Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...
 Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh
 Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 

Achizitionare cort

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Oare sunt bune corturile Quechua?

#2
pax0xFF

pax0xFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 21.10.2012
Ca să nu deschid alt topic. Am nevoie de un cort în care voi sta timp de 2 zile, la un festival în Germania. Ce îmi recomandați?

#3
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,962
  • Înscris: 14.11.2004
Corturile sunt mai la sus :)

#4
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 Luminita_x2001, on 23 iulie 2013 - 21:42, said:

Oare sunt bune corturile Quechua?
Depinde ce model si unde si cum vrei sa-l folosesti.

 pax0xFF, on 23 iulie 2013 - 21:50, said:

Ca să nu deschid alt topic. Am nevoie de un cort în care voi sta timp de 2 zile, la un festival în Germania. Ce îmi recomandați?

Un cort cat mai ieftin.

#5
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Depinde ce model si unde si cum vrei sa-l folosesti.

http://www.decathlon...t4-1-175317392/ modelul asta. Pt munte, deal, mers la peste

#6
clon@

clon@

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.01.2007
Am dormit intr-un astfel de cort, model ca si acesta dar nu stiu daca a fost aceiasi firma, am avut suficient loc 3 persoane. Despre impermeabilitate nu pot sa-ti zic mare lucru pentru ca nu a plouat. Oricum daca mergi cu el pe o perioada mai lunga cumpara si o folie si o pui peste ele in caz ca ploua. Stiu ca este impermeabil dar sa nu te bazezi pe asta, daca ploua pe o durata de timp mai mare intra apa in el. Instalarea lui se face destul de simplu daca sunt cel putin 2 persoane.

#7
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Mai mult de 7 zile nu. Si in unele weekenduri de primavara pana in toamna.
Ma interesa si cat de bun e pe timp ploios. Am vazut ca scrie la impermeabilitate sub 200 litri de apă/h/m². Am mai gasit un alt cort tot in genul astuia dar ceva mai mic ca lungime, de la silvertree. Pare bun si ala, ca pret este la jumatate. Betele sunt tot din fibra de sticla dar mai groase si par mai groase. La acesta spune ca impermeabilitatea este de 1000 mm. Tot nu stiu ce sa iau dintre cele doua.

#8
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 Luminita_x2001, on 24 iulie 2013 - 07:31, said:

http://www.decathlon...t4-1-175317392/ modelul asta. Pt munte, deal, mers la peste
Cortul T4.1 de la Decathlon la care ai dat link e pentru mers cu masina. Daca la asa ceva te gandesti, pare OK pentru camping, in zone mai adapostite de vant. Momentan nu apar preturile pe site-ul Decathlon, asa ca nu vad si cat costa cortul.

Cele doua valori ce se refera la rezistenta la patrunderea apei (200 litri de apa/h/m2 si impermeabilitate 1.000 mm) nu sunt direct comparabile. Impermeabilitate 1.000 mm (coloana de apa) e o valoare cam mica. O ploaie de 200 litri/m2 intr-o ora e potop, deci ar trebui ca rezistenta la apa sa fie OK (daca au facut testul asta pe durata a cel putin unei ore si nu a intrat apa in cort). Mai conteaza si ce rezistenta la apa are podeaua cortului (poate e chiar mai important decat rezistenta foii de cort exterioare).

Nu e neglijabila nici garantia de 2 ani de la Decathlon.

#9
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006

 Seb, on 24 iulie 2013 - 12:34, said:

Cortul T4.1 de la Decathlon la care ai dat link e pentru mers cu masina. Daca la asa ceva te gandesti, pare OK pentru camping, in zone mai adapostite de vant. Momentan nu apar preturile pe site-ul Decathlon, asa ca nu vad si cat costa cortul.

Cele doua valori ce se refera la rezistenta la patrunderea apei (200 litri de apa/h/m2 si impermeabilitate 1.000 mm) nu sunt direct comparabile. Impermeabilitate 1.000 mm (coloana de apa) e o valoare cam mica. O ploaie de 200 litri/m2 intr-o ora e potop, deci ar trebui ca rezistenta la apa sa fie OK (daca au facut testul asta pe durata a cel putin unei ore si nu a intrat apa in cort). Mai conteaza si ce rezistenta la apa are podeaua cortului (poate e chiar mai important decat rezistenta foii de cort exterioare).

Nu e neglijabila nici garantia de 2 ani de la Decathlon.

Da, pentru mers cu masina il luam. Iesiri de weekend mai mult. Atat la deal, campie, cat si la munte. Poate o data pe vara il scoatem mai mult 5-7 zile (in concediu - numai daca ne sincronizam amandoi). Cel de la Decathlon e 430 lei. Iar cel de la silvertree e 230 lei. Intr-adevar cel de la decathlon e si mai mare, insa nicaieri nu gasesc corturi de la silvertree. Doar 2 modele naspa alea sub 100 lei care sunt varza. O sa revin dupa ora 17 cu o poza de pe ambalajul cortului de la silvertree.

Cred ca aici zice de folia de jos.
INFORMAŢII TEHNICE
Cameră - Bine dimensionat pentru 4 persoane, foarte confortabil pentru 3, extrem de spaţios pentru 2.-- Poliester respirant cu orificii joase de aerisire.
Impermeabilitate - Pentru toate corturile Quechua, impermeabilitatea a fost testată şi validată în laborator (ÎNTREGUL CORT sub 200 m² litri de apă) şi în misiune test. (Acoperiş dublu din poliester, cu strat protector din PU. Folie de sol din polietilenă 140 g/m². Cusături etanşe, cu benzi termolipite).
Ventilare şi prevenirea apariţiei condensului - Folie dublă pentru camera de zi(remarcabil !) -- 3 aerisiri -- Spaţiu între sol şi acoperiş.
Protecţie contra insectelor -
Beţe - Stabilitate excelentă şi structură rezistentă: beţe cameră de zi din fibră de sticlă de 11 mm (9,5 mm pentru structura camerei). -- Toate beţele noastre din fibre beneficiază de un control al calităţii dublu, garantând o rezistenţă optimă la deteriorare.
Camera de zi - Volumul este punctul forte al acestui cort (6,5 m² / 1,85 m înălţime) -- Luminos -- ferestre cu 3 funcţii -- 2 stâlpi incluşi pentru mărirea camerei de zi.
Cuie - Rezistentă foarte bună la răsuciri (oţel cu diametrul de 6 mm).

Edited by Luminita_x2001, 24 July 2013 - 12:55.


#10
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
430 de lei pentru un cort de genul ala e un pret mic. La 230 lei nu stiu ce calitate poate sa aiba.

#11
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006

 Seb, on 24 iulie 2013 - 12:58, said:

430 de lei pentru un cort de genul ala e un pret mic. La 230 lei nu stiu ce calitate poate sa aiba.
Da la asta ma gandeam si eu. Silvertree e marca Realului pentru articole de gradina, camping. Am si de la Silvertree masa, scaune si alte tampenii marunte. Unele le am de 3-4 ani si n-au absolut nimic. Momentan avem un amarat de cort luat mai demult si fara sa ne intereseze detaliile tehnice. Probabil ai vazut poienile pline la munte de ele.
Asa arata http://www.gocamping.../h/p/hpt033.jpg doar ca este argintie folia de deasupra si el e albastru. A tinut destul de bine, am prins ploi, furtuni, n-a intrat apa, a facut doar condens. Insa acum au inceput sa se rupa betele, care sunt al naibii de subtiri. S-a mai decolorat din argintiul de pe el. Cel de la silvertree e mult mai bun, se vede atat la panza de deasupra cat si la bete care sunt duble la grosime. Insa m-a eclipsat si cel de la decathlon. Acum nu stiu pe care sa-l aleg.
si asta e simpatic http://www.decathlon...lta-147364336/# Dar parca tot cel mai de 430 lei e mai fain.

Edited by Luminita_x2001, 24 July 2013 - 13:40.


#12
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Dintre T4.1 (gen tunel) si T4.2 (gen iglu cu extensii laterale), eu as alege T4.1. Are o structura mai simpla, potential mai rezistent la vant (in general corturile tunel sunt considerate mai rezistente la vant decat corturile "iglu", cu conditia sa fie bine acorate).

Ca informatie generala: o alta structura rezistenta la vant e cea geodezica (seamana cu un iglu, dar cupola principala mai are inca cel putin 2 bete fata de cele 2 de la iglu si betele se intersecteaza in mai multe puncte).

Daca vrei locuri separate de dormit (cum are T4.2), eu as merge pe doua corturi mici, de cate doua persoane fiecare. E mai usor si cu gasirea unui loc de cort. E drept ca nu mai ai vestibulul ala in care poti sta (aproape) in picioare.

De corturi de la Real eu nu m-as atinge (decat daca le vrei pentru mers la concerte/festivaluri, cum intreba cineva mai sus).

#13
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Super am retinut ideea. Deci decathlon scrie pe mine. CIudat aseara m-am uitat si apareau preturile pe site. Acum vad ca nu mai sunt. Oare s-or fi scumpit?! Posted Image  Momentan suntem doar noi 2, poate peste 1 an doi o aparea unul mai mic si sa avem loc sa nu-l inghesuim. Asa noi iesim weekendurile la peste, la padure sau la munte. Acum 2 saptamani am fost la munte si am prins un vant puternic, n-am rezistat mai mult de 2 ore in cort, cu tot cu sacii de dormit. Ma intereseaza totusi sa faca fatza si la vant si la ploi, am vrea sa-l luam pentru o perioada mai lunga de timp, nu sa-l schimbam mereu.

#14
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Exista si corturi mai bune, dar nu la preturile celor de la Decathlon. Chiar si cele cehesti sunt pe la 1.000 de lei (pentru genul asta de cort). Daca vrei un soc, cauta preturi pentru corturi Hilleberg :) .

Site-ul Decathlon Romania sta foarte prost la actualizari. De multe ori am vazut ca nu sunt afisate preturile (si nu a fost vorba de scumpiri). Site-ul nu pare o prioritate pentru ei.

LE
Cortul te protejeaza de intemperii (sau ar trebui sa te protejeze), dar intr-un cort nu e mult mai cald decat afara.

Corturile pentru camping nu sunt extrem de rezistente la vant puternic. In primul rand marimea (suprafata batuta de vant) este un dezavantaj major din punctul asta de vedere.

#15
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006

 Seb, on 24 iulie 2013 - 14:34, said:

Exista si corturi mai bune, dar nu la preturile celor de la Decathlon. Chiar si cele cehesti sunt pe la 1.000 de lei (pentru genul asta de cort). Daca vrei un soc, cauta preturi pentru corturi Hilleberg Posted Image .

Site-ul Decathlon Romania sta foarte prost la actualizari. De multe ori am vazut ca nu sunt afisate preturile (si nu a fost vorba de scumpiri). Site-ul nu pare o prioritate pentru ei.
Luni am fost special la ei si la Real. L-am vazut pe cel de la Real dar nedesfacut. Care intr-adevar pare mai bun ca cel pe care il avem noi acum. L-am desfacut putin k sa punem mana pe material. Ni s-a parut bun, ne-am uitat si la bete (aia a fost prioritatea) si sunt destul de bune, chiar daca e fibra de sticla. Adica sunt groase, e gaura doar cat e firul nu cat e la cel pe care il avem noi. Apoi am fost si la decathlon ca sa plangem putin cand le vedem pe alea. Dar fix la intrare erau deja montate. Astea 2 ni s-au parut bune ca pret si chiar mi-au placut. Cel mai mult imi place T4.1 cel tunel. E destul de mare si pare rezistent. Nu m-as aventura sa dau 1000 lei sau chiar mai mult pe un cort.

#16
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Am revenit cu poze pentru cel din Real ...

Attached Files



#17
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Mie nu-mi inspira incredere cortul de la Real. Eventual e o varianta buna daca stii de la inceput ca ai nevoie de un cort pentru camping doar pentru cateva zile, dupa care probabil nu o sa il mai folosesti (si rezolvi problema cu 230 de lei).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate