Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

clasificare vopsele lavabile

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
i.bogdan

i.bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 09.08.2007
Avind in vedere faptul ca doresc sa imi zugravesc apartamentul am incercat sa obtin date despre vopsele lavabile. Am incercat sa obtin date tehnice despre lavabilele din categoria premium. Am cautat informatii despre: oskar superweiss cu ag, spor cu ag, kober zertificat ag plus, oskar ceramic. Si surpriza. Nu am gasit un numitor comun in ceea ce priveste incadrarea intr-un anumit standard si ma refer aici la lavabilitate, la actiunea ag din compozitie, la rezistenta la frecare. Mai mult am avut surpriza sa citesc agrementele tehnice si sa observ diferente intre datele comerciale si cele tehnice. Astfel, orice vopsea lavabila poti da pina la 16 mp/l, iar in agremente acoperirea este de 10, 11-12 mp/l, intr-un stat. Din punctul vostru de vedere trecind peste dezinformare clientilor, din practica, ce vopsea lavabila s-a comportat cel mai bine in timp?( tinind seama de pierderea albului in timp, rezistenta la spalare etc). Cum ar arata un clasament al vopselelor lavabile?

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca vrei vopseluri premium uita-te la marcile consacrate straine in special Italiene nu la cele de masa. De exemplu eu am folosit Arreghini (sunt numai 2 distribuitori in Ro, cauta pe net) si pot spune ca e net superioara celor premium obisnuite. De exemplu mirosul toxic de dupa varuire e mult mai redus si dispare mult mai repede fata de multe vopseluri celebre din Ro. In Ro nu exista si nici nu se respecta o norma a toxicitatii vopselurilor.
Vezi ca la alea cu argint daca au contact cu fier, de exemplu se amesteca cu mestecau de fier, s-a dus toata smecheria argintului. Tot argintul se lipeste de acel fier.

#3
branzadeburduf

branzadeburduf

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 140
  • Înscris: 06.07.2013
eu am folosit cu succes produsele de la policolor,am ramas surprins de cat de frumos acopera si mai ales de faptul ca nu se vad diferente de nuanta intre zonele date cu pensula(colturi interioare) si cele date cu trafaletul. de sters ,se sterg destul de bine...acum depinde si de murdaria existenta. fata de multe produse trambitzate mediatic ca fiind super de super sunt net superioare. e doar o parere despre un produs,nimic altceva.

ps. argint Posted Image

#4
FilipT

FilipT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 13.09.2010
Produsele de la policolor, de la ceresit si de la sto sunt bune, si nu va mai luati dupa tot felul de abureli cu ioni de argint .

#5
branzadeburduf

branzadeburduf

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 140
  • Înscris: 06.07.2013
sa le vezi p'alea cu omega3,Q10...

#6
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
In primul rind Tara noastra nu se preteaza la vopsele lavabile . Pentru a pastra un echilibru de umiditate se folosesc doar cele semilavabile sau transpirante - cel mai bun in situatia noastra este varul lavabil (a nu se confunda cu varul simplu ) sau vopseluri de la firme consacrate semilavabile . Vei fi uimit cind vei cere semilavabila ce putine sortimente vei gasi , nu gasesti pentru ca nu pot face reclame pompoase la ea . Se aplica identic cu lavabila , rezista la spalari (nu multiple dar rezista), dupa aplicare si uscare nu miroase a nimic in camera , miroase a proaspat, a var .
Vopseaua lavabila este exact cum ai tapeta peretii cu folie de nylon , intreb, daca iti pui o punga de nylon pe fata oare mai poti respira ?
Lavabilul este aproape ca vopseaua de ulei .

#7
branzadeburduf

branzadeburduf

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 140
  • Înscris: 06.07.2013
mai sa fie....

#8
FilipT

FilipT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 13.09.2010

View PosthemTT, on 09 iulie 2013 - 09:37, said:

In primul rind Tara noastra nu se preteaza la vopsele lavabile . Pentru a pastra un echilibru de umiditate se folosesc doar cele semilavabile sau transpirante - cel mai bun in situatia noastra este varul lavabil (a nu se confunda cu varul simplu ) sau vopseluri de la firme consacrate semilavabile . Vei fi uimit cind vei cere semilavabila ce putine sortimente vei gasi , nu gasesti pentru ca nu pot face reclame pompoase la ea . Se aplica identic cu lavabila , rezista la spalari (nu multiple dar rezista), dupa aplicare si uscare nu miroase a nimic in camera , miroase a proaspat, a var .
Vopseaua lavabila este exact cum ai tapeta peretii cu folie de nylon , intreb, daca iti pui o punga de nylon pe fata oare mai poti respira ?
Lavabilul este aproape ca vopseaua de ulei .


Subscriu. Am experimentat pe propia piele diferenta dintre ele. Cand ajungi saai lavabil pe pereti si termopana, atomat o sa ajungi sa ai nevoie de un sistem costisitor de ventilatie. Oare de ce multi se plang de mucegai si aer viciat in casele lor, dupa ce au bagat in casa bani ca sa "renoveze"

#9
i.bogdan

i.bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 09.08.2007
azi am facut un tur al magazinelor de bricolaj. daca ii intreb de semilavabile se uita la vitelul la poarta noua. var lavabil am gasit doar intr-un magazin. in rest.. pauza! in hornbach am gasit o lavabila pe care scrie ca lasa peretii sa respire. In rest la reclame sintem primii: toate superlavabilele lasa sa respire peretii, dar pe nici o cutie nu au curajul sa scrie.
voi mai incerca sa gasesc magazine care sa vinda vreo semilavabila, dar sperante putine.
Cu var lavabil nu am pe nimeni care sa fi dat.  se ia sau nu? in sensul de a lasa urme pe haine...

#10
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
"Cu var lavabil nu am pe nimeni care sa fi dat.  se ia sau nu? in sensul de a lasa urme pe haine..."
Am dat eu in dormitor si e super , lasa urme pe haine exact ca lavabila , dar ca aspect si "miros" nici nu se compara cu lavabila . Am avut inainte de var lavabil , lavabil 100% si pot face comparatie , mirosea a umed , umiditatea era peste 70% , acum sare intre 50 si 62.

#11
Babiciu

Babiciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.08.2013
Tu iti calculez umiditatea camerei?

#12
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Nu calculez nimic, am luat o "statie meteo" expert digital din comert care are afisata si umiditatea in procente , este excelenta pentru casa dar nu te poti baza pe prognoza meteo , o folosesc doar pentru ceas, temperature interior/exterior si umiditate interior .

#13
ionutvladoiu

ionutvladoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 26.09.2007
Cu ce var lavabil ai dat? Nu cred ca faci reclama daca ne spui si noua ;)

#14
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Vopseaua este fresco de la trilak , scrie pe ea vopsea ecologica de var pentru interior si am luat-o din supermarket, o gasesti ca nu se inghesuie lumea la ea , deobicei romanul cauta supermega lavabila cu ionion de aur si argint care sa dea si lumina noaptea .

#15
mircu_81

mircu_81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 11.01.2007

View PosthemTT, on 20 august 2013 - 19:56, said:

Vopseaua este fresco de la trilak , scrie pe ea vopsea ecologica de var pentru interior si am luat-o din supermarket, o gasesti ca nu se inghesuie lumea la ea , deobicei romanul cauta supermega lavabila cu ionion de aur si argint care sa dea si lumina noaptea .

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca sunteti multumit de vopseaua achizitionata.
Lasa urme pe haine la atingere?
Se poate spala? Este rezistenta la murdarie?

Va multumesc.

#16
grigolin

grigolin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.10.2014
Firma Grigolin (Italia) a deschis primul magazin din Romania in Timisoara si va sta la dispozitie cu o gama larga de produse pentru finisari interioare / exterioare de cea mai buna calitate, preturi avantajoase si garantia calitatii produselor oferite.
Grigolin va ofera urmotoarele produse :
- gleturi
- tinci umed (malta fine)
- adeziv polistiren
- adeziv gresie faianta
- tencuieli mecanizate
- mortar
- sape
- vopsele lavabile interior / exterior
- decorative
- polistiren
- plasa polistiren
- coltare polistiren

Ne gasiti in Timisoara pe strada Miresei numarul 3

#17
IonutRaiciu

IonutRaiciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.02.2015
Salutare, ce parere aveti de lavabila Oskar Ceramic?
http://www.dedeman.r...t-alb-8-5l.html

#18
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 22.02.2011

View PostIonutRaiciu, on 16 septembrie 2015 - 13:03, said:

Salutare, ce parere aveti de lavabila Oskar Ceramic?
http://www.dedeman.r...t-alb-8-5l.html

Cea mai scumpă...
Și eu caut pt un dos de casă izolat cu polistiren expandat, cam vreo 60 m2.

Edited by nasty2, 04 June 2016 - 15:42.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate