Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...
 Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...
 Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3
 Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 

Premieră după 18 ani. Pro TV iese din lista must carry. Cabliștii vor plăti pentru postul din grupul condus de Adrian Sârbu.

- - - - -
  • Please log in to reply
326 replies to this topic

#307
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Eu unul sper să fie scoase de pe R.C.S..

#308
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
Alfa...ai grijă ce-ţi doreşti...! Poate le vor scoate "la pachet" cu alte canale, mai dragi ţie...şi să te văd atunci...!Posted Image

#309
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Şi-aşa mi-au scos destule canale... Mai contează unul în plus? Posted Image

Edited by alfa_alfa, 19 August 2013 - 15:43.


#310
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,923
  • Înscris: 06.04.2005

View Postgooagle, on 19 august 2013 - 13:29, said:

iar avand in vedere ca rds si romtelecom dau voyo gratuit la clienti cred ca e clar care sunt cele 2 companii cu care s-a "negociat" cu succes (tot de aici mai mult ca sigur vine si criza de la sfarsitul anului cu romtelecom cand mai mult ca sigur s-a intamplat aceasta negociere) .. upc este condusa de americani si va urma tendinta pietei ca doar nu sunt prosti sa lase clientii sa plece la altii ...
parerea mea este ca pana la urma firmele de cablu stiau ce li se intampla deorece acum e liniste .. nu mai da nimeni stiri senzationale despre scandalul protv, nu sunt invitati suparati la diverse emisiuni, nu ies ministrii la microfon, nu chema nimeni consiliul concurentei la arme .. e liniste si pace si asta e trist pentru ca se pare ca doar noi avem impresia ca se dau lupte, si cel mai probabil destinul si noile preturi ale abonamentelor sunt scrise deja (pe flyere, pe bannere, prin rapoarte de forecast, adica pe unde pot si ei, oamenii astia care fara consumator nu ar exista insa nu pot sa nu il sugrume de gat Posted Image ) .. deci daca s-a pierdut lupta cu cablul urmeaza ca lumea sa isi puna speranta ca poate intr-o zi cu ajutorul unei antene va putea urmari "liber" televiziunea ce il indeamna sa gandeasca la fel ... (a nu se confunda liber cu gratuit)

Aratami si mie unde ofera RDS si RTC pentru clienti VOYO GRATUIT? ca acu ma si abonez...

#311
mariusnorbert

mariusnorbert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.06.2009
Pentru Voyo te abonezi? Bun argument! :-)
Serios, RTC ofera la anumite abonamente cu 3servicii si un trist abonament voyo. RDS doar ofera posibilitatea de a te abona la voyo prin intermediul POP-urilor sau din webcare.

Edited by mariusnorbert, 19 August 2013 - 18:17.


#312
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 28.04.2004
sa nu le scoata, da` sa le codeze si cine vrea sa le vada in continuare sa dea banul special pt ele.

sau daca tot trebuie sa scoata ceva sa scoata acasa. ah si acasa gold. si se poate si sport.ro. si de ce nu mtv si procinema Posted Image

#313
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010

View Postdanielavram, on 19 august 2013 - 17:22, said:

Aratami si mie unde ofera RDS si RTC pentru clienti VOYO GRATUIT? ca acu ma si abonez...

ti-am trimis pe pm si poti sa dai link-urile singura .. eu nu vreau sa incurajez lumea sa se uite la voyo, mai ales in perioada asta cand directorul lor isi face reclama ca au continur bun (lanseaza breaking bad la o zi dupa us), promovare care mie imi pare de toata jena asa ca il citez "Un asemenea moment îţi aduce recunoaştere şi acceptare, îi face pe unii care spun «nu am pentru ce să plătesc» să vină şi să cumpere“ ... vrea cineva si seminte?

Edited by gooagle, 20 August 2013 - 12:47.


#314
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,923
  • Înscris: 06.04.2005

View Postgooagle, on 20 august 2013 - 12:46, said:

ti-am trimis pe pm si poti sa dai link-urile singura .. eu nu vreau sa incurajez lumea sa se uite la voyo, mai ales in perioada asta cand directorul lor isi face reclama ca au continur bun (lanseaza breaking bad la o zi dupa us), promovare care mie imi pare de toata jena asa ca il citez "Un asemenea moment îţi aduce recunoaştere şi acceptare, îi face pe unii care spun «nu am pentru ce să plătesc» să vină şi să cumpere“ ... vrea cineva si seminte?

Si eu ti-am raspuns tot pe PM ca DOAR Romtelcom ofera Voyo GRATIS pentru un an dar daca te abonaezi la NetPower in rest si RDS si UPC nu ofera nimic, doar reclama la voyo.ro.

#315
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010
considera ca la ei il platesti ca un fel de extraoptiune (poate cei de la romtelecom au fost mai abili in negocieri) si uiti un amanunt minor si anume ca ofera acces din retele lor lucru care pana acum ceva timp nu prea exista. oricum pana la urma subiectul este altul si  nu prea cred ca vrei sa devii abonat la cineva doar pentru voyo, voyo il cumperi daca asta vrei.
ma intreb acum daca nu cumva mult promovata nevoie de bani pentru reteaua terestra nu se va transforma pe viitor in nimic pentru ca poate se va dori ca lumea sa se uite la pro prin intermediul internetului ceea ce va rezolva oricum problema acoperirii nationale mai ales acum cand avem in toate satele cel putin un calculator cu internet ...

#316
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,923
  • Înscris: 06.04.2005

View Postgooagle, on 20 august 2013 - 12:58, said:

considera ca la ei il platesti ca un fel de extraoptiune (poate cei de la romtelecom au fost mai abili in negocieri) si uiti un amanunt minor si anume ca ofera acces din retele lor lucru care pana acum ceva timp nu prea exista. oricum pana la urma subiectul este altul si  nu prea cred ca vrei sa devii abonat la cineva doar pentru voyo, voyo il cumperi daca asta vrei.
ma intreb acum daca nu cumva mult promovata nevoie de bani pentru reteaua terestra nu se va transforma pe viitor in nimic pentru ca poate se va dori ca lumea sa se uite la pro prin intermediul internetului ceea ce va rezolva oricum problema acoperirii nationale mai ales acum cand avem in toate satele cel putin un calculator cu internet ...

Cred ca nu intelegi care e ideea, in ce sens ofera acces din retelele lor?

#317
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Deci nu e gratuit pe nicaieri. Iar accesul era posibil din orice retea, fiind un simplu site web.

#318
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010
pai si nu comenteaza nimeni faptul ca sarbu a demisionat de la pro si ca se pare ca se indreapta cu pasi mari catre rds unde deja sunt fosti angajati din pro?

socant (cum spun ziarele) sa iti dai seama ca de fapt strategia este gandita de mult si acum iesirea din must carry, oferta, discutiile, etc nu sunt de fapt decat pasii ce trebuia urmati, miza fiind de fapt una numai de altii stiuta

#319
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Exista alt topic.

#320
smokke2

smokke2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 02.12.2012

De ce se va duce Adrian Sârbu la RCS&RDS



Adrian Sârbu, părintele PRO TV-ului, a demisionat recent din funcţiile de preşedinte şi CEO al CME, gigant media către care a vândut cele 9 posturi de televiziune ale PRO TV S.A, iar tot mai multe voci din piaţă spun că va prelua cârma diviziei media a RCS&RDS unde va lansa un nou post de televiziune generalist.
Recent, Sârbu a scos postul de televiziune PRO TV din pachetul must carry, regementat de Consiliul Naţional al Audiovizualului, iar prin plecarea acestuia la RCS&RDS ar exista două explicaţii cât se poate de plauzibile.
Părintele PRO TV va lansa la RDS o nouă televiziune generalistă care să crească foarte mult într-un timp foarte scurt şi să ocupe locul lăsat liber de liderul pieţei de televiziune din România.
A doua explicaţie este dată de poziţia dominantă a RCS&RDS pe piaţă. Lipsa televiziunii din Pache din pachetul must carry nu va mai împiedica cu nimic operatorul să îl scoată din grilă, motivând că CME a cerut prea mulţi bani pentru difuzarea televiziunilor. PRO TV ar fi înlocuit în grilă cu un post similar propriu.
Este cunoscut faptul că românii nu reprezintă un public fanatic, iar, aşa stând lucrurile, scoaterea posturilor PRO TV S.A din grilă nu ar afecta foarte tare afacerile RCS&RDS. Mai mult, preţul este un factor decisiv pentru telespectatori în a alege un operator de servicii de televiziune. Să ne amintim că anul trecut Romtelecom a scos pentru o perioadă posturile PRO TV S.A în urma unei neînţelegeri asupra preţului pe care trebuia să îl plătească pentru difuzarea canalelor PRO, iar acest lucru i-a afectat spre deloc portofoliul de clienţi.
Precedentul a fost deja creat atunci când RCS&RDS a lansat pe piaţă canalele DIGI WORLD, DIGI ANIMAL WORLD şi DIGI LIFE, canalele Discovery au dispărut din grilă în mai puţin de două săptămâni.
RCS&RDS a mai deţinut în trecut un post de televiziune generalist, 10 TV, care nu a avut succesul preconizat, la cârma căruia a fost jurnalistul Radu Moraru. Dar influenţa pe care o are Adrian Sârbu pe piaţa media din România şi oamenii pe care şi i-a adunat în jur ar putea garanta succesul unui nou proiect media.
Exact după apariţia zvonurilor că Adrian Sârbu va părăsi CME pentru compania românească, adunarea acţionarilor RCS&RDS a aprobat contractarea unor împrumuturi de 800 de milioane de euro cu o perioadă de rambursare de 10 ani.
O parte din bani se vor duce clar în extinderea reţelei 3G sau lansarea serviciilor 4G, dar operatorul ar putea investi într-un segment de piaţă unde nu poţi face bani prin politică agresivă de preţ sau prin alte metode de marketing, iar acest segment este cel de media unde recuperarea investiţiei nu este una imediată, iar generarea de profit se face, de regulă, după câţiva ani.
RCS&RDS îi asigură lui Adrian Sârbu şi un câmp de bătălie extins, compania fiind prezentă cu servicii de televiziune, iar în unele pieţe şi cu internet, în Cehia, Slovacia, Croaţia, Serbia şi Ungaria, plus posibilitatea de extindere în Spania şi Itaia, ţări unde compania operează servicii de telefonie mobilă sub brandul Digi Mobil.
Luând creierul CME, RCS&RDS are un avantaj clar în ţările unde cele două companii se întâlnesc, şi anume România, Cehia, Slovacia şi Croaţia, ţări în care CME este pe primul loc. Sârbu poate face, cel puţin teoretic, strategia grupului românesc astfel încât să detroneze CME.
RCS&RDS are în portofoliu DIGI 24 cu cele şase posturi regionale aferente televiziunii de ştiri, DIGI SPORT 1, DIGI SPORT 2, DIGI SPORT 3, DIGI FILM, DIGI FILM PREMIUM, DIGI WORLD, DIGI ANIMAL WORLD, DIGI LIFE, MUSIC CHANNEL, HIT MUSIC CHANNEL, UTV şi UTV HD.
CME are în portofoliul deţinut în România PRO TV (plus staţiile locale aferente), PRO TV Internaţional, PRO CINEMA, ACASĂ TV, ACASĂ TV GOLD, SPORT.RO, MTV şi posturile pe care le operează pe teritoriul Repubicii Moldova, PRO TV Chişinău şi ACASĂ TV Moldova.
SURSA: http://www.economica...-rds_60420.html
TEXT: COLEGUL NOSTRU DE FORUM (LAURENTIU MATACHE)

#321
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,939
  • Înscris: 28.11.2006
Oricat s-ar da Sarbu si Teszari peste cap, e totusi foarte greu sa detronezi Pro TV-ul de pe primul loc. Si asta mai ales daca noul post generalist va ramane exclusiv in reteaua RDS. Pro TV este un brand puternic, iar oamenii se vor uita in continuare la el, chiar si fara Sarbu.

#322
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pai Sarbu nu vrea sa-l detroneze, inca are actiuni la CME. De ce sa le scada valoarea?

Edited by don_dannielo, 28 August 2013 - 21:37.


#323
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,939
  • Înscris: 28.11.2006
Asa scrie in articolul de mai sus:

Quote

Părintele PRO TV va lansa la RDS o nouă televiziune generalistă care să crească foarte mult într-un timp foarte scurt şi să ocupe locul lăsat liber de liderul pieţei de televiziune din România.


#324
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,997
  • Înscris: 21.08.2008
Eu nu cred ca AS va merge la RCS-RDS pentru ca afacerea lui acum este grupul de presa Mediafax (Agentia de Stiri, Revistele si ziarele ex-Publimedia, continutul de internet gestionat de fosta Apropo Media).
.
Mediafax este in continuare in bune relatii cu MediaPro - ProTV S,A,, site-urile MediaPro sunt gestionate tot de Mediafax, iar cateva din brandurile lansate de MediaPro sunt folosite si de Mediafax (ProMotor, CSID, ProTV Magazin si chiar ProSport - care are o istorie tumultoasa).

Destinul AS este in continuare legat de ProTV, chiar daca nu va mai fi CEO al acestuia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate