routerul celor de la upc pentru ca nu am nevoie de mai multa viteza la net - nu incarc si nu descarc continut multimedia, simpla navigare pe diverse siteuri si forumuri sau vizionarea unui film online fiind asigurate in prezent de echipamentul primit gratis. Primul router achizitionat, un noname pe care am dat ceva lovele la vremea aia, a fost inlocuit cu un Asus wi/fi care a mers fix 2 ani si 1 luna, adica doar putin mai mult decat garantia. Am imprumutat unul de la un prieten ce nu-l folosea si pana sa-l inlocuiesc am intrebat la upc daca nu-mi aduc ei unul ca tot intentionam sa-mi iau si CI+ -ul si mi le-au adus pe ambele. Acum, chiar daca mai interfereaza catedata cu al vecinilor si mai trebuie sa-i resetez conexiunea, nu as mai da banii pe altul personal care sa mearga la fel ca Asusul.

#17
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,049
  • Înscris: 08.08.2002
Acum Asus-urile au 3 ani garantie Posted Image .

@feribalint daca Horizon exista deja in vest la filialele UPC, un modem gen Motorola cu router 802.11ac cum a gasit carmenclara nici macar nu exista inca in oferta UPC undeva in UE (si e scump si asta).

@iconicpaul routerele cu N au pana la 450Mbps deci cu un adaptor wireless adecvat ar trebui sa nu fie pb. cu abonamentul maxim de la UPC (deocamdata).

Edited by MD, 21 October 2013 - 09:01.


#18
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009
eu as mai completa cu cateva detalii,.....in general deja cand se vorbeste de standardul N, se subintelege dual band, si 2,4 si 5 Ghz desi acum cativa ani nu exista notiunea de dual band.....iar acum exista N 450 doar pe 2,4 Ghz desi pana nu demult, tot ce era pana in N 300 era doar 2,4 si ce era peste ,adica N 450 era dual band
insa acuma mai toate placile wireless si telefoanele si tabletele sunt dual band

insa.....ca de fapt unde voiam sa ajung cu ideea.....ca si pe N 450 la 2,4 Ghz, puteti sa aruncati un ochi la cateva teste reale facute pe mai multe modele de la diferiti producatori, valorile sunt undeva la 130 Mbps la 1 m distanta si cam 80 Mbps la 5 - 7 m distanta in functie de obstacole
pe 5 Ghz valorile sunt ceva mai mari

obs: in toate cazurile, e vorba de cel mai performant mod de transmitere, 3x3 MIMO

referitor la draft, mai tin minte cand standardul N era proaspat aparut si era inca in draft, in comert erau doar routere g cu o singura antena si producatorii ulterior, dupa ce standardul a fost finalizat, au oferit un update de firmware cu care orice router cu draft N era transformat in N final
deci si la standardul ac probabil va fi la fel

cu costurile.....bineinteles ca asemenea tehnologii performante nu sunt pentru adolescentii someri sa se dea pe facebook din pensia parintilor ci pentru diferiti useri care si castiga bani de pe urma tehnologiilor si atunci bineinteles costurile se mai amortizeaza si ofera totusi un motiv de achizitionare

Edited by iconicpaul, 21 October 2013 - 14:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate