Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Accesul in Romania cu act de identitate national ?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
NeDeX

NeDeX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.04.2013
am si eu o intrebare cetateni straini au nevoie  doar de pasaport pentru a intra in romania sau pot intra si cu actul de identitate?
de exemplu prietena mea franceza ce acte are nevoie pentru a intra in romania

#2
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011
Cartea de identitate franceza. Sau pasaportul. Sau orice alt act de identitate cu care se legitimeaza la ea la Frantia.

#3
NeDeX

NeDeX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.04.2013
multumesc LordRaptor pentru raspunsul tau rapid .

#4
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
http://europa.eu/you...en/index_en.htm

Quote

You must still show a valid ID card or passport when travelling to or from Bulgaria, Cyprus, Ireland, Romania and the United Kingdom. Though part of the EU, these countries do not belong to the passport-free Schengen area. Before travelling, check what documents you must have to travel outside your home country and to enter the non Schengen EU country you plan to visit.

Deci poate veni doar cu buletinul de cetatean francez.

#5
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
De intrat intra, insa sa nu fie probleme cu altceva, spre exemplu la banci. E bine sa isi ia si pasaportul pentru orice eventualitate, e mai bine vazut.

#6
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
asa cum noi mergem doar cu cartea de identitate in vestul europei, la fel de bine o pot face si ei cand vin incoace.
nu are ce alta problema sa aiba... ce banci? unul dintre scopurile uniunii a fost, printre multe altele, de a permite accesul in spatiul intracomunitar fara a avea nevoie de pasapoarte.

#7
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009

 onlyone, on 24 aprilie 2013 - 15:42, said:

asa cum noi mergem doar cu cartea de identitate in vestul europei, la fel de bine o pot face si ei cand vin incoace.
nu are ce alta problema sa aiba... ce banci? unul dintre scopurile uniunii a fost, printre multe altele, de a permite accesul in spatiul intracomunitar fara a avea nevoie de pasapoarte.

2 politisti din barcelona mi-au povestit ca au mers in romania si cei de la noi nu prea i-au primit cu bratele deschise. Le-au aratat actul de identitate spaniol si au zis ca fara pasaport nu fac nimic. La fel se intampla si aici, daca vrei sa cumperi ceva in rate, sa faci o plangere la politie sau sa te identifici ai nevoie de pasaport. Buletinul nu are nici o valoare, cel putin in spania. Nu stiu restul tarilor. De intrat prin alte tari, intrii.

#8
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
aduca tu poti sa cumperi in rate in spania cu pasaportul romanesc?
nu prea am inteles faza cu politistii din barcelona care au venit in romania si nu au fost primiti cu bratele deschise.

omul vrea sa stie daca fata poate sa intre in romania si raspunsul cat se poate de clar este ca: POATE.
am vizitat aproape toata europa cu CI romaneasca si nu am avut nici cea mai mica problema, nici la granite nici cu politia si nici cu nimeni altcineva.

#9
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,177
  • Înscris: 31.07.2007
Merge cu cartea de identitate. Habar n-am ce legatura au creditele si politistii primiti cu raceala.

#10
taleesa

taleesa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.04.2013

 PlasticBoy18, on 24 aprilie 2013 - 18:24, said:

Buletinul nu are nici o valoare, cel putin in spania. Nu stiu restul tarilor. De intrat prin alte tari, intrii.

Chiar si pentru tarile din UE, buletinul este un act specific tarii ce l-a eliberat.
Bun la intrat in spatiul european pentru ca are poza.
Alte operatii sau activitati necesita pasaport

#11
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008

 taleesa, on 29 aprilie 2013 - 12:12, said:

Alte operatii sau activitati necesita pasaport
Poți fi mai exact?

#12
taleesa

taleesa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.04.2013
S-a mai  discutat aici.
Nu poti deschide cont la banca in tara europeana numai cu CN -ul,
nu poti fi internat fara pasaport in caz de accident.
nu poti inchiria masina fara pasaport,mai aunt.
Dar de astea am auzit de la prietenii mei din Romania.
Nu sunt experiente personale.

Edited by taleesa, 29 April 2013 - 22:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate