Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring
 achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1
 Ce benzinarie vinde motorina euro...

Telefonul raspunde la apeluri in ...

Cum se foloseste zoom motorizat?

Extindere apa - trecere in domeni...
 La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?

Cunoaste cineva metoda de semideg...
 

Modem USB de la DIGI

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#1
Allexu007

Allexu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2013
Vreau sa-mi cumpar un modem USB de la RDS pentru a putea conecta orice smartpfone cu Wi-Fi la el. Eu am deja abonament la RDS, cel cu 100 Mb/s prin fibra optica. Acest model USB il voi lua gratuit sau mai platesc ceva in plus (imi trebuie cumva si un router)? Acum, fiind conectat prin cablu la PC pot folosi si modemul in acelasi timp? Va rog, sa ma lamuriti cum se procedeaza ca nu prea inteleg...

#2
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
Daca ai abonamentul de 39 Lei, il primeseti gratis. Insa daca ai abonamentul de 29Lei, trebuie sa platesti inca 10 lei/luna.

Cu acest stick ai la dispozitie 5GB/luna, Odata ce depasesti limita, viteza va fi restrictionata.

http://www.rcs-rds.r...netmobil#taburi

Edited by JaJe, 17 August 2013 - 11:17.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,664
  • Înscris: 30.07.2003

 Allexu007, on 17 august 2013 - 10:59, said:

pot folosi si modemul in acelasi timp?
Desigur.

#4
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,050
  • Înscris: 26.04.2007
Allexu007, acel modem USB sau stick de date, iti da posibilitatea mobilitatii adica il poti folosi intr-un desktop, laptop, netbook pentru a avea acces la internet.

Pe de alta parte, smartphone-ul il poti conecta la internet via stick-ul DIGI folosind DOAR un cablu OTG (on-the-go) daca suporta telefonul tau mira-m-as !

Da il poti folosi si pe unul si pe altul, orrdinea "default" de routare este LAN (ethernet), WIFI, si apoi alte deviceuri cum este un modem 3G

Edited by Mihai_3, 17 August 2013 - 12:07.


#5
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010
Pana la urma se poate da net wireless la smartphone prin modemul ala 3G de la RDS? Din ce m-am documentat si eu pe net, nu se poate decat daca ai placa de retea wifi. Modemul de la RDS am inteles ca nu emite semnal wifi. In schimb am inteles ca ai putea folosi cartela SIM din stickul ala, o pui in telefon si te poti conecta la net asa.

In rest, daca vrei wifi poti sa share-uiesti printr-un router conexiunea prin cablu.

Ma intereseaza si pe mine problema asta, chiar as vrea sa stiu, se poate da net la smartphone prin stickul ala legat la un PC cu o placa de retea normala, nu wireless?

EDIT: scuze, s-a raspuns mai sus, in timp ce tastam eu mesajul :).

Edited by viruselworm, 17 August 2013 - 12:09.


#6
Berceni

Berceni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 02.04.2006
Nu, nu se poate, modemul ala nu are nici o treaba cu semnalele wifi, el comunica folosind semnal 3g.

Edited by Berceni, 17 August 2013 - 12:12.


#7
Allexu007

Allexu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2013

 viruselworm, on 17 august 2013 - 12:07, said:

Modemul de la RDS am inteles ca nu emite semnal wifi. In schimb am inteles ca ai putea folosi cartela SIM din stickul ala, o pui in telefon si te poti conecta la net asa.
Acea cartela are net-ul nelimitat timp de o luna sau cum...? Eu as prefera mai mult conectarea unui Smartphone direct prin Wi-Fi, dar daca are o viteza destul de buna acea cartela mi se pare destul de OK.

LE: Cartela o primesc gratiut sau doar modemul?

 JaJe, on 17 august 2013 - 11:16, said:

Daca ai abonamentul de 39 Lei, il primeseti gratis. Insa daca ai abonamentul de 29Lei, trebuie sa platesti inca 10 lei/luna.

Cu acest stick ai la dispozitie 5GB/luna, Odata ce depasesti limita, viteza va fi restrictionata.

http://www.rcs-rds.r...netmobil#taburi
Am acel Fiberlink 2, deci este gratuit.

Edited by Allexu007, 17 August 2013 - 12:19.


#8
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,050
  • Înscris: 26.04.2007
" Acea cartela are net-ul nelimitat timp de o luna sau cum...? "
Nu nu este "nelimitat" este limitat la 5 GB utilizare acel stick de la DIGI.
Folosind o aplicatie cum este Networx (fara K) iti poti tine o evidenta a traficului facut pe acest stick de date. ;)

#9
mitica72

mitica72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 15.04.2011
pentru net wi-fi am ,,router 3g " care merge cu modemul digi routerul se numeste :edimax model 3G-6200nl. Deci recomand router 3G .mai este varianta pentru net de la digi „cei care au internet prin cablu de la rcs-rds pot solicita internet pe cartela digimobil” internetul pe cartela digi e gratis doar că trebuie sa pui cartela pe alt telefon compatibil cu reteaua adica sa aibe reteaua 2100 .eu am folosit mult pentru internet nokia n73,5800,5230,n95 ,deci telefoane 3g

#10
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 03.02.2005
Cartela sim se poate scoate din modem, asa cum s-a introdus si se poate pune intr-un telefon.
Traficul este nelimitat din punct de vedere al volumului, insa viteza maxima este doar in primii 5GB de trafic. Luna viitoare, se reseteaza contorul de trafic si iar vei beneficia de net la viteza maxima pana ajungi la pragul de 5GB trafic.

Quote

Viteza de acces va fi pana la 128 kbps viteza de download si pana la 64 kbps viteza de upload dupa primii 5 Gbytes consumati
De pe pagina oficiala: DIGI NET MOBIL PRIN MODEM USB
Asa ca nu mai pacaliti cu traficul limitat, viteza e limitata, dar tu poti sa folosesti mai departe net-ul, insa se va misca foarte greu.

Daca vrei sa folosesti stick-ul intr-un router, iti recomand: Portable 3G/4G Wireless N Router TL-MR3020
Eu l-am instalat la socrii mei acasa si de un an functioneaza fara probleme, lor le-am conectat calculatorul la portul LAN al routerului, iar wireless-ul il mai folosesc eu cand ajung pe la ei.
Dezavantajele acestui router sunt: nu are baterie interna, deci trebuie alimentat de la 220V sau 2 porturi USB, semnalul WiFi este slab, nu penetreaza decat maxim un perete.
Avantaje: nu-ti bati capul cu setarile pe calculator pentru conectarea dispozitivului USB, poti sa-l folosesti in acelasi timp cu mai multe dispozitive WiFi (in aceeasi camera) telefoane, tablete, laptop-uri.

Edited by Ciubex, 17 August 2013 - 12:49.


#11
Allexu007

Allexu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2013
Ping-ul, viteza de download si upload vor scadea mult sau foarte mult folosind un rooter facand diferenta cu net-ul prin fibra optica?...

#12
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,050
  • Înscris: 26.04.2007
FibraOptica la tine in casa daca ai, va trece printr-un mediaconverter sau va intra intr-un swich cu port de fiber, switch in care iti vei pune direct cablul de retea. Deci practic, ai atata viteza cata iti este oferita de ISP via fibra sau capabilitatile switchului.
...ce cred eu ? .... nu cred ca ai FO la tine in casa.
Deci, revenind
Ai net de la unul din providerii nationali, iar pe la usa/geam iti intra un fir de retea (cablu UTP) pe care il poti baga (1) direct in calculator sau (2) intr-un router din care vei da net la PC + alte echipamente (TV, Laptop), Netbook, Ultrabook sau chiar WiFi.
Capabilitatile tale sa sugrumi cu traficul un router sunt totusi limitate, iar daca o vei face in mod constant ISP-ul iti va limita bandwith-ul disponibil locatiei tale.

Edited by Mihai_3, 17 August 2013 - 13:19.


#13
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 03.02.2005
Socrii mei folosesc net-ul pentru navigare, messenger si catodata vizionare de clipuri pe youtube.
Consumul lor ajunge la maxim 2GB lunar, asadar in cazul lor, nu se ajunge la limitarea celor 5GB.
Asadar, depinde foarte mult ce vrei sa faci tu, daca vei folosi pentru torrent, atunci o sa termini traficul in cateva zile maxim.

Router-ul poate fi configurat sa stea permanent conectat sau sa se conecteze la reteaua 3G cand e necesar, eu l-am lasat pe permanent conectat.
Ping-ul nu scade sau creste, ramane acelasi, doar viteza de download sau de upload scad, am scris mai sus, iar asta se inampla nu din cauza router-ului ci a celorlalti consumatori (laptop, telefon, tableta) si ce trafic faci cu acestea.

#14
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010

 Allexu007, on 17 august 2013 - 12:17, said:


Acea cartela are net-ul nelimitat timp de o luna sau cum...? Eu as prefera mai mult conectarea unui Smartphone direct prin Wi-Fi, dar daca are o viteza destul de buna acea cartela mi se pare destul de OK.

LE: Cartela o primesc gratiut sau doar modemul?

Am acel Fiberlink 2, deci este gratuit.

Sunt gratuite ambele, si modemul, si SIM-ul.

#15
Allexu007

Allexu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2013
Am un telefon mai vechi (Nokia 3120 Classic) care suporta 3G, Cred ca m-as putea conecta cu el direct la modem, suportand si eu 3G-ul...

#16
mitica72

mitica72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 15.04.2011
nokia 3120clasic merge pe internet cu cartela digi din modem sau din telefonul digi cu conditia de a activa internetul pe cartela digimobil.trebuie si setarile telefonului facute apoi liber la net. Nume setari„digi” apoi apn„internet”

#17
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,756
  • Înscris: 10.05.2008
s-a scris cumva pe undeva ca acum poti sa iti iei doar sim pe pachetele de net mobil tip ' abonament stick ' ?
daca nu aflati acum. in cazul in care aveti nevoie doar de serviciu si nu doriti sa mai aveti grija unui echipament in plus.

#18
sorin1985

sorin1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 10.01.2012

 maistoru, on 20 august 2013 - 12:23, said:

s-a scris cumva pe undeva ca acum poti sa iti iei doar sim pe pachetele de net mobil tip ' abonament stick ' ?
daca nu aflati acum. in cazul in care aveti nevoie doar de serviciu si nu doriti sa mai aveti grija unui echipament in plus.

Se aplica si in cazul pachetului "Standard 2" Gratuit ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate