Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...
 RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...
 

Fotografia de la HOBBY la afacere !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
71 replies to this topic

#55
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
Cred ca ai ratat prima parte a postului...

Poate ar fi o idee buna de impartit in 2 subarii: una pentru incepatori dedicata unde sa nu mai existe teama de a posta (si poate tocmai ca sunt incepatori n-o sa mai existe interjectii de genul 'marsh mah cu pozele tale' in diferite stiluri) si una unde sa posteze doar pentru profesionisti sa zicem.


Partea proasta este ca o sa apara discriminari: cum poti sti in ce parte te incadrezi?

Se numeste aria foto si nu 'aria foto unde intra doar cei care fac fotografie cu adevarat'. Prin urmare ar trebui undeva sa apara precizarea asta...

Pricep prea bine subtilitatile de limbaj...am priceput de fiecare data cand userii au fost facuti prosti, idioti, prost crescuti etc prin aceste subtilitati, lucru impotriva celebrului regulament.

Stai linistit ca nu sunt un usear format de tine...tocmai: pentru ca deocamdata nu am ce arata,  nu am postat...inca..

Nice...'partea neagra a fotografiei'...ori alb ori negru...e de-a dreptul un razboi pe aici...atunci scrie mare asta ca sa stie userii la ce se inhama...ca poate saracii ei nu stiu.

Cred ca ai uitat ca a deveni un fotograf 'adevarat' inseamna un proces, ca aici vin persoane care sunt in diferite etape ale dezvoltarii lor artistice, ca unora nu le pasa acum dar poate le va pasa, ca unii doresc sa invete dar poate nu au talentul, ca altii poate au talent dublu fata de noi toti dar nu sunt indrumati? Tot pe aria foto exclama cineva despre altcineva: 'nu-mi vine sa cred cat ai evoluat, acum 9 luni faceai poze de tot rasul'. Ma indoiesc ca a 'crescut' ajutat de aici..

Sincer asta vad ca lipseste cel mai mult aici, indrumare si intelegere. NU e nici un razboi, NU e 'noi contra ei', sunt doar oameni diferiti care vad diferit lucrul pe care il au in comun(mai mult sau mai putin): fotografia.

#56
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004

 Sato, on Dec 7 2005, 11:14, said:

tocmai: pentru ca deocamdata nu am ce arata,  nu am postat...inca..


Pai si atunci care e motivul pentru care ne stresezi? N-ai ce arata, n-ai ce invata de aici, n-ai ce sa ne spui, n-ai nimic pana la urma. N-am inteles care e scopul polemici astea pe care o tot continui.


Dragul meu, nu stiu care e contributia altora, dar a ta lipseste cu desavarsire. Fa-te si tu cumva util, altfel decat a face discutii filosofice.

#57
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005

 mr.fred, on Dec 7 2005, 09:32, said:

mda. e trist arty. pe oameni ii intereseaeaza din ce in ce mai putin fotografia ca arta.

Daca pui piciorul in prag se gasesc cativa sa te acuze ca nici nu faci poze bune si ca esti si dictatorial

Daca lasi lumea sa discute fia ajungi la concluzia ca a face poze bune nu reprezinta un scop fie aia care nu prelucreaza incearca sa-i convinga pe ceilalti ca asta e o virtute.

Deschisese cineva mai demult, reclamgiul parca, un thread in care cauta moderator pentru aria foto. Ma gandesc sa deschidem, noi astia cativa care mai mancam fotografie dimineata la prima ora un thread in care cautam useri.

Poate ar trebui să îţi faci prorpriul tău site şi forum PPPP (pride photo phorum partner) şi să aibe acces doar persoanele care le consideraţi voi binevenite... adică să vă selectaţi userii... voi, "ăia câţiva"...

Edited by One of Them, 07 December 2005 - 11:42.


#58
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004

 One of Them, on Dec 7 2005, 11:41, said:

Poate ar trebui să îţi faci prorpriul tău site şi forum PPPP (pride photo phorum partner) şi să aibe acces doar persoanele care le consideraţi voi binevenite... adică să vă selectaţi userii.

nici acum nu e tarziu sa-i selectam si sa renuntam la aia de sunt mai interesati de gargara. dvs. vroiati sa ne spuneti despre fotografie ca?

Edited by mr.fred, 07 December 2005 - 11:43.


#59
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
Ca sa citesti si restul postului uite ca mi-am adus aminte ca am postat niste fotografii...

Filosofia inseamna  a pune intrebari fara a cauta raspunsuri...eu deja am propus ceva la care tu ai raspuns 'Da'.  Nici tu nu esti multumit de ce se intampla aici. Am aratat o solutie (poate chiar si buna?) prin care se poate imbunatati activitatea de pe aria foto. Cred ca e mai mult decat sa postez 2 poze  sau sa ma cert pe teme stupide. Prin urmare nu sunt discutii filosofice.

Stiu, feedbackul nu reprezinta nimic util. Scuza-ma ca te stresez. Ai intotdeauna dreptate.

#60
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Atâta timp cât este un forum generalist, trebuie să acceptați că intră tot felul de utilizatori, se nasc tot felul de polemici. Este un forum de discuții. Dacă discuția a deviat de la fotografie, asta e... probabil nu avem un moderator destul de atnet și imparțial. DEci, faceti-vă propriul forum "specializat" pe fotografie și selectați-vă userii, aici va trenui să-i acceptați pe toți.

#61
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Mai oameni buni. Ce nu pricep cei ca cativa de mai sus, e un lucru foarte simplu.

Pentru ca incepatorii sa poata invata, trebuie sa fie oameni experimentati pe forum, care sa poata explica. Pentru ca cei experimentati sa vrea sa stea aici, e nevoie ca cei noi, sa asculte, nu sa-si impuna punctul de vedere.

Daca isi impun punctul de vedere, desi nu au demonstrat prin fotografiile personale, ca au cum sa o faca, o fac doar sa genereze scandal.

Mai mult, cei care chiar doresc sa invete, vor arata putin respect, unora de aici de pe forum, care chiar au ce sa arate si sa explice. Chiar si dura sau dureroasa, o explicatie sau o critica trebuie sa fie primita cu bratele deschise.

Altel, voi vreti sa invatati, dar vreti sa fiti si smecheri, vreti sa nu va potoleasca nimeni, aveti puncte de vedere stabilite anterior la care nu renuntanti, si VA ASTEPTATI ca aceasta comunitate sa va tolereze?

Logic, nu?

:w00t:

#62
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004

 One of Them, on Dec 7 2005, 11:47, said:

Atâta timp cât este un forum generalist, trebuie să acceptați că intră tot felul de utilizatori, se nasc tot felul de polemici. Este un forum de discuții. Dacă discuția a deviat de la fotografie, asta e... probabil nu avem un moderator destul de atnet și imparțial. DEci, faceti-vă propriul forum "specializat" pe fotografie și selectați-vă userii, aici va trenui să-i acceptați pe toți.


Forumul generalist e doar in mintea ta. Aici se discuta despre fotografie. Daca discutia a deviat e vina userilor ca nu se pot abtine si discuta orice altceva. Si a moderatorului bine inteles. Ca nu aplica sanctiuni pentru offtopic, ca nu inchide thread-uri, ca incearca sa explice cand nimeni nu e dispus sa asculte nimic.

Si nu. Nu trebuie sa-i acceptam pe toti aici. Ai inteles gresit. Conform regulamentului

Quote

Prezenta pe acest forum si acceptarea ca user reprezinta un PRIVILEGIU si nu un DREPT!


Din acest moment, consider ca s-a discutat destul pe langa. Orice offtopic din acest moment se premiaza cu 3 zile de suspendare. Discutam de fotografie.

#63
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
Logic.

Daca ar fi adevarat mereu.

Insa nu cred ca cei noi arata lipsa de respect ci invers. Daca vine cineva cu o poza proasta i se spune 'trebuie sa nu fii prost sa faci poze bune'. Traducere? 'prostule pleaca cu pozele tale de aici'. Unde e respectul in situatia asta?

#64
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Sato, e primul care isi ia liber. Daca cineva a jignit si a incalcat regulamentul este sesizat moderatorul. Eu n-am fost anuntat de nimic inca, nu am nici un caz concret. Daca sunteti nemultumiti de moderator, conform regulamentului va adresati unui supermoderator sau admin.

Cine e urmatorul cu liber de 3 zile?

#65
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,109
  • Înscris: 19.01.2004
eu, din solidaritate cu sato si cu parerile lui.
pareri off-topic, dar constructive vis-a-vis de ceea ce poate fi viitorul ariei astea.
urmeaza si "un dat cu parerea" catre tagma moderatorilor vis-a-vis de felul in care merge lucrurile pe aceast arie.

cu salutari tuturor, plec in vacanta pentru trei zile.
sau poate pentru mai multe, sint si forumuri in care politeta si decenta sint la ele acasa.

#66
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Inca unul cu liber. Asteptam provincea. Completam lista.

#67
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005

 mr.fred, on Dec 4 2005, 22:07, said:

Ar fi cateva de discutat.

1. In primul rand. scoate-ti link-ul din semnatura. E interzis de regulament
2. Topicul de nunti e aici.
3. In al treilea rand, cu scuzele de rigoare pentru cat de direct sunt, problema ta nu e lipsa echipamentului ci calitatea pozelor tale. Sorry man, banuiesc ca rudele te lauda, prietena e incantata, vecinul e in extaz, dar cu totii te mint. Pozele tale sunt departe de a da cineva bani pe ele. Sectiunea de la tine din galerie numita Best of ar trebui sa se numeasca "worst of".
4. in al patrulea rand, continunad de fapt al treilea rand, cred ca e un pic prematur pentru tine sa te gandesti la a face bani din fotografie. Viziunea corecta, dupa umila-mi parere e "fac cat mai bine ce-mi place si nu sper sa castig bani. daca vor veni intr-o zi va fi o intamplare".


Ok... hai și eu.. tot din solidaritate. Păcat totuși că mr.fred a fos cela care a postat primul pe lângă. Trebuia doar să spui cum se pot face bani din fotografie, și nu să începi să judeci munca lui.. nu despre asta era vorba.

Cine mai vine în vacanță? Cine nu e de acord cu modul cum moderează Mr. Fred, sau despre atmosfera de pe aria asta, să posteze.

La revedere, voi reveni  :D

#68
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004

 One of Them, on Dec 7 2005, 12:19, said:

Ok... hai și eu.. tot din solidaritate. Păcat totuși că mr.fred a fos cela care a postat primul pe lângă. Trebuia doar să spui cum se pot face bani din fotografie, și nu să începi să judeci munca lui.. nu despre asta era vorba.

Cine mai vine în vacanță? Cine nu e de acord cu modul cum moderează Mr. Fred, sau despre atmosfera de pe aria asta, să posteze.

La revedere, voi reveni  :D


sunt convins ca n-ai sesizat 2 lucruri f. importante

1. ca probabil sunt singurul care am dat cele mai clare explicatii referitor la modul in care se fac bani si ca probabil am avut cel mai ontopic post de pe thread-ul asta.
2. nu poti face atentionari catre userii care bat campi fara a fi offtopic.

Si, asculta-ma pe mine. Nu vei reveni cu offtopicuri. Daca o vei face o vei face discutand despre fotografie. Altfel la urmatoarea abatere suspendarea se va dubla si tot asa.


Ne auzim peste 3 zile. Vaia con dios.

#69
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
De acord cu ultimele posturi ale lui Sato.
Sustin si eu propunerea pentru o noua sub-arie destinata incepatorilor si nu numai, in genul celor create la programare sau site-uri.

Sau daca aceasta e mai greu de realizat, o impartire pe domenii, de genul: o sectiune destinata fotografiei comerciale, unde se poate incadra si acest topic, si cel de nunti, sau cel cu pliante/brosuri/reclame. O alta sectiune destinata fotografiei de arta unde sa intre discutiile legate de partea artistica si nivelul de calitate al fotografiilor.

E doar o propunere bine intentionata, nu doresc sa atac pe nimeni sau sa fiu atacat din cauza ei !

Later edit: Scriam in timp ce ai pus warning-ul.. daca consideri ca e nevoie.. poti sa-mi stergi postul...

Even later: am citit intre timp ce s-a mai scris. Solidarizez cu cei de mai sus. Poate punem totusi pe ganduri pe careva. Va pup pe basca 3 zile si ne mai auzim pe luni.

Edited by flaviand, 07 December 2005 - 12:46.


#70
acrac

acrac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 04.11.2004

 arty, on Dec 5 2005, 07:27, said:

va vand eu un pont... idee de baza, nu te limita DOAR LA FOTOGRAFIE, ca mori; incearca sa ai o gama de servicii mult mai diversa, ca potentzialii clientzi sa ishi rezolve intreaga problema cu tine...

exemplu: o fabrica de pantofi are nevoie de catalog... sau pliante... le ofri totul, nu doar pozele... chiar daca nu ai tu totul, o oferi shi te descurci apoi cu jobul. asha devi de neinlocuit pentru multzi...


Nu a vazut nimeni sfatul asta ? Hmmm..... mie mi se pare cel mai tare sfat legat nu numai de fotografie ci de ideea de a face afaceri.

#71
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004

 flaviand, on Dec 7 2005, 12:33, said:

De acord cu ultimele posturi ale lui Sato.
Sustin si eu propunerea pentru o noua sub-arie destinata incepatorilor si nu numai, in genul celor create la programare sau site-uri.

Asta ar trebui sa fie in defavoarea incepatorilor pentru ca ei asteapta sfaturi de la cei care se pricep, care nu vor frecventa acea sub-arie. Eu spun ca singura solutie, este ca cei care vor sa invete, este sa caste ochii si urechile, CU MINTEA DESCHISA.

Nimeni nu-i cunoaste, cu atat mai putin nimeni nu are nimic cu ei, persecutia este doar in mintea lor. Un discurs mai vehement a cuiva de aici, e probabil doar o reactie la enormitatea care a generat raspunsul.

#72
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
imi pare rau. Si big_ipaq are liber 3 zile. Zau asa daca va inteleg. O sa inchidem thread-ul fiindca vad ca altfel tentatia polemicii e mai mare decat orice ce alte sanctiuni.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate