Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race
 La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online

Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...
 info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie

Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...
 Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...

3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook
 

Toate jocurile pe Android iti cer bani?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
22 răspunsuri în acest subiect

#1
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.409
  • Înscris: 25.10.2008
nu mai rezist cu jocurile astea pe android. mi-am luat tableta performanta ca sa pot rula orice joc, ca dupa sa constat ca toate jocurile frumoase te streseaza sa le dai bani. Reclame enervante, pop-up, apar la notificari oferte speciale cu nu stiu ce reduceri, numai ca sa te streseze sa le dai bani. Sunt jocuri ca fast and furious 6 la care daca nu cumperi credite e aproape imposibil sa avansezi in joc.

De ce aleg producatorii sa isi bata joc de clienti in halul asta? Eu mereu am fost de acord ca jocurile sa fie cu bani si sa le platesti tocmai sa nu mai ai griji. Dar problema e ca si astea dupa ce le cumperi te pun sa bagi bani ca sa iei nu stiu ce iteme cu care poti avansa.

Singurul joc super ok din punctu asta de vedere este Real Racing 3, produs de EA Games. Voi ce jocuri stiti la care nu te streseaza din 3 in 3 minute sa cumperi credite?

Scuzati-mi frustrarea.

#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.088
  • Înscris: 07.01.2006
Daca ai root, incearca AdFree. Nu il gasesti in Play Store, vezi google. In legatura cu jocurile, asta este, nu trebuie sa mananca si gura lor o paine?

#3
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.234
  • Înscris: 10.04.2006
Ce problema are si el :lol:
Insa din pacate, toata industria jocurilor se orienteaza catre modelul pay-to-win.

#4
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 18.293
  • Înscris: 02.04.2007
Pt jocuri exista console.
Merg mai bine si au o uzura morala mai mica decat o tableta.

#5
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.938
  • Înscris: 16.07.2010

Quote

Reclame enervante, pop-up, apar la notificari oferte speciale cu nu stiu ce reduceri, numai ca sa te streseze sa le dai bani.
http://www.talkandro...-notifications/ + dezactiveaza orice conexiune la internet si nu-ti vor mai aparea ad-uri cand te joci.

Ce tableta ti-ai luat? :D

Editat de alexandru_viorel, 08 august 2013 - 08:25.


#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008
Pe de alta parte nu prea sint jocuri de android de 30 euro, sint fie free fie la un pret simbolic asa ca nu e chiar atit de rau.

#7
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.409
  • Înscris: 25.10.2008

 Lesbianu, on 08 august 2013 - 05:49, said:

Daca ai root, incearca AdFree. Nu il gasesti in Play Store, vezi google. In legatura cu jocurile, asta este, nu trebuie sa mananca si gura lor o paine?

Nu am root pe ea, si nici nu prea am de gand sa ii bag prea curand. Daca aveam root imi bagam direct game guardian si imi adaugam pe moka credite.

 alexandru_viorel, on 08 august 2013 - 08:22, said:

http://www.talkandro...-notifications/ + dezactiveaza orice conexiune la internet si nu-ti vor mai aparea ad-uri cand te joci.

Ce tableta ti-ai luat? Posted Image

Asta am incercat sa fac la Fast and Furious 6, dar cand dau sa intru in joc nu ma lasa, imi zice ca am nevoie de conexiune la net sa il joc.

Am nexus 7, modelul vechi Posted Image

 f300, on 08 august 2013 - 08:23, said:

Pe de alta parte nu prea sint jocuri de android de 30 euro, sint fie free fie la un pret simbolic asa ca nu e chiar atit de rau.

Prefer sa dau din prima mai mult pe joc si sa stiu ca ma pot juca linistit, decat sa il iau moka, sa ma joc si dupa sa imi ceara bani ca sa imi iau masina sau o arma mai performanta.

Probabil par vreun gamer inrait, dar nu e deloc asa. Tocmai de aia alea cateva jocuri pe care le butonez de cateva ori pe saptamana vreau sa le joc linistit si fara sa fiu deranjat.

 Nenea Zap, on 08 august 2013 - 08:16, said:

Ce problema are si el Posted Image
Insa din pacate, toata industria jocurilor se orienteaza catre modelul pay-to-win.

Macar de ar fi asta singura problema a mea. Da ma oftica strategia lor idioata, oferte peste oferte cu nu stiu cat reducere numa sa bagi bani prima data ca dupa aia bagi si a doua oara si te-au prins in cursa.

 undercoverbrother, on 08 august 2013 - 08:21, said:

Pt jocuri exista console.
Merg mai bine si au o uzura morala mai mica decat o tableta.

Joaca tu un shooter touch-screen pe consola, sau ia curbele invartind de televizor :D

Editat de oauzor, 08 august 2013 - 08:43.


#8
Razvan20k

Razvan20k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 198
  • Înscris: 23.11.2010
Fiecare joc sau aproape fiecare este facut pentru a obtine profit. Daca profitul nu este obtinut prin vanzarea jocului, atunci se creste dificultatea (cateodata exagerat) si se cer bani pentru diverse "ajutoare". Ai doua optiuni - fie cumperi jocuri cu pret intreg (care nu sunt atat de scumpe oe Android, cele high-end costa in jur de 20 - 30 RON iar cele low end, unele foarte bune costa 4 lei) fie accepti aceste ad-uri.

Iti recomand sa nu iti rootezi tableta pentru ca 1) este o bataie imensa de cap 2) s-ar putea sa ai probleme cu Google Play. Nu mi-am rootat-o niciodata, doar am vrut sa fac asta, asa ca ma pot insela.  

Daca doresti sa cumperi, iti recomand Modern Conflict. Este o clona de COD, functioneaza destul de decent prin multi-player si costa pana in 30 RON.

Alte recomandari:
* COD Zombies.
* Little Big War
* GTA Vice City
* Max Payne

Din pacate, iTunes sta mai bine la capitolul acesta cu jocuri precum Red Alert.

Cat despre o tableta ca dispozitiv de gaming, m-am jucat 5 - 6 ore in total pe ea. Dupa devine plictisitor sau chiar enervant. Daca as putea juca Civilization 5 pe ea, ar fi o idee. Insa FPS-urile oricat de bine ar fi optimizate sunt destul de greu de jucat pe o tableta, cu sau fara auto-aim.

Editat de Razvan20k, 08 august 2013 - 08:52.


#9
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 18.293
  • Înscris: 02.04.2007

 oauzor, on 08 august 2013 - 08:49, said:



Nu am root pe ea, si nici nu prea am de gand sa ii bag prea curand. Daca aveam root imi bagam direct game guardian si imi adaugam pe moka credite.



Asta am incercat sa fac la Fast and Furious 6, dar cand dau sa intru in joc nu ma lasa, imi zice ca am nevoie de conexiune la net sa il joc.

Am nexus 7, modelul vechi Posted Image



Prefer sa dau din prima mai mult pe joc si sa stiu ca ma pot juca linistit, decat sa il iau moka, sa ma joc si dupa sa imi ceara bani ca sa imi iau masina sau o arma mai performanta.

Probabil par vreun gamer inrait, dar nu e deloc asa. Tocmai de aia alea cateva jocuri pe care le butonez de cateva ori pe saptamana vreau sa le joc linistit si fara sa fiu deranjat.



Macar de ar fi asta singura problema a mea. Da ma oftica strategia lor idioata, oferte peste oferte cu nu stiu cat reducere numa sa bagi bani prima data ca dupa aia bagi si a doua oara si te-au prins in cursa.



Joaca tu un shooter touch-screen pe consola, sau ia curbele invartind de televizor :D
Ar fi si asta o idee dar eu vb de ceva portabil.

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Mesaje: 24.346
  • Înscris: 22.05.2003
Nu exista nimic free :D

ex: Candy Crush face 600 000 USD/zi din faptul ca unii platesc 1 eur sa mai aiba vieti!

#11
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.907
  • Înscris: 03.02.2005
Teoretic root-area unui dispozitiv Android nu are nici o treaba cu Google Play sau alte aplicatii. Depinde insa de metodele folosite sa nu strice ceva de prin kernel pentru ca majoritatea folosesc brese ce permit copierea fisierelor necesare root-arii:
1. su (executabil ce permite rularea comenzilor cu drepturi de administrator = root);
2. superuser.apk (aplicatie de Android ce permite sau nu accesarea applicatiilor a comenzii su).

Asadar, root-area nu ar trebui sa afecteze ci folosirea acesteia necorespunzatoare.

Jocurile in general sunt realizate pentru profit si de aici acesete "inconveniente": reclame sau plata. Vorba colegului de mai sus: "tre' sa manance si ei o paine".
Tu nu vrei sa fii platit pentru lucrul care-l faci? Sau tu nu muncesti?

#12
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.079
  • Înscris: 24.02.2007
Programatorii si creatorii jocurilor sunt obligati sa faca aceste aplicatii si/sau jocuri de catre o societate de caritate ce are ca unic scop satisfacerea mofturilor utilizatorilor de dispozitive mobile. Programatorii nu au dreptul sa manance/bea, nu au dreptul la o familie si/sau bunastare sociala si traiesc mila vecinilor.

#13
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.882
  • Înscris: 31.10.2010

 oauzor, on 08 august 2013 - 02:52, said:

nu mai rezist cu jocurile astea pe android. mi-am luat tableta performanta ca sa pot rula orice joc, ca dupa sa constat ca toate jocurile frumoase te streseaza sa le dai bani. Reclame enervante, pop-up, apar la notificari oferte speciale cu nu stiu ce reduceri, numai ca sa te streseze sa le dai bani. Sunt jocuri ca fast and furious 6 la care daca nu cumperi credite e aproape imposibil sa avansezi in joc.

De ce aleg producatorii sa isi bata joc de clienti in halul asta? Eu mereu am fost de acord ca jocurile sa fie cu bani si sa le platesti tocmai sa nu mai ai griji. Dar problema e ca si astea dupa ce le cumperi te pun sa bagi bani ca sa iei nu stiu ce iteme cu care poti avansa.

Singurul joc super ok din punctu asta de vedere este Real Racing 3, produs de EA Games. Voi ce jocuri stiti la care nu te streseaza din 3 in 3 minute sa cumperi credite?

Scuzati-mi frustrarea.


Bine ca nu ti-ai luat iPad ca mancam coliva pana acuma..

#14
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.079
  • Înscris: 24.02.2007

 dorurad, on 08 august 2013 - 11:51, said:

Bine ca nu ti-ai luat iPad ca mancam coliva pana acuma..

Adica?

#15
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.907
  • Înscris: 03.02.2005

 filip.serban, on 08 august 2013 - 11:52, said:

Adica?
Cred ca dorurad se referea la faptul ca pentru iPad / iOs majoritatea aplicatiilor sunt cu plata si nu sunt freeware / adware.
Cu alea nu ar fi rezistat mult... :) si am fi apucat si noi ceva desert... coliva :D

Editat de Ciubex, 08 august 2013 - 13:13.


#16
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.079
  • Înscris: 24.02.2007

 Ciubex, on 08 august 2013 - 13:13, said:

Cred ca dorurad se referea la faptul ca pentru iPad / iOs majoritatea aplicatiilor sunt cu plata si nu sunt freeware / adware.
Cu alea nu ar fi rezistat mult... Posted Image si am fi apucat si noi ceva desert... coliva Posted Image

Pe iOS situatia este FIX la fel. Producatorii seriosi de jocuri (sau producatorii de jocuri serioase :) ) scot jocurile p eambele platforme si cu aceeasi pofta de facut bani.

Editat de filip.serban, 08 august 2013 - 14:56.


#17
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.409
  • Înscris: 25.10.2008

 Ciubex, on 08 august 2013 - 09:52, said:

Teoretic root-area unui dispozitiv Android nu are nici o treaba cu Google Play sau alte aplicatii. Depinde insa de metodele folosite sa nu strice ceva de prin kernel pentru ca majoritatea folosesc brese ce permit copierea fisierelor necesare root-arii:
1. su (executabil ce permite rularea comenzilor cu drepturi de administrator = root);
2. superuser.apk (aplicatie de Android ce permite sau nu accesarea applicatiilor a comenzii su).

Asadar, root-area nu ar trebui sa afecteze ci folosirea acesteia necorespunzatoare.

Jocurile in general sunt realizate pentru profit si de aici acesete "inconveniente": reclame sau plata. Vorba colegului de mai sus: "tre' sa manance si ei o paine".
Tu nu vrei sa fii platit pentru lucrul care-l faci? Sau tu nu muncesti?

 filip.serban, on 08 august 2013 - 11:49, said:

Programatorii si creatorii jocurilor sunt obligati sa faca aceste aplicatii si/sau jocuri de catre o societate de caritate ce are ca unic scop satisfacerea mofturilor utilizatorilor de dispozitive mobile. Programatorii nu au dreptul sa manance/bea, nu au dreptul la o familie si/sau bunastare sociala si traiesc mila vecinilor.


deci ati inteles fix nimic din ce am zis. In primul post am zis ca mie mi-ar conveni mai mult sa stabileasca un pret de cumparare pentru aplicatie si ala sa ramana, sa nu te mai puna sa cumperi credite sau sa iti arate reclame enervante. Dar e greu mai intai sa citesti primul post, si dupa sa iti dai cu parerea.

#18
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.079
  • Înscris: 24.02.2007

 oauzor, on 08 august 2013 - 15:29, said:

deci ati inteles fix nimic din ce am zis. In primul post am zis ca mie mi-ar conveni mai mult sa stabileasca un pret de cumparare pentru aplicatie si ala sa ramana, sa nu te mai puna sa cumperi credite sau sa iti arate reclame enervante. Dar e greu mai intai sa citesti primul post, si dupa sa iti dai cu parerea.

L-am citit colegule, dar nu prea merge ideea ta pusa in practica. Pentru ca jocul trebuie sa produca bani in continuare, nu o singura data. Altfel e munca in zadar. Nici eu nu sunt de acord cu chestiile asteam dar fara ele jocurile ar costa cat cele de PC/consola. Pe asta se bazeaza industria asta mobila, pe facut bani din programe, add-on-uri si continut. As putea adauga "planned obsolence" ca ingredient cheie al industriei.

L.E.: Ah, am uitat sa mentionez "razboiul" etern dintre platforme care nu face altceva decat sa atraga noi si noi clienti (cu un aport important din partea fanboy-ilor). Intre timp, toate "taberele" se bucura de cresteri ale profitului de la an la an si se bat prieteneste pe spate (bine aici exista si o exceptie: Blackberry).

Editat de filip.serban, 08 august 2013 - 16:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate