Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Adus masina SH de inghetata din Italia--Se plateste taxa vamala/Tva?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
Buna ziua. Vreau sa aduc o masina de inghetata din italia si nu stiu ce acte trebuie sa trimit odata cu aparatul spre RO.
Care este cea mai buna solutie asa ijncat sa platesc cat mai putin in taxe? Masina este noua , dar o voi declara second , eu o sa o ambalez, etc. Problema cea mai mare este ca aparatul in sine costa o gramada de bani si daca ma ia dupa valoarea de catalog ....mai bine nu  mai aduc :).
Nu o aduc pentru a munci cu ea(nici nu o aduc pe firmma macar ci e persoana fizica) ci pentru ca este un chilipir unde am gasit-o .
Fiind un obiect greu si voluminos (350 de kg) nu pot decat sa apelez la o firma de transport si cred ca se va face vama la transportator. Daca era un colet micut , puneam la atlasib si nu mai imi bateam capul cu nici o taxa , dar asa...

Am incercat sa calculez pe site-ul Vamii dar nu am gasit valoarea exacta .
In primul rand ma intereseaza ce documente trebuie sa insoteasca obiectul , sa stiu ce sa fac .
Orice sfat este binevenit. Va multumesc anticipat Posted Image

#2
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,137
  • Înscris: 02.12.2007
Italia e in UE deci nu se plateste vama pentru achizitii intracomunitare.
Fiind persoana fizica vei plati TVA la cumparare in Italia, in Ro nu trebuie sa mai platesti nimic.
Nu iti trebuie acte speciale, doar factura de cumparare.

#3
Alex192

Alex192

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 07.01.2013
Iti trebe exact aceleasi acte care iti trebe daca ai vrea sa o transporti din Constanta la Bacau.
Suntem in Uniunea Europeana din 2007 avem drepturi/obligatii identice intre noi.

#4
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
Multumesc de informatii. Inseamna ca nu conteaza valoarea facturii , oricum am sa pun o valoare mica mica just in case :) . E bine asa Posted Image . Acum doar trebuie sa aranjez transportul si gata . E un pic mai greu ca nu o sa fiu acolo sa organizez transp dar o rezolv eu pana la urma. Nu e graba oricum.

Edited by flp014, 01 May 2013 - 03:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate