Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

(viotl) Casa noastra - La trei căluți

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1727 replies to this topic

#919
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Sunteti ok domnu' ?

Salutari de langa Rusciuk !

#920
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
DA tu ce cauti acolo?

#921
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Cine bre', io ?! Pai acolosa locuiesc. :D

#922
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Ma scuzati ca n-am raspuns, treaba multa...

Deci, sa va intreb si pe voi: daca e mansarda si acoperisul izolat cit ma tine buzunarul....
- intre rigips si vata trebuie musai bariera de vapori, care sa tina vaporii in casa, sa nu intre in vata, right?
- daca am bariera de vapori... folia anticondens mai e nevoie sa aibe permeabilitate mare? Eu inteleg ca ii trebuie cu rezistenta mare la rupere, dar nu e nevoie de permeabilitate nemaipomenita. Ce parametri recomandati?

Ce permeabilitate si rezistenta are folia voastra?

#923
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Doar nu credeai ca scapi de mine....Posted Image

Sincer nu stiu ce permeabilitate are folia, sincer nici n-am stat sa ma gandesc la asta. Stiu doar ca am pus ceva bun din moment ce n-am avut niciun fel de probleme. Ideea e ca stiu la ce te gandesti dar cred ca mai degraba nu te zgarcesti chiar la folie. Adica pune ceva bun. Eu de exemplu am pus de-asta:

[ http://www2.dupont.com/Tyvek_Construction/ro_RO/assets/images/brandbars/roofing/brandbar%20roofing.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu e ceva foarte cunoscut in domeniu, cica e pour le coneseurs.

Attached Files


Edited by Inginerul_bv, 10 October 2014 - 17:37.


#924
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Oooohohohohoooo! Lume noua frate!
Bai, il stiti careva pe omu' asta? Ca nu l-am mai vazut pe-aici...

(si raspunsul era: cind scriam eu pe sp tu te jucai cu piu-piu in tarina!)

Mersi de aplause, dar o opinie ai? Ce folie ai folosit si de ce?

Hai bine ai revenit!

#925
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Buna intrebarea cu de ce. Am folosit-o pe-asta pentru ca am intrebat mai multi cunoscatori in domeniu nu dorei si cam toti m-au trimis catre folia asta cum c-ar fi foarte buna si la vremea aia chiar eram in graba, n-avusesem timp sa ma gandesc de care pun si se pare ca n-am luat chiar o decizie proasta.
Am vazut casa acoperita de vreo 3 ani  doar cu folia asta si lati din motive de lipsa de bani de invelitoare la un nene si nu ploua in casa.

#926
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Pai, nu cred ca ma zgircesc Invelitoarea asta fara pluviala se apropie usor-usor de 10k.... daca bun inseamna pret.... Vezi, nu inteleg
- de ce tre sa pun o folie scumpa care e speciala si obligatorie pentru pante pina in 15 grade, cind eu am 30...
- de ce tre sa pun o folie scumpa pentru acoperis fara astereala? eu am astreala. pai, 350N forta de rupere e cam mult...dar 150 e suficient?
- daca am bariera de vapori nu-i totuna cu daca n-am bariera de vapori. Si-atunci: chiar e nevoie de o folie de Sd de 3000g/m2/24h sau e suficient o folie cu 0.2 cu abt 1500g/mp/24h? Pentru ca diferentele pot fi foarte mari...


Pisici, tre sa fug oleaca si cred imi dispare semnalul...

View PostInginerul_bv, on 10 octombrie 2014 - 17:27, said:

Doar nu credeai ca scapi de mine....Posted Image

Sincer nu stiu ce permeabilitate are folia, sincer nici n-am stat sa ma gandesc la asta. Stiu doar ca am pus ceva bun din moment ce n-am avut niciun fel de probleme. Ideea e ca stiu la ce te gandesti dar cred ca mai degraba nu te zgarcesti chiar la folie. Adica pune ceva bun. Eu de exemplu am pus de-asta:


Ok, s-o luam altfel. Cit a costat? :P!
Oricum, furnizorul mi-a zis ca sint probleme cu garantia daca nu folosesc folie de-a fabricantului.... Nu inteleg de ce, dar, ca si tine, nu mai am timp sa ma documentez...

Edited by viotl, 10 October 2014 - 18:18.


#927
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,869
  • Înscris: 02.02.2014
Te stresezi sa iei o folie buna si dai de niste dorei la montaj de bat cuie da-n pu_lea pana o sa te trezesti cu pete de umezeala in rigips.Eu am in semi-mansarda niste zone in care am dat vata jos dintre capriori si am pus-o cu OSB pe placa.Acum cand ploua cu vant vad lemnul umezit.Deja ma stresez si asa si ma gandesc cum sa rezolv problema.
Spor!!!

#928
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Ma scuzati ca intervin ca musca-n lapte, dar am zis ca poate inca un vot - ar ajuta.

View Postviotl, on 10 octombrie 2014 - 16:42, said:

- intre rigips si vata trebuie musai bariera de vapori, ..., sa nu intre in vata, ..?
Da, e obiligatoriu sa se monteze bariera contra vaporilor intre gipscarton si vata.

View Postviotl, on 10 octombrie 2014 - 16:42, said:

- daca am bariera de vapori... folia anticondens mai e nevoie sa aibe permeabilitate mare?
Trebuie efectuat un calcul ce flux de vapori ar exista prin elementul de constructie in lipsa foliei anticondens si atunci se va sti ce valoare a permiabiliatii este suficient sa aiba folia in cazul d-tale.

View Postviotl, on 10 octombrie 2014 - 16:42, said:

Eu inteleg ca ii trebuie cu rezistenta mare la rupere, dar nu e nevoie de permeabilitate nemaipomenita.
Da asta cu rezistenta mare la rupere de ce ar fi necesara in cazul d-tale, in care din cate am inteles folia anticondens se monteaza pe astereala..?

#929
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
@ingineros - i-am luat pulsul. Da, cit ma duce pe mine capul pare buna....cam usoara totusi, la 80g/mp... dar daca se da rezistenta aia e ceva....
@mkdens - ok-ok, care e greseala doreilor? Ce ar fi trebuit sa faca?

#930
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,869
  • Înscris: 02.02.2014
Cand se pune tigla ceramica sau metalica se pune pe sipcari de ~ 5cm latime si 2,5-3cm gosime.Se bat in cuie intai vertical pe planul ce trebuie invelit iar acei lati(sipcari) se prind in cuie de 9cm  in caprior(prin asterala).Daca dorel bate da-n pu_lea pe langa caprior se poate aduna condens(daca e tabla) sau apa cand ploua cu vant si picura prin gaura de la cui in vata sau rigips.

Edited by MKdens24kw, 10 October 2014 - 19:25.


#931
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postandreilesan, on 10 octombrie 2014 - 19:11, said:

Ma scuzati ca intervin ca musca-n lapte, dar am zis ca poate inca un vot - ar ajuta.

Da, e obiligatoriu sa se monteze bariera contra vaporilor intre gipscarton si vata.

Trebuie efectuat un calcul ce flux de vapori ar exista prin elementul de constructie in lipsa foliei anticondens si atunci se va sti ce valoare a permiabiliatii este suficient sa aiba folia in cazul d-tale.

Da asta cu rezistenta mare la rupere de ce ar fi necesara in cazul d-tale, in care din cate am inteles folia anticondens se monteaza pe astereala..?
@andrei - de unde stii ca am cravata la salopeta? :D .... nu cred ca e nevoie sa fim asa formali...
- nu intervii ca musca in lapte, ba chiar mersi frumos de interventie
- bariera de vapori...am inteles ca e default( am dat de unu' pe alt forum care a dat rigipsul si vata la o parte...era imbibata cu apa vata. Burete.
- calcul de flux de vapori.... eeehhh.. in ce limba e asta? Cam cum se face? De asta n-am dat inca.... Ce-i drept, nici nu prea mai am timp sa caut...
- rezistenta mare = dorelproof. Asa mi-a zis dorel ca e recomandabil...din experienta lui. O sti el ceva.... Are ceva hectare de invelitori puse. Se pare ca, oricit ai atrage atentia oamenilor, se mai fac prostii la montaj si se mai strica ici si colo.... De aceea ar fi tare bucuros daca as lua una mai rezistenta, l-ar scuti de niste griji, si de sansa de a trebui sa-mi dea explicatii. Si, stiu si eu cit de greu e sa lucrezi acolo sus, e greu sa protejezi folia aia.

#932
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postviotl, on 11 octombrie 2014 - 10:18, said:

- nu intervii ca musca in lapte, ba chiar mersi frumos de interventie..
In regula, multumesc si eu pentru accept.Posted Image

View Postviotl, on 11 octombrie 2014 - 10:18, said:

- bariera de vapori...am inteles ca e default( am dat de unu' pe alt forum care a dat rigipsul si vata la o parte...era imbibata cu apa vata. Burete.
Nu stiu aceasta ""limba""... Si nici nu ma pot pronunta pentru cazurile altora..Posted Image  Cert este ca la structuri de pereti usori prezenta barierei contra vaporilor este obligatorie.

View Postviotl, on 11 octombrie 2014 - 10:18, said:

- calcul de flux de vapori.... eeehhh.. in ce limba e asta? Cam cum se face? De asta n-am dat inca.... Ce-i drept, nici nu prea mai am timp sa caut...
Posted Image  Aceasta limba o cunosc eu.. si as putea sa intreb pentru tine. Cu asta sunt bune forumurile ca ne putem ajuta reciproc.
Dar am nevoie sa-mi transmit ordinea straturilor, grosimile lor si conditiile de temperatura si umiditate interioare si exterioare.

View Postviotl, on 11 octombrie 2014 - 10:18, said:

- rezistenta mare = dorelproof. Asa mi-a zis dorel ca e recomandabil...din experienta lui. O sti el ceva.... Are ceva hectare de invelitori puse. Se pare ca, oricit ai atrage atentia oamenilor, se mai fac prostii la montaj si se mai strica ici si colo.... De aceea ar fi tare bucuros daca as lua una mai rezistenta, l-ar scuti de niste griji, si de sansa de a trebui sa-mi dea explicatii. Si, stiu si eu cit de greu e sa lucrezi acolo sus, e greu sa protejezi folia aia.
Posted Image Da, deja mi s-a explicat ca aici este un cerc vicios in care majoritatea trateaza cu superficialitate orice si apoi ne plangem ca ""asta e situatia"' (nu ma refer la un anume caz, ci la general).. ""Se bate astereala pe sarpanta, chiar daca tipul de invelitoare este tigla, ca cica astereala intareste Posted Image  structura si oricum la cat lemn s-a folosit la constructie e pacat sa-l toc la foc si atunci il folosesc pe post de astereala..""  De unde vin eu, astereala se foloseste doar ca suport pentru invelitori ""moi"' (adica cele ce se muleaza pe suport, gen membrane, sindrile bituminoase, etc..)..
Ma rog, asta a fost ca fapt divers..
""Bun daca la noi boii urca pe astereala si dau cu copitele si coarnele in folie - atunci ne conformam cu obiceiul si investim in folie cu rezistenta mecanica cat mai ridicata, ca doar nu vom pune incaltari cu guma la talpi pe copite."" Posted Image
Mi-am permis sa fac acest pamflet, caci am lucrat pe acoperisuri cu oameni si nu s-a rupt nici-o folie, chiar daca in unele cazuri sub folia anticondens nici nu era astereala.Posted Image

P.S. Astept sa descrii ordinea straturilor, grosimile lor si conditiile de temperatura si umiditate interioare si exterioare.

Edited by andreilesan, 11 October 2014 - 15:09.


#933
dani1999

dani1999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.02.2008
Cineva nu are somn!  Posted Image
Cum merge treaba cu alegerea țiglei?

#934
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Welcome back Mihai..
De ceva vreme nu te-am mai vazut!
Esti bine?

#935
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postdani1999, on 11 octombrie 2014 - 23:32, said:

Cineva nu are somn!  Posted Image
Cum merge treaba cu alegerea țiglei?
Saru'mina, saru'mina, bine ati venit pe la noi!
Merge....incet, da' prost, Noroc ca a trebuit sa dau mina libera sotiei, ca dupa mine n-o puneam nici in primavara... Se pare ca se va comanda saptamina viitoare.
Cum am zis, Tondach. E o casuta in drumul nostru spre mosie, care a placut mult sotiei, si de aia am ales-o. Sper sa ne iasa si noua ca si lor.

#936
dani1999

dani1999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.02.2008
Imi pare rau ca v-au dat doreii dureri de cap.
Incep sa platesc si eu cateva oalelele sparte de altii...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate