Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...
 Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...
 [CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 

Amenda pe week-end in Ungaria

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
sebak

sebak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.08.2013
Am fost sambata 03.08.2013, intr-o plimbare, in Debrecen.
Am lasat parcata masina, in fata unui bloc in spatele Debrecen Plazza de la 10.am, unde mai erau masini si romani parcati.
Cand ma intorc la masina, pe la orele 14.30, ce sa vezi? Punguta cu amenda de parcare, ma  astepta  relaxata, sub stergator...
De obicei inainte de a parca, te uiti ca tot omu' sa vezi daca e parcare privata, platita sau semnalizata in vreun fel... Nici o tabla sau marcaj, nu am gasit in sensu' asta... + ca la ei ca si la noi, sambata si duminica, parcarea e gratis...
Amenda nu e mare, 3060 HUF, dar intrebarea e: PLATESC SAU NU AMENDA?

#2
Charisteas

Charisteas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 25.08.2005
Si eu am primit tot asa o ameda in spate la Plazza dar nu am platit-o, asta era in urma cu 2-3 ani, de atunci am mai fost in HU dar nu am intampinat probleme.

#3
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
in 2008 am luat si noi o amenda, tot pentru parcare....titularul masinii a vrut sa o plateasca si a intrebat un ungur din zona care luase si el amenda cum sa procedeze, unde sa plateasca.
a ras ala si cu curu' de noi...a zis ca suntem nebuni daca vrem sa platim....ca nu are ce sa ne faca .... lor cica le vin la sfarsit de an pe impozit (cam cum e pe la noi)...dar pentru masinile inmatriculate in strainatate nu au cum ...
in fine, din 2008 pana acum au mai trecut niste ani, nu situ daca s-au corelat bazele de date dintre ungaria si romania....da rmai degraba nu.
asa ca stai in banca ta.

Edited by bubalus, 05 August 2013 - 12:59.


#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ca sa ma auto-citez:

Era gluma aia cu:
"aici se vind bilete Buc-New York"
"- dus-intors?"
"- nu discutam cu prostii"


#5
sebak

sebak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.08.2013
Treba e ca am auzit, deja de la doua persoane informate in domeniu, ca din iunie a inceput o corelare a bazelor de date  intre cele  doua tari, tocmai din cauza si pentru combaterea tepelor si vitezomanilor romani...
Dar e totusi o amenda pe week- end....

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,403
  • Înscris: 07.11.2006
Corelarea bazelor de date pe linie de politie rutiera in tarile membre UE, intra in vigoare incepand cu octombrie 2013.

#7
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Daca amenda e de la Politie si nu o platesti vei avea probleme la un viitor control. Daca e de la primarie e foarte posibil sa nu patesti nimic daca nu o platesti.

Edited by biscatrix, 05 August 2013 - 14:59.


#8
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006

 biscatrix, on 05 august 2013 - 14:57, said:

Daca amenda e de la Politie si nu o platesti vei avea probleme la un viitor control. Daca e de la primarie e foarte posibil sa nu patesti nimic daca nu o platesti.

ce probleme? te aresteaza?

#9
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
De pe site-ul MAE:

Quote

[...]Autovehiculul poate fi reținut fără altă hotărâre scrisă până la momentul efectuării plății amenzii aplicate.
Dacă se stabilește că șoferul sau proprietarul vehiculului are o amendă administrativă neachitată, organele de poliție care efectuează controlul rutier vor dispune reținerea vehiculului. [...]


#10
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009

 bubalus, on 05 august 2013 - 12:59, said:

in 2008 am luat si noi o amenda


Noi? ai personalitati multiple?

#11
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 MeT4L, on 05 august 2013 - 15:53, said:


Noi? ai personalitati multiple?
eram 2 cupluri intr-o vacanta cu o masina....iar masina nu era a mea....

#12
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
nu merita platita. nu iti face nimic.
io am luat una pe franta de 3 ani....la revedere, drum bun.

#13
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Initiatorul topicului a intrebat de Ungaria, nu de Franta sau alta in tara in care poate nu va mai ajunge prea curand.

#14
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Amenda aia e inscrisa undeva intr-o baza de date...Dobanda se acumuleaza de la luna la luna si daca nu o platesti tare mi-e teama ca o sa te trezesti peste 20 de ani cu executare silita si o sa iti ia tot: casa, masina, banii de conturi,etc.

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Balarii. In 20 de ani probabil se prescrie si daca ai omorit pe careva, darmite (literalmente) o amenda de parcare.

#16
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

 f300, on 05 august 2013 - 17:21, said:

Balarii. In 20 de ani probabil se prescrie si daca ai omorit pe careva, darmite (literalmente) o amenda de parcare.

Nu o sa se mai prescrie nimic, o sa faca astia o baza mare de date europeana, unde o sa fie inscris totul. Nu o sa mai scapi in vecii vecilor de amenzi sau datorii... O sa vedeti cazuri cu oameni care o sa se duca in alta tara unde o sa fie amendati si habar nu or sa aiba, iar peste cativa ani o sa le confiste statul totul...
Se pregateste de mult timp spolierea populatiei prin astfel de mijloace.

#17
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

 ever_forever, on 05 august 2013 - 15:01, said:


ce probleme? te aresteaza?

Merg cu tine să plătești în cel mai nefericit caz. Cam atât.

#18
anonimus7

anonimus7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.01.2009
Amenda sub 100 de euro nu o baga in baza de date in Ungaria. Deci nu te chinuii sa o platesti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate