Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

1 domeniu 2 sau mai multe servere mail

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Zango_hack

Zango_hack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.04.2007
Salut ,
de ceva timp ma chinui cu urmatoarea problema :

1 domeniu. ex Domeniu.ro hostat la XXX.ro (Cpanel )
2 acestdomeniu pe serverul de host imi ofera si mail-uri doar ca imi dau doar 5-6 conturi

eu vreau sa facu urmatoarea configuratie

cele 5-6 mail-uri deja configurate sa ramana acolo si pe unu server local (hmail) sa mai adaug inca 10 -20 sau cate vreau ideea este ca toate trebuie sa fie functionale indifernet ca cele 5 sunt la xxx.ro iar cele 20 sunt la mine pe pc(server)

am adaugat asa in Dnd zone am adaugat mail1.domeniu.ro cu ip meu 87.x.x.x
in hmail am pus la smtp acelasi ip 87.x.x.x , problema e ca pot trimite mail-uri dar nu primesc nimic
am incercat si la mx entry sau pun in felul urmator

priority 0 domeniu.ro
priority 0 mail1.domeniu.ro

unde si ce ar trebuii sa adaug/modific ca sa functioneze corect

Multumesc

#2
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011

Quote

An older RFC, RFC 974, indicates that when the preference numbers are the same for two servers, they have the same priority, hence those two terms are used interchangeably.
Sursa

Iar daca folosesti priority 1 la mail1.domeniu.ro tot nu va fi utilizat cat timp domeniu.ro raspunde la portul SMTP-ului.

N-ai decat sa creezi [email protected] iar mail.domeniu.ro sa aibe mx-ul in pc-ul tau.

Edited by trackback, 05 August 2013 - 18:37.


#3
Zango_hack

Zango_hack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.04.2007

View Posttrackback, on 05 august 2013 - 18:35, said:

Sursa

Iar daca folosesti priority 1 la mail1.domeniu.ro tot nu va fi utilizat cat timp domeniu.ro raspunde la portul SMTP-ului.

N-ai decat sa creezi [email protected] iar mail.domeniu.ro sa aibe mx-ul in pc-ul tau.

ok dar atunci

Quote

The characteristic payload information of an MX record is the fully qualified domain name of a mail host and a preference value. The host name must map directly to one or more address record (A, or AAAA) in the DNS, and must not point to any CNAME records.[1]
When an e-mail message is sent through the Internet, the sending mail transfer agent (MTA) queries the Domain Name System for MX records of each recipient's domain name. This query returns a list of host names of mail exchange servers accepting incoming mail for that domain and their preferences. The sending agent then attempts to establish an SMTP connection.
The MX mechanism provides the ability to run multiple mail servers for a single domain, and allows administrators to specify an order in which they should be tried. This ability to run multiple mail servers proves very valuable for high-availability clusters of inexpensive mail gateways, which can then process hundreds of messages per second in aggregate to quarantine or remove spam and/or viruses.


#4
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Serverul DNS nu poate sa raspunda la intrebarea "ce server este MX pentru adresa Y?"

Atata timp cat serverul unde ai serviciile hosted nu stie de adresele tale de acasa, nu va accepta mesaje pentru ele.

Singura solutie e sa folosesti numai MX-ul de acasa si sa forwardezi mesajele pentru cei 5-6 useri catre ISP acolo unde sunt hosted.

Poti lasa si MX-ul hosted in DNS cu prioritate mai mica (numarul mai mare) dar sa fii constient ca in caz ca iti pica MX-ul de acasa vor mai primi mail doar cei care au mailul la hoster.

Edited by Oxigen1234, 06 August 2013 - 11:38.


#5
Zango_hack

Zango_hack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.04.2007

View PostZango_hack, on 05 august 2013 - 22:58, said:


ok dar atunci

ok deci daca pun in felul urmator

Prioritate 0 mail1.domeniu.ro  (ip de acasa)
Prioritate 1> mail.domeniu.ro (ip host)
0
in felul asta ar trebuii sa am mail-uri care se duc spre [email protected] (hostat acasa) si tot in acelasi timp ar trebui sa mearga si [email protected] (pe hosting)   ?
din ce inteleg eu de pe wiki spune ca daca adresa de mail nu se gaseste in mx cu prioritate 0 se duce in mx cu prioritate 1 sau >
corect ?

#6
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
best practices spune la prioritati MX 10, 20, 30 (nu se foloseste 0 si nici 1, poate vrei sa mai bagi ceva la mijloc) - astfel tot mailul merge la in principiu la MX10.
Doar daca acesta nu e disponibil (e oprit complet, nu raspunde la TCP connect) incearca sa routeze domeniul prin MX20.
TOATE mesajele ajung NUMAI la MX10, si mail serverul intern trebuie configurat sa forwardeze catre MX20 mesajele pentru userii care au mailul pe MX20.

din ce inteleg eu de pe wiki spune ca daca adresa de mail nu se gaseste in mx cu prioritate 0 se duce in mx cu prioritate 1 sau >
Gresit, nu e vorba de adresa ci de server, daca mx0 nu functioneaza va trimite mesajul catre mx1.
Daca mesajul pentru [email protected] ajunge pe orice MX din zona domeniu.ro si acesta nu stie de acea adresa, va intoarce eroarea de "user inexistent".

Edited by Oxigen1234, 08 August 2013 - 15:24.


#7
mendis

mendis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 27.09.2006
Este imposibil dpdv tehnic ce vrei tu.
Cel mai simplu: le pui pe toate la tine acasa. Apoi de acolo poti face putin hacking si niste forwarduri sa iasa ce vrei tu, dar e bataie de cap... si pentru ce, cand exista provideri ce iti dau conturi nelimitate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate