Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.
 

Buletin pierdut

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
atheus24

atheus24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 05.05.2009
Buna ziua!
De mai bine de o luna ma aflu in Grecia la munca. Intamplarea si neatentia unora a dus la pierderea actului meu de identitate. La inceput mi-au spus ca pot sta si fara deoarece mi-au facut toate actele necesare, mi-au zis ca se va gasi si totul va fi ok, insa au trecut 3 saptamani si nu se mai aude absolut nimic. Astfel ma vad putin pagubit daca nu chiar abandonat. Am inteles ca in lipsa buletinului nu mai pot trece granita, in cazul meu cu Bulgaria, si ca pentru a ma putea intoarce totusi pot merge la politie sa-l declar pierdut, unde imi vor elibera un act cu care voi merge la consulatul romaniei pentru a-mi elibera in final actul de identitate provizoriu, valabil 30 de zile pe baza caruia ma voi putea intoarce in tara.
Acum problema - eu am contractul de munca semnat pana in octombrie, si nu prea imi permit sa plec 2 saptamani pentru a face ceva ce probabil pot face si cand se va fi terminat perioada contractuala. De fapt intrebarea mea ar fi daca pot face asta, cum procedez si la ce riscuri ma expun din punct de vedere legal.
Mentionez ca la firma nu-mi mai este necesar buletinul deoarece mi-au fost facute toate actele necesare (tax number, un fel de buletin in limba greaca cu numele si poza mea eliberat de la politia de-aici si un cont bancar - probabil mai sunt si altele insa pentru acestea am fost personal) si inca detin permisul de conducere, copie buletin, copie legalizata certificat de nastere, asigurare privata, biletul cu care am plecat si alte cateva acte incheiate cu firma intermediara.
Acum intrebarile in cazul in care aleg sa plec la sfarsitul perioadei contractuale:

1. Pot trece granita cu actele pe care le am, fara acel act de identitate provizoriu elibetat de consulat/ambasada?
2. Daca raspunsul la intrebarea 1. e negativ trebuie sa-l declar pierdut la politie in septembrie pentru a-mi elibera in aceeasi luna de la consulat actul de identitate provizoriu sau pot merge chiar acum sa-l declar pierdut la politie (din considerente de siguranta - nu vreau sa ma trezesc cu cine stie ce amenzi sau minuni pe cap) dupa care sa merg la sfarsitul lui septembrie la consulat/ambasada pentru eliberarea actului provizoriu?
Imi cer scuze pentru aceste formulari dar vreau sa ma asigur ca s-a inteles ce anume ma intereseaza...am intampinat dificultati cu unele persoane, insa probabil mai curand comoditatea a fost motivul.
In acest moment sunt purin cam deprimat din cauza acestei probleme. Va rog frumos, daca cineva stie sau a trecut printr-o siruatie similara sa ma ajute cu un sfat, chiar nu stiu ce sa fac.
Multumesc anticipat!

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu cind spuneam ca nu plec din tara fara sa am si pasaport eram luat la misto: http://forum.softped...tea-casatoriei/
Acu au aparut 3 cazuri in 1-2 saptamini de "am ramas fara buletin si pasaport n-am avut niciodata" (culmea si nu de la oameni care au plecat 3 zile in Bulgaria ci care muncesc afara).

Dar stai linistit nu e asa grav, e un pic de alergatura si putina cheltuiala dar nimic iesit din comun, vezi aici detalii pentru o situatie similara (de fapt mai rea): http://forum.softped...-de-identitate/

#3
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Sa-ti pierzi actele intr-o tara straina e o soarta mai rea ca moartea! Tu practic din momentul acela incetezi sa mai existi in mod oficial, si poti fi rapit, sechestrat, omorat,etc. si nimeni nu o sa ridice un deget pentru tine.

#4
atheus24

atheus24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 05.05.2009
E situatie similara insa eu doream sa stiu altceva, te rog citeste cu atentie intrebarile, nu se pune problema procurii la mine (cel putin momentan eu o exclud pentru ca probabil cheltuielile sunt aproximativ aceleasi), cunosc in mare procedura, am nevoie sa stiu numai unele chestii - daca raman in

Grecia pana la expirarea contractului de munca in conditiile in care nu am buletin si nu am luat nicio masura, ma pot intoarce in tara doar cu actele ramase (copie buletin, copie legalizata certificat de nastere si permis de conducere)? Si daca raspunsul e nu, si trebuie neaparat sa merg la politie sa-l declar pierdut apoi la consulat ca sa-mi elibereze actul provizoriu valabil 30 de zile pentru a putea calatori sau e suficient sa merg doar la consulat? De fapt exista o legatura intre aceste doua actiuni? Daca il declar acum pierdut la politie pot sa cer la ambasada actul la sf lui septembrie, sau ma incurca declaratia de la politie?
Nu stiu daca ati inteles, eu vreau sa stau pana la sf contractului fara buletin, sa plec in tara atunci, sa-l refac si sa nu ma mai intorc. Nu imi permit sa ma duc acum in tara si sa ma reintorc. De aceea va intreb daca exista alternative, iar daca exista spuneti-mi si riscurile. Solutia mea este buna? Multumesc!

 Gonthar, on 04 iunie 2013 - 11:00, said:

Sa-ti pierzi actele intr-o tara straina e o soarta mai rea ca moartea! Tu practic din momentul acela incetezi sa mai existi in mod oficial, si poti fi rapit, sechestrat, omorat,etc. si nimeni nu o sa ridice un deget pentru tine.

Sunt perfect constient, totusi...se poate proceda asa? Si daca da cum? Merg acum la politie sa declar sau in septembrie?

Edited by atheus24, 04 June 2013 - 11:06.


#5
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
De ce nu dai un telefon la ambasada, sau chiar sa le faci o vizita?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate