Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens
 Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 

Garsoniera Berceni

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
Se merita o garsoniera confort 1 , 30 mp , in imobil construit 2012-2013 , cu baie , bucatarie, balcon , la pretul de 22.000 - 23.000 e ?

De specificat , in zona Berceni , metrou Dimitrie Leonida, oferita de dezvoltator imobiliar.

Si intretinerea cam cat ar fi , am citit in topicul cu intretinere ca este cam scump.

#2
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Cam departe pentru gustul meu.... e aproape in camp
Ai totusi Metro/OBI/Real destul de aproape

Mie nu-mi plac blocurile astea noi, dar e doar o parere personala.
Imi plac blocurile comuniste, imi par construite mai cu simt de raspundere - fara a generaliza.

Apropo, alea din turnurile de pe Vacaresti/Mihai Bravu cam cat costa ?

#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 motanu44, on 18 iunie 2013 - 21:37, said:

Apropo, alea din turnurile de pe Vacaresti/Mihai Bravu cam cat costa ?
Undeva la 60000 ,parca

#4
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
dispun de un buget de 23 mii si la data de 1 iulie doresc sa cumpar o garsoniera confort 1, de la 30mp in sus , balcon , nu parter sau ultimul etaj....iar in banii astia am vazut ca numai in zona Berceni Leonida se gasesc .

am vazut ca multa lume spune ca ar fi ceva probleme cu acea fabrica IMDB din zona ....

e marginas dar daca e langa metrou , in 20 minute ajungi la Unirii , iar o garsoniera de acest gen la Unirii costa vreo 40 mii , deci pentru 20 minute in plus de mers cu metroul o economie de 10 - 15 mii ar fi buna , nu ?

blocurile sunt noi , gen P + 3 + M , spatiu verde , parcare .... daca ar putea spune cineva cam la ce pret ajunge intretinerea + apa + curent + gaze lunar . multumesc

incerc sa strang cat mai multe detalii , nu sunt cunoscator in domeniu , nu de multe ori ai sansa sa cumperi asa ceva :))

#5
lx16

lx16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 25.12.2012
In ce complex vrei sa cumperi? Eu ma voi muta in zona in august :)

#6
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Pretul e mic, intr-adevar.

Legat de costurile danganalelor poti intreba un locatar, sau poti sa-ti arunci o privire la afisul cu intretinerea.

#7
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,916
  • Înscris: 29.06.2006
IMDB e altceva :)) in nici un caz fabrica

#8
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

 lx16, on 18 iunie 2013 - 21:51, said:

In ce complex vrei sa cumperi? Eu ma voi muta in zona in august Posted Image

la cate anunturi am gasit nici nu mai stiu . Una prin Arena Residence .

alt aspect important care ma intereseaza si mi se pare o prostie (dar nah , sunt nou in Bucuresti si nu inteleg administratia prea bine) : este in zona Berceni , metrou Leonida , dar adresa va fi pe orasul Popesti Leordeni ? Adica eu o sa locuiesc in Bucuresti sau in Popesti , ca nu inteleg ?


 xcit, on 18 iunie 2013 - 21:55, said:

IMDB e altceva ) in nici un caz fabrica

citeam intr-un topic descrierile unei persoane si cam la asta m-a dus cu gandul :))) adica zona e marginasa

Edited by AlleXyS1, 18 June 2013 - 21:58.


#9
lx16

lx16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 25.12.2012
Zona apartine de Popesti. Marele avantaj e ca ai metrou foarte aproape, linie directa spre Pipera. Nu stiu exact unde este Arena Residence.

#10
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

 lx16, on 18 iunie 2013 - 21:59, said:

Zona apartine de Popesti. Marele avantaj e ca ai metrou foarte aproape, linie directa spre Pipera. Nu stiu exact unde este Arena Residence.

e diferenta mare la intretinere intre Bucuresti si Popesti  ?  intre 100 - 200 ron ?

sti cumva un complex mai sus de statia de metrou Leonidas ? sa aibe resedinta pe Bucuresti .

#11
ghebriel

ghebriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.01.2009
aparatorii patriei , dar creste pretul

#12
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
daca fac un imprumut de 3000 - 4000 e ca sa am undeva la 25 - 26 mii s-ar merita ? asta ar insemna sa gasesc garsoniere la 27 - 28 mii pentru ca ofera discount la plata cash . intr-o zona gen aparatori sau umpic mai sus.

Ma gandesc ca daca iau intr=o zona rezidentiala pe langa IMDB / metrou Leonida cu 22 23 mii acum , si vreau s-o vand in 10 ani sau s-o inchiriez , n-o so ia nimeni pentru ca e departe , intr-o zona marginasa.

Asa parca mai bine mai pun acum 3 4 mii si iau undeva unde as putea-o vinde eventual , voi ce spuneti ? Sau sa nu ma incurc cu bancile ? :D

#13
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 AlleXyS1, on 19 iunie 2013 - 10:28, said:

.

Ma gandesc ca daca iau intr=o zona rezidentiala pe langa IMDB / metrou Leonida cu 22 23 mii acum , si vreau s-o vand in 10 ani sau s-o inchiriez , n-o so ia nimeni pentru ca e departe , intr-o zona marginasa.

ba o sa o cumpere mai repede decat in baneasa

#14
ghebriel

ghebriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.01.2009
chiriasul se uita sa aiba metrou sau alte mijloace ieftine, f multi sunt studenti , la vanzare se vinde mai repede ce e ieftin si are transport  ieftin aproape , cauta si pe oltenitei la cap de linie tramvai pt  ca se construieste si acolo.

#15
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
vreau ceva sa nu fie cu domiciliu pe Popesti , si mi se pare ca doar pe Bd Metalurgiei e Bucuresti , nu ? Ce e pe partea dreapta intra in Popesti Leordeni , cel putin asa imi arata harta ca zona geografica.
mda ,aveti dreptate voi , si eu prima oara tot dupa metrou m-am uitat...gasisem ceva ieftin in Rahova , Salaj , dar acolo nu exista metrou.

#16
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Ramai in Sectorul 4, cel putin cat e Piedone primar face treaba mai buna decat au facut toti primarii de sectoare in 20 de ani. Si o sa faca in continuare, ultima data a fost ales cu aproape 90% din voturi.
Am stat 4 ani chiar in fata la Selgros/Grand Arena pe Tr. Magurele, si acum m-am mutat langa Iancului din motive personale. Nici nu se compara ce face Ontanu aici cu ce facea Piedone acolo... regret enorm plecarea dar n-am avut incotro.
Daca ar fi dupa mine, eu as alege o garsoniera de bloc comunist si as renova-o. Sau gata renovata. E o zona foarte frumoasa intre Brancoveanu - Obregia - Racovita - Sos. Berceni - Oltenitei. In zona Aliorului de exemplu.
Poti sa iei la picior zona, de la Pta Covasna - Straduintei - Sectia 15 si mai departe. Faceam jogging pe acolo...

In fine, am discutat numai despre zone. De 8 ani stau numai cu chirie, deci sfaturi concret, pe termen lung, nu stiu ...m-ar interesa la o garsoniera costurile lunare, vecinii, instalatiile apa/curent si restul... Urasc rigipsul si parchetul laminat ca materiale folosite...

Edited by motanu44, 19 June 2013 - 12:30.


#17
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Zonele marginase de Bucuresti sunt de 10 ori mai rele decat zonele marginase nou construite, in principal din cauza locatarilor, in majoritatea fost muncitori cu 4 clase la intreprinderi gen Vulcan, IMGB, sere, etc sau tigani la care le-a demolat Ceausescu bordeiul care cadea pe ei si le-a dat apartament. Pai in Aparatorii Patriei ce era acum 10 ani, un fel de Rahova cu metrou: tiganii inca mai intind corturi in parcarile dintre blocuri si fac nunti, ti-o spune un om cu prieteni de ani buni in zona de sud. Nu te uita ca blocul o parea zugravit frumos, dar daca ai parcat masina pe locul unui baietas din zona s-ar putea sa iti scrie cu cheia pe masina sa nu mai parchezi. Daca te duci mai spre Luica s-ar putea sa ti se para normal sa vezi aceeasi oameni care stau zi de zi la table si bere in fata blocului. Iti propun un experiment simplu de tot: fa o calatorie cu metroul pana la capat, si vezi ce oameni coboara la Aparatori si ce oameni coboara la Dimitrie Leonida.

#18
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

 motanu44, on 19 iunie 2013 - 12:29, said:

Poti sa iei la picior zona, de la Pta Covasna - Straduintei - Sectia 15 si mai departe. Faceam jogging pe acolo...

In fine, am discutat numai despre zone. De 8 ani stau numai cu chirie, deci sfaturi concret, pe termen lung, nu stiu ...m-ar interesa la o garsoniera costurile lunare, vecinii, instalatiile apa/curent si restul... Urasc rigipsul si parchetul laminat ca materiale folosite...

astazi ma duc sa "tatonez" zona , in banii pe care ii am , sigur in zona aia voi ajunge si vreau sa stiu dinainte ce si cum .
Tr Magurele si Bd Metalurgiei au resedinta pe Bucuresti, nu ? nu vreau Popesti Leordeni Posted Image))

multumesc pentru descriere motane



 filipxxx, on 19 iunie 2013 - 13:20, said:

Zonele marginase de Bucuresti sunt de 10 ori mai rele decat zonele marginase nou construite, in principal din cauza locatarilor, in majoritatea fost muncitori cu 4 clase la intreprinderi gen Vulcan, IMGB, sere, etc sau tigani la care le-a demolat Ceausescu bordeiul care cadea pe ei si le-a dat apartament. Pai in Aparatorii Patriei ce era acum 10 ani, un fel de Rahova cu metrou: tiganii inca mai intind corturi in parcarile dintre blocuri si fac nunti, ti-o spune un om cu prieteni de ani buni in zona de sud. Nu te uita ca blocul o parea zugravit frumos, dar daca ai parcat masina pe locul unui baietas din zona s-ar putea sa iti scrie cu cheia pe masina sa nu mai parchezi. Daca te duci mai spre Luica s-ar putea sa ti se para normal sa vezi aceeasi oameni care stau zi de zi la table si bere in fata blocului. Iti propun un experiment simplu de tot: fa o calatorie cu metroul pana la capat, si vezi ce oameni coboara la Aparatori si ce oameni coboara la Dimitrie Leonida.

la Aparatori am ajuns si e foarte frumos , astazi ma duc la Leonida .... ma gandesc ca acestea sunt complexe rezidentiale , fara sa jignesc pe cineva, nu oricine isi poate cumpara un apartament/casa/garsoniera , adica ma astept sa gasesc oameni civilitati intr-un complex, si nu ce vezi la orice colt de bloc la 2 3 noaptea.

Edited by AlleXyS1, 19 June 2013 - 13:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate