Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...
 Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...
 Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix

Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 

lentile de contact bausch & lomb

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
adrian_86

adrian_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.02.2011
De curand mi-am cumparat lentile de la aceasta firma,dar problema este ca nu ma pot obisnui cu ele.Mereu simt senzatia de corp strain in ochi,iar dupa ce le dau jos simt ochii obositi,senzatia fiind ca si cum as fi plans toata ziua.Am incercat si cu lacrimi artificiale Renu dar nu a fost nici o imbunatatire.Am respectat instructiunile de folosire,le port 6-7 ore mai mult nu le suport si seara le curat tot cu solutie Renu Multiplus.Ma gandeam sa imi cumpar alta solutie,ma gandesc ca poate aceasta nu hidrateaza f bine lentilele,ele fiind si cam uscate cand le dau jos cu toate ca folosesc lacrimi artificiale.Voi ce soluite folositi ?Care ar fi cea mai recomandata?Mentionez ca lentilele sunt din acelea care se schimba la o luna si nu sunt cosmetice sunt cu dioptrii .Astept parerile voastre.Va multumesc.

#2
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,378
  • Înscris: 14.06.2006
Intai incearca sa schimbi solutia in care tii lentilele.

#3
adrian_86

adrian_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.02.2011
ai idee ce solutie ar fi mai buna? tu ce fel de solutie folosesti?

Edited by adrian_86, 17 April 2013 - 18:42.


#4
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,378
  • Înscris: 14.06.2006
Solo Care de la Ciba Vision.
Cumpara o sticla mai mica de solutie si testeaz-o.

#5
remshm

remshm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 01.02.2007

 December, on 17 aprilie 2013 - 18:46, said:

Solo Care de la Ciba Vision.
Cumpara o sticla mai mica de solutie si testeaz-o.

si eu am folosit Solo Care ,dar am cumparat odata OPTI-FREE RepleniSH si pot sa spun ca acum sunt mai multumit , folosesc lentile de contact torice (soft lens).

#6
adrian_86

adrian_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.02.2011
multumesc mult pentru raspuns chiar o sa incerc aceasta solutie, am vazut ca are un nivel de hidratare mai ridicat.

#7
videt

videt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.04.2013
Intr-adevar, soluta Optifree tine lentilele hidratate mai mult timp, pentru ca are si lacrimi artificiale in compozitia ei. Daca doresti totusi o solutie de la Bausch&Lomb, Biotrue este mai indicata.
In cazul in care niciuna dintre aceste variante nu da rezultate, iti recomandam sa incerci alte lentile de contact, cu un agent de hidratare mai bun. Aceasta recomandare o putem face abia dupa ce ne spui exact ce lentile ai cumparat de la Bausch&Lomb, Soflens 59, PureVision sau PureVision 2.
In ceea ce priveste senzatia de corp strain in ochi, acest lucru este normal pentru perioada de inceput.

#8
adrian_86

adrian_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.02.2011
Am cumparat soflens 59 si le-am purtat cam o luna,nu chiar in fiecare zi dar tot nu m-am obisnuit cu ele.Unele zile ma simt mai bine daca le port afara,daca le port in casa e groaznic.Ma gandeam sa schimb mai intai solutia ca nu vreau sa cred ca am dat banii degeaba pe ele.E posibil sa fie de la lentile?As vrea sa ma obisnuiesc cu ele si in mediu inchis sa le port si la servici.Multumesc mult pentru raspuns.

Edited by adrian_86, 18 April 2013 - 17:43.


#9
remshm

remshm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 01.02.2007

 adrian_86, on 18 aprilie 2013 - 17:41, said:

Am cumparat soflens 59 si le-am purtat cam o luna,nu chiar in fiecare zi dar tot nu m-am obisnuit cu ele.Unele zile ma simt mai bine daca le port afara,daca le port in casa e groaznic.Ma gandeam sa schimb mai intai solutia ca nu vreau sa cred ca am dat banii degeaba pe ele.E posibil sa fie de la lentile?As vrea sa ma obisnuiesc cu ele si in mediu inchis sa le port si la servici.Multumesc mult pentru raspuns.

ai sa vezi ca te obisnuiesti cu lentilele, incearca sa te feresti de zonele cu climatizare controlata , gen magazine sau alte institutii , eu lucrez intr-un astfel de mediu si e groaznic pt. ca mi se usuca lentilele dupa vreo 2 ore si am aceeasi senzatie despre care povestesti si tu, dar eu nu am de ales.

#10
adrian_86

adrian_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.02.2011
Da eu nu le port purta foarte mult deoarece mi se irita rau ochii si iritatia persita si a doua zi cand port ochelarii mai mult la ochiul drept.E destul de suparatoare. Multumesc mult pt raspuns astazi am cumparat solutia Opti free replenish si sper sa fie o ameliorare.

#11
Dj Favorit

Dj Favorit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 06.01.2006
Si eu am cumparat tot de curand lentile de la aceeasi firma, si la un singur ochi am vedere putin incetosata si nu stiu care ar fi cauza, pentru ca le folosesc conform instructiunilor. Am citit ca ar fi o cauza uscarea ochilor. Ati avut probleme de genul ? Mentionez ca tot Soflens 59 am.

Edited by Dj Favorit, 19 April 2013 - 10:09.


#12
adrian_86

adrian_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.02.2011
Si eu uneori cand stau la calculator am vederea putin incetosata e posibil sa fie de la lentile.Mie mi se pare ca se usuca destul de repede cand le port.Nu stiu cat de calitative sunt.Exista unele care contin mai multa apa..si cred mult mai confortabile de purtat.Incearca sa folosesti lacrimi artificiale.

#13
videt

videt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.04.2013
Salut, Adrian!

Ai observat vreo schimbare de cand folosesti solutia Opti-free RepleniSH?

#14
artagnan1978

artagnan1978

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.05.2008
Am intrat si eu in lumea purtatorilor de lentile de contact.
Am inca lentilele de contact de proba: o lentila de la Ciba Vision is o lentila Purevision de la Bausch & Lomb; folosesc ComfortVue de la Sauflon ca solutie pt lentilele de contact.

Sunt foarte multumit de amandoua tipuri de lentile, nu ma jeneaza in nici un fel, vad foarte clar... mai glumesc cateodata ca acum vad in HD, comparativ cu ochelarii pe i-am avut.

Medicul oftalmolog mi-a recomandat sa mai incercam si un alt tip de lentila, de la Sauflon cu raza de curbura de 8.9 fata de 8.6 la celelalte 2 tipuri de lentile. Am o lentila Sauflon pe un singur ochi sa vad daca observ vreo diferenta... deocamdata nimic; vad la fel de bine.

Pana la urma cred ca voi merge pe lentile Purevision de la Bausch & Lomb care sunt pentru port extins pana la 30 de zile continuu. Oricum nu le folosesc zi si noapte, ca la sfarsitul zilei inainte de culcare le scot; dar, daca plec undeva in excursie sau se lungeste ziua bine de tot, le port purta fara nici o grija, pot sa le port si in timpul somnului.

#15
adrian_86

adrian_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.02.2011
Revin dupa ceva timp sa va povestesc de experienta mea cu lentilele de contact.Acum am aflat ca tot comfortul lentilelor sta in faptul ca transmisibilitatea oxigenului catre ochi a lentilelor trebuie sa fie cat mai mare.Cu cat este mai mare aproape ca nu le simti,nu se usuca,si nu simti senzatia de corp strain.Transmisiblitatea oxigenului se masoara in dk/t .Acelea Soflens 59 au o transmisibilitate foarte scazuta.Acum port ACUVUE OASYS si sunt mult mai multumit,

#16
anonimuss

anonimuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 10.07.2010
Gratis Prezentarea completa a video-ului Renunta la ochelari
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kj2CL-CSQws?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
anonimuss

anonimuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 10.07.2010
Salut! Cei interesati pot vedea videoclipul Renunta la ochelari descarcandul de aici:
https://www.dropbox.....part1.rar?dl=0
https://www.dropbox.....part2.rar?dl=0
https://www.dropbox.....part3.rar?dl=0
Impartasiti si voi!

#18
anonimuss

anonimuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 10.07.2010
Salut! Cei interesati pot vedea videoclipul Renunta la ochelari descarcandul de aici:
https://www.dropbox.....part1.rar?dl=0
https://www.dropbox.....part2.rar?dl=0
https://www.dropbox.....part3.rar?dl=0
Impartasiti si voi!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate