Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Dulciurile comuniste

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,066
  • Înscris: 10.09.2005
Ma adresez doar celor care au apucat acele vremuri: ce dulciuri comuniste ( chiar facute si in alta tara nu conteaza) v-au placut si vi s-au parut mult mai bune ca ce avem azi pe piata si pe care ati mai vrea sa le mancati si azi? Eventual si poze daca gasiti.

Incep eu: imi aduc aminte la "Paine" se gaseau niste chestii ca niste napolitane, foarte mari, si se taiau la bucata. Aveau parca o crema verde sau roz. La "Lapte" se gaseau niste chestii gen sarlota, tot asa roza sau verde.

Mai erau si celebrele dropsuri chinezesti pe care le mancam in loc de jeleuri, bombonelele Cip, mentosane si chestiile alea roz, albe, din poza care numai stiu cum se numeau.

Mai era si o cutie foarte mare cu jeleuri, dar astea le-am prins doar cand eram foarte mic, niste jeleuri tot conice, dar foarte mari, si fiecare rand avea alta culoare.

Attached Files


Edited by gerbil, 15 August 2013 - 16:02.


#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,798
  • Înscris: 09.05.2005
Iti placeau pentru ca nu aveai alternative, daca incerci acum din ele o sa le arunci direct.

#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,066
  • Înscris: 10.09.2005
E si normal ca le arunci direct, daca le am ai si azi, sunt expirate :) . Iar daca se mai gasesc unele si acum numai sunt la fel cu cele originale in nici un caz.

#4
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,798
  • Înscris: 09.05.2005
@gerbil, eu am avut acces constant la dulciuri aduse din stainatate in perioada respectiva si iti pot spune ca cele produse la noi erau sub orice critica.

Edited by LensFlare, 15 August 2013 - 16:21.


#5
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Alea roz erau fondantele. Mai aveai pricomigdalele, ciocolatelele cu lupul si scufita rosie a caror etichete multi si le puneau pe mana pe post de ceas... Apoi batonul de ciocolata cu gust de lapte praf... Metosanele erau fita suprema iar Gumela, dupa 2 - 3 molfaieli ava gust de cauciuc..
Ca sa completez: ciocolata chinezesca cu albinuta pe ea, chestiile nemtesti dulci-acrisoare care se topeau aproape instant in gura...

Edited by c14h3r, 15 August 2013 - 16:23.


#6
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Dropsurile chinezesti se vindeau la farmacie, erau pentru raceala...
Inghetata Polar, era cea mai buna inghetata - a reaparut recent pe piata dar are o consistenta fainoasa, nu mai e ce a fost pe vremuri.
Si Brifcor parca a revenit intr-o perioada, dar a disparut, nu a facut fata concurentei.

#7
sabayon

sabayon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.10.2011

View PostLensFlare, on 15 august 2013 - 16:15, said:

Iti placeau pentru ca nu aveai alternative, daca incerci acum din ele o sa le arunci direct.

exact. altele nu aveai de unde si cum alea erau rationalizate ne placeau tare mult.

#8
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,464
  • Înscris: 12.02.2012
Nimic din ce gaseai in Alimentarele comuniste nu este mai bun ca ce avem acum pe piata.
Dropsurile alea verzi se mai gasesc si acum pe la farmacii.

#9
sabayon

sabayon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.10.2011
si dupa revolutie, foarte multi au facut bani multi si negrii din astfel de dulciuri,casetofoane, imbracaminte...etc

#10
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Dropsurile alea chinezesti aveau o aroma destul de puternica.
Guma era tare ca o talpa de pantofi, faceai muschi la gura :).
Mentosanele erau slabe rau.
Prajiturile erau in schimb EXCELENTE. Frisca era frisca, laptele era lapte. Nu prafuri si chimicale.
Napolitanele nu erau crocante ca acum. Spiralele erau mai bune, aveau crema mai acceptabila.
Inghetata era uneori bunicica, prinsesem intr-un an intr-un loc ceva cu piersici, si chiar erau piersici nu chimicale.

#11
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,147
  • Înscris: 10.10.2007
Sucul Cico si bomboanele Cip,alea de se folosesc acum la ornat torturi,de 2-3mm diametru,colorate in toate culorile,Eugenia-biscuiti cu crema,halva,Gumele de mestecat chinezesti,care te piscau dupa o juma de ora de rumegat,dar erau mai bune ca Gumela ca erau muuult mai moi,batoanele-cornurile cele lungi,uneori date cu mac

Edited by alexbjorg, 15 August 2013 - 16:29.


#12
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,066
  • Înscris: 10.09.2005
Intr-adevar erau si multe porcarii, de exemplu ciocolata aia cu nechezol. Dar era si ciocolata buna, de exemplu cea cu lichior, rom etc. Erau mai bune ca chinezeasca de o mie de ori.

Attached Files


Edited by gerbil, 15 August 2013 - 16:29.


#13
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,147
  • Înscris: 10.10.2007
Pentru spirale ,copii find,ne bateam cind stateam la coada si se terminau,prajiturile Broscuta,alea verzi,inghetata,impachetata in hartie,dar aia o gaseam mai rar,dar erau in Parcul Mare din cele la cornet (am luat odata o serie de injectii din cauza asta)

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostLensFlare, on 15 august 2013 - 16:20, said:

@gerbil, eu am avut acces constant la dulciuri aduse din stainatate in perioada respectiva si iti pot spune ca cele produse la noi erau sub orice critica.
ai tai erau nomenclaturisti?
Posted Image
Ai copilarit cu roman si nastase?

#15
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,147
  • Înscris: 10.10.2007
Bomboane la kilogram,umplute cu crema de cacao,gumele unguresti,bilute,de erau impachetate in trompeta,alune in glazura Dunakavics,cumparate in trenul international de catre tigani si ravandute

Cicolata invelita in staniol,ca si o moneda de aur

Bananele verzi,de le puneam pe dulap,dar nu mai apucau sa se coaca,portocale, de stateam la coada 4-5 ore "dati mai putin sa ajunga la toata lumea"

caramele,de-ti rupeai dintii pana se inmuiau,bomboane Negro,din ce le de tusa,aduse din Ungaria

Edited by alexbjorg, 15 August 2013 - 16:33.


#16
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,066
  • Înscris: 10.09.2005
Alex, mai vindeau tigancile alea cu "seminte si ciunga baietii" si niste alune glazurate, albe, aratau ca niste oua. De astea zici?

#17
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,147
  • Înscris: 10.10.2007
Bomboane mici,aprox 1cm diam,albe si vernile,cu gust de aroma de detergent,dar erau dulci si moi,cred ca erau de genul fondante,pomenite mai sus

#18
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Mie imi placea CiCo, nu stiu din ce il faceau dar era tare bun, Brifcor era cam dulce pentru gustul meu, mai erau bune niste bombonele mici, parca le zicea Cip, bagai cate 100 in gura deodata, si bomboanele acelea care le spuneau cubaneze erau foarte bune , nu stiu daca chiar veneau din Cuba, si mai erau ciocolatele alea in forma de banut, imi placeau mult,  se topeau in gura .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate