Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp
 Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...
 Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 

Caut un firewall

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Memo

Memo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 08.02.2005
Chestiunea e urmatoarea:
Ca protectie folosesc momentan WinXp Firewall + AVG Free Antivirus + AdAware + navigare internet cu atentie.

Ce am eu nevoie e un firewall free care sa imi permita configurarea unor reguli intr-un mod asemanator cu firewall-ul din Linux/Unix ( Allow/Deny )

Adevarul e ca inca nu am dat un search pe Google  :blush: , asa ca nu imi veniti cu sugestii de genul "use the search Luke"  :peacefingers:  Vreau sa stiu daca aveti cunostinta despre existenta unui astfel de firewall inainte de a incepe search-ul.

Mersi mult de tot.

#2
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
eu folosesc zone alarm pro si n-am probleme

#3
The|SpAwN

The|SpAwN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 09.07.2002

View PostMemo, on Dec 4 2005, 21:15, said:

Chestiunea e urmatoarea:
Ca protectie folosesc momentan WinXp Firewall + AVG Free Antivirus + AdAware + navigare internet cu atentie.

Ce am eu nevoie e un firewall free care sa imi permita configurarea unor reguli intr-un mod asemanator cu firewall-ul din Linux/Unix ( Allow/Deny )

Adevarul e ca inca nu am dat un search pe Google  :blush: , asa ca nu imi veniti cu sugestii de genul "use the search Luke"  :peacefingers:  Vreau sa stiu daca aveti cunostinta despre existenta unui astfel de firewall inainte de a incepe search-ul.

Mersi mult de tot.

ceea ce vrei tu se poate face cam cu orice firewall (inclusiv zone alarm free). Totusi, chiar daca nu e free, as recomanda look 'n' stop. E trial, dupa 30 de zile se dezactiveaza application filteringul.

Edited by The|SpAwN, 04 December 2005 - 21:57.


#4
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Daca vrei un firewall freeJetico Personal Firewall sau Kerio Firewall

#5
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004
Sygate Personal Firewall

#6
Memo

Memo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 08.02.2005

View Postsandossu, on Dec 4 2005, 21:18, said:

eu folosesc zone alarm pro si n-am probleme
Eu folosesc Windows XP Firewall si nu am probleme. Vreau doar sa definesc niste reguli de acces pe calculatorul meu. Ori WPF nu ma lasa sa fac chestia asta, stim cu totii ca e destul de limitat in configurari.

View PostThe|SpAwN, on Dec 4 2005, 21:57, said:

ceea ce vrei tu se poate face cam cu orice firewall (inclusiv zone alarm free). Totusi, chiar daca nu e free, as recomanda look 'n' stop. E trial, dupa 30 de zile se dezactiveaza application filteringul.
Da, ceea ce vreau eu se zice ca o poate face orice firewall, dar lucrurile nu stau chiar asa.

View PostSE7EN, on Dec 4 2005, 23:28, said:

Daca vrei un firewall freeJetico Personal Firewall sau Kerio Firewall
Daca voiam doar un firewall free nu mai veneam aci pe forum, ci mergeam in sectiunea de download:

View PostMemo, on Dec 4 2005, 21:15, said:

...Ce am eu nevoie e un firewall free care sa imi permita configurarea unor reguli intr-un mod asemanator cu firewall-ul din Linux/Unix ( Allow/Deny )...

View PosteXXocet, on Dec 5 2005, 17:05, said:

Sygate Personal Firewall
Nu mai e free din cate am aflat eu. Deci nici nu am posibilitatea sa vad daca stie sau nu sa faca ceea ce vreau eu.

#7
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Tu ai incercat vreun firewall sau doar deschizi topicuri aiurea?Nu vrei nimic dar topicuri deschizi

Quote

.Ce am eu nevoie e un firewall free care sa imi permita configurarea unor reguli intr-un mod asemanator cu firewall-ul din Linux/Unix ( Allow/Deny )..
Si ce vrea sa insemne fraza asta?Vrei firewall free apoi cand iti propun un firewall free nu mai vrei.Si de unde vrei sa stiu cum functioneaza firewalul pe linux, aici e sectiune de windows.Pun pariu ca tu nu ai incercat nici un firewall dar pretentii ai.Cum ti-a mai spus cineva la orice firewall poti sa-i faci reguli, mai multe optiuni ca la look'n'stop eu inca nu am vazut. Incearca si tu ceva si apoi mai discutam

#8
Memo

Memo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 08.02.2005

View PostSE7EN, on Dec 5 2005, 21:19, said:

Tu ai incercat vreun firewall sau doar deschizi topicuri aiurea?Nu vrei nimic dar topicuri deschizi

Si ce vrea sa insemne fraza asta?Vrei firewall free apoi cand iti propun un firewall free nu mai vrei.Si de unde vrei sa stiu cum functioneaza firewalul pe linux, aici e sectiune de windows.Pun pariu ca tu nu ai incercat nici un firewall dar pretentii ai.Cum ti-a mai spus cineva la orice firewall poti sa-i faci reguli, mai multe optiuni ca la look'n'stop eu inca nu am vazut. Incearca si tu ceva si apoi mai discutam
Stimate domn, raspunsul dumitale nu e deloc ceea ce caut.

Topicuri deschid atunci cand am nevoie de un lucru si nu stiu daca l-am deschis aiurea:
"Aici e sectiune de windows" - Hai nu zau ?  :huh:
Softpedia Forum > Soft Related > Antivirus & Security > Caut un firewall

Firewall-uri am tot incercat de la freeware pana la trial, BlackIce, Jetico, Kerio, ZoneAlarm etc, nu sunt ceea ce caut eu.
Daca nu sti cum functioneaza firewallul pe linux nu e nici un bai,  sincer. Inseamna ca nu tu esti persoana de la care asteptam un raspuns.

Un fisier de configurare in linux arata cam asa: http://www.acme.com/firewall.html

Configurand in acest fel firewall-ul esti sigur ca nu ai uitat sa apesi vre-un buton sau sa selectezi un checkbox, si in acelasi timp l-ai si invatat toate regulile pe care trebuie sa le respecte. La Jetico m-am plictisit pana s-a saturat ala de "invatat" aplicatiile si comportamentul meu.

#9
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Uite mai jos un firewall la care nu trebuie sa-i dai nicio setare. Doar il instalezi si esti protejat. Dar vezi ca nu e free. Rog moderatorii sa ma scuze, dar nu m-am putut abtine si la cat de nehotarat e asta pare cea mai buna solutie.  :D

Attached Files



#10
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Cand spuneam ca aici se vorbeste despre windows ma refeream la securitatea in windows, pentru linux este o arie speciala.Nu vei gasi firewall de windows care sa se comporte ca unul de linux asta e clar.Toate firewalurile care le-am incercat eu pentru windows au un mod de configurare asemanator, n-am vazut nici unul care sa se configureze cum e descris pe acea pagina.Cauti degeaba crede-ma nu ar avea nici un sens sa faca cineva un firewall pentru windows care sa poata fi configurat ca unul pe linux.Asa ca nu prea am ce sa recomand.

#11
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004
Nici nu se poate genera in Windows un firewall cu reguli de genul celor din link-ul postat de tine. Nu are cum, tine de insusi sistemul de operare, networking-ul lui Win XP "stie" alte notiuni decat cele din pagina accea.

#12
Memo

Memo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 08.02.2005

View PosteXXocet, on Dec 6 2005, 20:00, said:

Nici nu se poate genera in Windows un firewall cu reguli de genul celor din link-ul postat de tine. Nu are cum, tine de insusi sistemul de operare, networking-ul lui Win XP "stie" alte notiuni decat cele din pagina accea.
Mersi. Cam asta voiam sa stiu, daca pot gasi sau nu.

#13
mnemos

mnemos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 03.03.2004
Se poate si in windwos. In diverse peregrinari pe sourceforge am gasit un editor de firewall-uri, care folosea in linux iptables. Partea frumoasa este ca aveau si o sectie de win. Din pacate nu mai retin numele editorului. Daca nu e neaparat si neaparat sa fie free, incearca deerfieled visnetic firewall,  e cel mai apropiatr cred de ceea ce vrei tu, ai reguli clare, poate sa ti le genereze el sau sa le faci de mana, are si aplication filter.
Bafta.

#14
nuldev

nuldev

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.04.2005
Incearca asta http://force.coresec...base&page=about
E proaspat, e gratis. :D
Recomandat paranoicilor :coolspeak:

#15
nuldev

nuldev

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.04.2005
Ar mai fi CHX™ Stateful Packet Filter de la http://www.idrci.net
E free of charge for non-profit activities :)

#16
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

Quote

Interesant acest firewall, o sa-l testez cand o sa am timp.Cu siguranta promite

Edited by SE7EN, 07 December 2005 - 13:45.


#17
Memo

Memo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 08.02.2005

View Postnuldev, on Dec 7 2005, 11:11, said:

Incearca asta http://force.coresec...base&page=about
E proaspat, e gratis. :D
Recomandat paranoicilor :coolspeak:

L-am luat, l-am incercat, imi place. Mersi  :peacefingers:

PS: nu, nu sunt paranoic  :photo:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate