Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...
 Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...
 Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?
 Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...
 

Mosulica si pietonul(eu)

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postsydneyaus2005, on 29 iunie 2013 - 10:27, said:

eu vreau sa mi se zica ce inseamna prelungire, MATEMATIC!

Matematic inseamna sa nu o lalai pe trecere. Sa nu freci menta pe trecere. Sa nu mergi ca melcul pe trecere. Precizia este de +/- 3%.

View Postsydneyaus2005, on 29 iunie 2013 - 10:27, said:


atunci nu fa trimitere la el ca la biblie!
In acelasi Cod Rutier se spune ca pietonii au prioritate de trecere in anumite conditii. Daca nu ne raportam la Codul Rutier, nici nu avem ce discuta despre situatia descrisa in acest topic.

#20
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
xtremdriving,
De unde sa stiu ca e burtos,de unde sa stiu ca are sabie ?
Deci da,ii trageam o palma in luneta .
Ce urma , depindea cu ce armament cobora din masina .

Nu e prima data cand imi ies din fire.
Alta data era pe trotuar o masina,nu lasase loc pt pietoni,puteai sa treci (cu greu) doar daca avea oglinda rabatata.
Am apucat oglinda,am rabatat-o si am ramas cu ea in mana,am rupt-o.
Am lasat-o pe jos si am plecat.

#21
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
de unde sa stii? eu zic ca ai vazut cine era in masina si din cauza asta i-ai tras una in luneta. ai vazut un mosulica. ar trebui sa fii mai putin nervos, mai ales cu unul care putea sa iti fie tata. daca vedeai un tigan smecheros si cu lantaul de aur la gat nu cred ca mai comentai.
stii ca poti fi acuzat de distrugere, da?

ala are voie sa opreasca pe trotuar doar daca lasa loc pt pietoni, 2 persoane, cca 1 m spatiu.
mai ales daca mergea cu 5 km/h...nu zice nimeni ca nu aveai dreptate, dar...
acum, na...si in tarile mai dezvoltate ti-o mai iei daca nu lasi un biciclist sa treaca pe trecere sau faze d'astea.

Edited by xtremdriving, 29 June 2013 - 10:43.


#22
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Crezi ca o palma in luneta il va face sa opreasca pe viitor la trecerile de pietoni? Dupa parerea mea sanctiunea aplicata de tine este gresita, tu cand gresesti la munca te biciuieste seful, sau, ca sa fie mai aproape de caz, vine nervos si da cu palmele in biroul tau?
Exemplul tarilor civilizate(ca sa stim unde trebuie sa ajungem) ar fi semaforizarea tuturor trecerilor de pietoni, cu buton pentru pietoni pe ambele trotuare si eventual cu camere. O trecere pe rosu filmata se lasa cu gaura-n buget si lipsa permis, o sanctiune mult mai dreapta.

Edited by Getodacul, 29 June 2013 - 10:52.


#23
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Acum am vazut ca in Craiova s-a intamplat asta. Unii pietoni din Craiova au un stil mai aparte de a se angaja in traversari. Mi-a aratat chiar un craiovean ca nu e bine cum fac eu (sa stau si sa ma uit dupa masini) si sa ma bag in traversari (ca pieton) asa cum imi arata el (mie mi s-a parut un fel de kamikaze).

#24
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Semnalizarile din acea intersectie sunt sub orice critica.

Eu cred ca te-a vazut in traversare, dar n-a vazut trecerea si a considerat ca poate trece pe langa tine fara sa te puna in pericol. Tu n-ai rezistat afrontului si te-ai gandit sa-i dai o lectie. Lucru admirabil, de altfel, daca e facut fara discernamant, inclusiv celor cu mucii-n gura, cum zicea si XT, nu doar mosilor.

Cauze: Principalul vinovat cred ca-l reprezinta nivelul ridicat de testosteron din organism.
Vindecare: De regula o prietena, sotie, o clipa cu tine insuti, etc

#25
ady_95

ady_95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 23.12.2009
@xtremdriving: Cand multe din trotuarele României au <1m mi se pare o nesimțire să parchezi pe trotuar.
Mai am eu o povestioară de genul: mergeam pe o stradă cu sens unic cu bicicleta (mergeam în sensul corect) și ajung aproape de  o intersecție cu o stradă fără prioritate. Eu trebuia să merg direct înainte, având prioritate și sensul, dar un idiot cu un Land Rover intră DIRECT în fața mea când eu mai aveam 10m până la intersecție... Și mergea și invers sensului. Văzând că „a greșit” scoate capul pe geam și, cu o voce scârbită „scuipă” un „SCUZE”...
Deci retarzi găsim peste tot.

Edited by ady_95, 29 June 2013 - 10:53.


#26
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postady_95, on 29 iunie 2013 - 10:52, said:

@xtremdriving: Cand multe din trotuarele României au <1m mi se pare o nesimțire să parchezi pe trotuar.

sorry, dar codul rutier iti da voie sa parchezi atata timp cat lasi spatiu pt pietoni.

#27
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Nu,iubita nu imi lipseste,deci nu e asta motivul razbunarii.
Doar ca m-am saturat de tentative de omor din astea.
Uite poze reale . Mosulica a vazut ce am vazut si pozat eu ? Adica semnul de trecere de pietoni .

Attached Files


Edited by Wzzz, 29 June 2013 - 10:59.


#28
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
e o trecere de pietoni stearsa... who knows? in bucuresti a fost o trecere, apoi au mutat-o 40 m . pe cea veche au incercat sa o curete cu flacara dar a ramas destul de prezenta ( mult mai prezenta decat ce arati tu acolo). ca sa avertizeze au pus pe ambele parti mare panou cu " trecere de pietoni desfiintata". crezi ca erau multi care citeau? multi incercau sa treaca si vociferau ca nu sunt lasati. Posted Image

repet, e destul de sters. probabil ca si-a dat seama ca e trecere abia cand a trecut de tine.de vina e primaria care nu traseaza nimic ca lumea.

in plus semnul ala de trecere pus chiar in colt e destul de imposibil de vazut. asta e marea aberatie a romaniei. trecerile nu se fac la colt de strada! se fac la ~ 50 m de la intersectie. dobitoci. e ciudat. cred ca nu a vazut. alta data atentie si nu mai lovi proprietatea altuia.


lol, voi vedeti unde au pus astia semnul de trecere????  doamne, mare ti-a gradina. am crezut ca e poza din caracal. lolol

Edited by xtremdriving, 29 June 2013 - 11:10.


#29
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Ai zis ca marcajul e refacut. In pozele astea "reale" e tot sters.

Indicatorul e mai greu observabil de unde venea mosul, pentru ca e dupa intersectie, in spatele gardului si orientat cam oblic. Nu e amplasat in zona in care un sofer se uita in mod normal dupa indicatoare rutiere (adica pe marginea drumului pe care merge).

LE
De fapt, indicatorul ala e amplasat pentru cei ce vin de pe straduta ce a-i traversat-o tu. Mosul nu avea nici un indicator (in pozele de pe Google tu ai marcat ca ar fi un indicator si pe partea opusa a stradutei, dar in realitate nu exista acolo sau exista, dar e chiar paralel cu drumul).

Edited by Seb, 29 June 2013 - 11:18.


#30
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View PostSeb, on 29 iunie 2013 - 11:08, said:

Ai zis ca marcajul e refacut. In pozele astea "reale" e tot sters.

Indicatorul e mai greu observabil de unde venea mosul, pentru ca e dupa intersectie, in spatele gardului si orientat cam oblic. Nu e amplasat in zona in care un sofer se uita in mod normal dupa indicatoare rutiere (adica pe marginea drumului pe care merge).
mai e unul pe trotuarul de unde venea mosul.lol, ce amplasare idioata. nici nu l-ai vazut, asa-i?

iar initiatorul evident nu e sofer. ar fi stiut.

Edited by xtremdriving, 29 June 2013 - 11:12.


#31
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Aveti si voi dreptatea voastra , si soferul pe a lui , si eu pe a mea .
Ideea e ca eu niciodata nu trec pe trecere ca bou' , ma asigur temeinic , de asta inca mai traiesc .
Totusi,cred ca mosu' s-a speriat ,de asta a oprit . Posted Image

#32
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
C

View PostWzzz, on 29 iunie 2013 - 10:58, said:

Nu,iubita nu imi lipseste,deci nu e asta motivul razbunarii.
Doar ca m-am saturat de tentative de omor din astea.
Uite poze reale . Mosulica a vazut ce am vazut si pozat eu ? Adica semnul de trecere de pietoni .
Spuneai ca esti sofer. Ti se pare in regula ce este acolo? Ti se pare ca vreunul din indicatoarele alea era pus acolo pentru a-l vedea mosul in cauza?
Ce este acolo este bataie de joc la adresa tuturor.
Greseala este omeneasca si poate fi iertata, comportamentul agresiv, mai greu

#33
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postxtremdriving, on 29 iunie 2013 - 11:12, said:

mai e unul pe trotuarul de unde venea mosul.lol, ce amplasare idioata. nici nu l-ai vazut, asa-i?
E paralel cu drumul de pe care venea mosul? Pare sa fie ceva pe stalpul ala, dar cine vine de unde venea mosul il vede "din dunga", adica deloc. Asta intrebasem de la inceput - cum e orientat indicatorul respectiv.

Edited by Seb, 29 June 2013 - 11:18.


#34
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View PostSeb, on 29 iunie 2013 - 11:17, said:

E paralel cu drumul de pe care venea mosul?
da ! lllllooooooooooolllllllllllllllllllll

#35
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Ala este unul dintre cele mai tari indicatoare vazute de mine vreodata. L-au pus paralel cu trecerea (corect), dar si cu directia din care vin masinile carora ii este adresat

#36
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
DA,sunt sofer,nu mi se pare in regula ce este acolo , dar se vede semnul de trecere pt pietoni de pe partea cealalta .
xtremdriving,
M-am gandit si ca soferul poate sa vireze la dreapta,de asta nu m-am bagat ca un bou pe trecere pana la capat .
Tu ai permis ?

Uite si poza facuta de pe trotuar,din partea stanga a mosului,inainte de a vira la dreapta.

Daca puneau indicatorul spre mos,ceilalti care veneau de pe contrasens si faceau stanga ce vedeau ? Spatele indicatorului ?
Ca la noi, la nimeni,asa e.Posted Image

Attached Files


Edited by Wzzz, 29 June 2013 - 11:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate