Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?
 Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii
 [TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...
 

Clipul zilei

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Pentru toti cei care au zeci (poate chiar sute) de filmulete din calatorii uitate prin cd-uri prafuite urcati-le pe youtube si hai sa ne distram !
De curand m-a amuzat reactia unui prieten cand i-am aratat un filmulet cu "shy-grass" (iarba timida), o planta intalnita de noi in trei locuri pana acum, in Fiji, in Belize si in Barbados ... Este de departe planta mea preferata ... Mimosa Pudica :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9Z2i2z0xvZU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Incearca si cu una carnivora . Posted Image

#3
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Am ceva si in sensul asta ... Caut, dar cred ca in cel mai bun caz va fi la 'peisajul zilei' :P

#4
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
În limba noastra îi zice mimoza.

Edited by spider_zero_sapte, 25 September 2013 - 22:26.


#5
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006

View Postspider_zero_sapte, on 25 septembrie 2013 - 22:25, said:

mimoza
senzitiva daca vrei sa dai denumirea completa in limba de origine romanica (origine care are la baza limba latina), romana ...

#6
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Gheizerele din Rotorua Noua Zeelanda la centrul cultural Maori Te Puia :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M_l7RiwCkQU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Aterizand pe unul din cele mai frumoase locuri de pe pamant :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ncUwo8SRJPw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GLa39_YN67s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Uimitorul spectacol cu artificii de Anul Nou in Sydney 2012 ...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Cdal-tzrFSc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Noua Zeelanda, Ianuarie 2013, in Rotorua la un concert al fascinantei populatii polineziene Maori ... Se vede si simbolicul gest "protrusion of the tongue" :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QovdUp18uxE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
"Pasind" in 2014 intr-un mod "grandios" pe plaja Copacabana din Rio de Janeiro (scuzati cameramanul ... era doar fericit) :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Md6mDtPeEy0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Video e privat nu se poate vedea! Il poti schimba?

#12
inginerule

inginerule

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 19.09.2013

Quote

Mimosa Pudica :
ce nume :))) i se potriveste'

#13
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Nu ai vazut-o niciodata? Nu trebuie sa te duci la capatul lumii pentru asta, se cultiva si se vinde ca planta de apartament si la noi, majoritatea gradinilor botanice o au. La noi o mai gasesti sub numele de "senzitiva" Posted Image ! Si mie imi place sa o "chinui"!!!

#14
inginerule

inginerule

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 19.09.2013
pai si isi mai revine dupa ce o chinui?

#15
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006

View PostT Irina, on 12 ianuarie 2014 - 09:56, said:

Video e privat nu se poate vedea! Il poti schimba?

Am schimbat ... Mea Culpa !

#16
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006

View PostT Irina, on 12 ianuarie 2014 - 10:23, said:

se cultiva si se vinde ca planta de apartament si la noi

Cateva precizari ... Este o planta tropicala care creste in "libertate" doar intre "Rac si Capricorn" deoarece are nevoie de caldura multa ... In varianta de "apartament" (desi eu nu am vazut de vanzare ... poate doar la gradina botanica in lunile de vara sau seminte) are nevoie de multa grija : lumina fluorescenta pentru stimulare, borcane cu apa fierbinte, pamant special, etc... ceea ce o face greu de crescut/ingrijit ;

... Ca sa nu fiu complet off-topic ... un clip din Fiji cu o petrecere in jurul unui tanoa plin cu kava :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mq11Fs1CSx8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by eugenm, 12 January 2014 - 12:39.


#17
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

View Posteugenm, on 11 ianuarie 2014 - 11:07, said:

"Pasind" in 2014 intr-un mod "grandios" pe plaja Copacabana din Rio de Janeiro (scuzati cameramanul ... era doar fericit) :


Impresionant intr-adevar, desi banuiesc ca in realitate nici nu se compara cu ce am vazut noi aici!

View Postinginerule, on 12 ianuarie 2014 - 10:27, said:

pai si isi mai revine dupa ce o chinui?
Bineinteles, asta e metoda prin care se fereste de insectele "flamande" - ele nu pricep unde au "disparut" frunzele si pleaca sa caute in alta parte hrana.

View Posteugenm, on 12 ianuarie 2014 - 12:38, said:

Cateva precizari ... Este o planta tropicala care creste in "libertate" doar intre "Rac si Capricorn" deoarece are nevoie de caldura multa ... In varianta de "apartament" (desi eu nu am vazut de vanzare ... poate doar la gradina botanica in lunile de vara sau seminte) are nevoie de multa grija : lumina fluorescenta pentru stimulare, borcane cu apa fierbinte, pamant special, etc... ceea ce o face greu de crescut/ingrijit ;

... Ca sa nu fiu complet off-topic ... un clip din Fiji cu o petrecere in jurul unui tanoa plin cu kava :


Uite, daca ti-e dor de ea, poti sa iei una - nu cred ca pot pune link-ul, dar la cautare Mimosa pudica iese link-ul pe net - costa 20 lei si o poti lua doar din Bucuresti. Multe plante care se vand pentru apartamente nu gasesc in casele noastre conditii optime de crestere. De asta, pe termen lung, putine supravietuiesc. Poate tine si asta cateva saptamani/luni... dupa care e posibil sa se usuce!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate