Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop
 

Pansament lipit de rana

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Log-off

Log-off

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 03.08.2008
Salut, nu stiu daca e ok sectiunea, n-am gasit altceva mai potrivit.
Acum cateva zile m-am taiat destul de urat in pinioanele de la bicicleta, in ''muschiuletul'' de la baza degetului mare(mana stanga).
Rana deschisa, mers rapid la urgente, curatat, bandajat, anti-tetanos. Nu este foarte adanca, dar destul cat sa se vada carnea.
De atunci am fost o data la pansament, maine urmeaza unul nou.
Ca si data trecuta, pansamentul a ''intrat'' in rana, e lipit. Cand mi l-a scos asistenta am tipat ca o fetita.
Se poate face ceva, sa inmoi mana in ceva, sau ceva de genul ca sa iasa mai usor?
De asemenea, daca trag de el imi da impresia ca o sa redeschid rana odata cu scoaterea pansamentului.

#2
hot_tequila

hot_tequila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.01.2010
Se poate turna apa oxigenata, sau rivanol, pe pansamentul lipit de rana. Sau la nevoie chiar apa simpla, cu conditia ca apoi sa faci toaletarea ranii.

#3
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
nici rivanol nu mai au in spitale ? pansamentul ala e USCAT ?! nu dau aia cu nimic ?!
poti turna linistit rivanol peste, ca sa inmoi pansamentul

#4
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostLog-off, on 12 iunie 2013 - 17:27, said:

Salut, nu stiu daca e ok sectiunea, n-am gasit altceva mai potrivit.
Acum cateva zile m-am taiat destul de urat in pinioanele de la bicicleta, in ''muschiuletul'' de la baza degetului mare(mana stanga).
Rana deschisa, mers rapid la urgente, curatat, bandajat, anti-tetanos. Nu este foarte adanca, dar destul cat sa se vada carnea.
De atunci am fost o data la pansament, maine urmeaza unul nou.
Ca si data trecuta, pansamentul a ''intrat'' in rana, e lipit. Cand mi l-a scos asistenta am tipat ca o fetita.
Se poate face ceva, sa inmoi mana in ceva, sau ceva de genul ca sa iasa mai usor?
De asemenea, daca trag de el imi da impresia ca o sa redeschid rana odata cu scoaterea pansamentului.

Cu apa calduta se inmoaie pansamentul si se desprinde usor.

Edited by SOCRATE_MMXII, 12 June 2013 - 17:41.


#5
Log-off

Log-off

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 03.08.2008

View Postopop, on 12 iunie 2013 - 17:39, said:

nici rivanol nu mai au in spitale ? pansamentul ala e USCAT ?! nu dau aia cu nimic ?!
poti turna linistit rivanol peste, ca sa inmoi pansamentul
Acum e uscat. Cand mi l-a pus l-a imbibat cu ceva Betadine, cred.

#6
zero_barat

zero_barat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 02.12.2012
Da si eu am avut unghie incarnata, cand mi-a smuls pansamentul mi-au dat lacrimile. Credeam ca astia pun ceva inainte, da' de unde ... A doua oara am preferat sa-l schimb acasa.

#7
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010
uda-l linistit cu rivanol...

#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Uda-l cu apa calda si eventual incearca sa ti-l schimbi tu daca ai vazut ce fac aia acolo
Usor usor cu apa calda si rabdare ai sa vezi ca scapi de durere

#9
----

----

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 08.03.2013

View PostLog-off, on 12 iunie 2013 - 17:27, said:

Salut, nu stiu daca e ok sectiunea, n-am gasit altceva mai potrivit.
Acum cateva zile m-am taiat destul de urat in pinioanele de la bicicleta, in ''muschiuletul'' de la baza degetului mare(mana stanga).
Rana deschisa, mers rapid la urgente, curatat, bandajat, anti-tetanos. Nu este foarte adanca, dar destul cat sa se vada carnea.
De atunci am fost o data la pansament, maine urmeaza unul nou.
Ca si data trecuta, pansamentul a ''intrat'' in rana, e lipit. Cand mi l-a scos asistenta am tipat ca o fetita.
Se poate face ceva, sa inmoi mana in ceva, sau ceva de genul ca sa iasa mai usor?
De asemenea, daca trag de el imi da impresia ca o sa redeschid rana odata cu scoaterea pansamentului.

1 - BETADINE - Este 10 ron sticla, se dilueaza, faci intr-o alta sticluta si mergi cu ea la tine. - Zici la Asistenta sa toarne inainte, nu o sa zica ceva, chiar o sa se bucure ca nu strica solutia ei.

2 - Daca nu era grava: Nu erai bagat la Urgente, deci au stiut aia de ce ti-au aplicat bandaj.

3 - Divers: Ranile nu se vindeca sub bandaje cu rivanol, ranile se vindeca sub ceva de genul: Compresa sterila - Betadine pe compresa - Tifon: In felul asta rana o sa respire, o sa apara crusta, o sa se vindece.
De unde stiu partea 3? Pai sunt cu SPORTUL: Am devenit expert la pansamente, alte astea, am tot timpul Rivanol, betadine in frigider, betadine este ceva ce se foloseste la spital.
Betadine + gheata la frigider, asta nu trebuie sa lipseasca din casa.

#10
hot_tequila

hot_tequila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.01.2010

View Post----, on 12 iunie 2013 - 18:03, said:

1 - BETADINE - Este 10 ron sticla, se dilueaza, faci intr-o alta sticluta si mergi cu ea la tine. - Zici la Asistenta sa toarne inainte, nu o sa zica ceva, chiar o sa se bucure ca nu strica solutia ei.

2 - Daca nu era grava: Nu erai bagat la Urgente, deci au stiut aia de ce ti-au aplicat bandaj.

3 - Divers: Ranile nu se vindeca sub bandaje cu rivanol, ranile se vindeca sub ceva de genul: Compresa sterila - Betadine pe compresa - Tifon: In felul asta rana o sa respire, o sa apara crusta, o sa se vindece.
De unde stiu partea 3? Pai sunt cu SPORTUL: Am devenit expert la pansamente, alte astea, am tot timpul Rivanol, betadine in frigider, betadine este ceva ce se foloseste la spital.
Betadine + gheata la frigider, asta nu trebuie sa lipseasca din casa.


Asa este, pentru rani din cele mai diverse Betadine solutie e cea mai buna.
Insa DOAR pentru dezlipirea pansamentului de rana merge si apa oxigenata, rivanol, sau apa simpla; Betadine e destul de scumpa, 12-15 lei la farmacii, o sticluta mica de 30 ml.

#11
Log-off

Log-off

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 03.08.2008

View Post----, on 12 iunie 2013 - 18:03, said:

3 - Divers: Ranile nu se vindeca sub bandaje cu rivanol, ranile se vindeca sub ceva de genul: Compresa sterila - Betadine pe compresa - Tifon: In felul asta rana o sa respire, o sa apara crusta, o sa se vindece.
Nu vad cum poate sa respire rana, cand ea ''infuleca'' tifonul. Are ceva daca la urmatoarea pansare mai misc putin tifonul din cand in cand, tocmai ca sa evit chestia cu lipitul?

Edited by Log-off, 12 June 2013 - 18:28.


#12
----

----

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 08.03.2013

View Posthot_tequila, on 12 iunie 2013 - 18:09, said:

Asa este, pentru rani din cele mai diverse Betadine solutie e cea mai buna.
Insa DOAR pentru dezlipirea pansamentului de rana merge si apa oxigenata, rivanol, sau apa simpla; Betadine e destul de scumpa, 12-15 lei la farmacii, o sticluta mica de 30 ml.
S-a scumpit, sau este Diferenta asta de Oras, pe la mine este 10 lei, aici probabil mai depinde si firma, am vazut si eu: 15 ron.
Acuma eu ma gandeam ca o tine la frigider, nu se stie cand ii mai trebuie, asta pe langa ca se dilueaza, pana la urma devine a mai buna: Cantitate/Pret.

View PostLog-off, on 12 iunie 2013 - 18:28, said:

Nu vad cum poate sa respire rana, cand ea ''infuleca'' tifonul. Are ceva daca la urmatoarea pansare mai misc putin tifonul din cand in cand, tocmai ca sa evit chestia cu lipitul?
Respiră: Îţi garantez eu: Eu tot timpul folosesc metoda aia: Desfac compresele sterile -> Torn Betadine pe ele -> Leg cu Tifon: Rana este mult mai aerisita Vs. să stea cu pansamentul cu rivanol, leucoplastul ăla tine rana tot timpul deschisă/umedă, dar este bun că rezolva repede treaba, am şi pansamente cu rivanol, doar că astea sunt aşa pentru prima fază, la urma dau cu alea de mai sus: Rana începe să se închidă şi treptat renunţ şi la compresele sterile: Pun un pansament cu tifon, tifonul ăla are rolul să împiedice să ÎNTRE ceva la rană

Ps: Un doctor de la Chirurgie mi-a zis să folosesc betadine şi comprese sterile, el mi-a zis că leucoplastul nu lasa rana sa se vindece, altcumva o ţineam cu plasture.
.

Edited by ----, 12 June 2013 - 18:59.


#13
hot_tequila

hot_tequila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.01.2010
Eu cand am mai fost prin spitale, pentru rani/operatii, procedau asa: dezinfectau (cu compresa sterila) cu spirt, adica imbibau compresa cu spirt si apoi tamponau rana, apoi faceau lucrul asta la fel, cu Betadina. Apoi aplicau compresa sterila simpla, uscata, pe rana si apoi faceau pansament cu tifon.

#14
Log-off

Log-off

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 03.08.2008
A mers foarte bine cu apa oxigenata. Aproape ca s-a desprins singur. Mersi!

#15
Log-off

Log-off

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 03.08.2008
L-am schimbat din nou, la fel, a iesit extrem de usor. Rana arata destul de bine, s-a inchis.
Cam in cat timp se vindeca? Nu neaparat de tot, atat cat sa-mi pot folosi mana normal din nou.(sa pot ridica greutati, sa o pot forta fara riscuri, mers pe motocicleta, bicicleta, cantat la chitara, etc.) De durut nu doare, mai am cateodata ceva mancarimi si ceva intre intepaturi-durere la zona ranii, nederanjante.
Momentan, miscarile mainii sunt limitate doar de bandaj. Simt ca pot, dar imi e cam frica sa o pun deja ''la lucru''.

#16
----

----

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 08.03.2013
Era bine daca puneai si tu o poza, Modul/Durata in care se vindeca -> Tine doar de cat de repede face crusta, ca asa poti sa o lungesti cu pansamente umede, rana nu o sa se inchida, plasturele ala are rolul sa tina rana curata, nu permite sa se faca crusta, sau nu am patit pana acuma sa se vindece vreo rana sub plasture, sa faca crusta.

Probabil nici aia nu ti-au dat un termen exact, cam maxim o saptamana, dureaza pana face crusta, la urma iti vezi de treaba ta.

Ce cred ca nu zici(sau tu esti darnic de mana si dai "cadou la schimbarea pansamentului): Tu probabil ai o rana mai serioasa, imi mentin parerea ca nu te primeau cu asa ceva la UPU, zic daca nu era grava, cu atat mai mult sa te tot tina cu pansament.

Edited by ----, 15 June 2013 - 07:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate