Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 

(dany beboide) casa mea

- - - - -
  • Please log in to reply
213 replies to this topic

#1
dany_beboide

dany_beboide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2013
Salutare

De curand am cumparat un lot in Com Berceni pe care vreau sa-mi construiesc o casa.
Am ales varianta asta pentru ca ce am gasit gata facut nu m-a impresionat deloc si in plus o casa trebuie sa te reprezinte si sa-ti acopere toate necesitatile ca : spatiu,alcatuire,locatie,siguranta,etc.
Stiu ca sunt multi care au trecut prin o astfel de experienta si poate vor sa impartaseasca putin din experienta lor asa ca am rugamintea sa va rapiti cateva minute si sa ma ajutati (poate dau si eu un gratar la finalizare Posted Image )
Locatia este chiar dupa comuna veche pe malul lacului iar suprafata de tern este de 450 mp utili iay casa va avea o suprafata de aprox 170 mp utili.
O sa atasez cateva schite (nefinalizate) cu ceea ce imi doresc precum si cateva lucruri pe care le-am stabilit cu constructorul.
Am apelat la o firma din Cluj si ne-am inteles ca aceasta constructie sa se faca cu un avas de 12000 euro si restul pana la 78000 euro sa se faca in transe de cate 1000 euri pe luna.
In pretul care l-am spus intra manopera precum si materialele necesare constructiei (caramida poroterm de 300 mm,polistire de 200 mm,tamplarie PVC cu geam tripan,acoperis din tigla,sistem de incalzire prin pardoseala (sau prin tubulatura, in functie de pompa de caldura aleasa).
Ce ar trebui sa stiu pentru a face o constructie de calitate?
Ce pompe de caldura recomandati? Aici as dori sfaturi de la cei care au asa ceva in locuinta lor pentru ca in detaliile tehnice oferite de comercianti nu am incredere.
Studiez acest forum de ceva timp si cate ceva am reusit sa inteleg dar sunt convins ca sunt o mie de lucruri pe care le-am ratat.
Multumesc anticipat tuturor celor ce vor da o mana de ajutor.
[ http://www.zoominto.com/zoomapi/zoomicon.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files

  • Attached File  3d1.JPG   156.56K   246 downloads
  • Attached File  3d2.JPG   168.64K   237 downloads

Edited by dany_beboide, 15 April 2013 - 00:01.


#2
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Simpaticuta casuta ...Sa pui niste planuri sa vedem functionalul... Bafta

#3
dany_beboide

dany_beboide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2013

 dan_4_you2003, on 15 aprilie 2013 - 00:11, said:

Simpaticuta casuta ...Sa pui niste planuri sa vedem functionalul... Bafta

Cum le primesc de la constructor le postez.
Multumesc.

#4
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007

 dany_beboide, on 15 aprilie 2013 - 00:00, said:

Am apelat la o firma din Cluj si ne-am inteles ca aceasta constructie sa se faca cu un avas de 12000 euro si restul pana la 78000 euro sa se faca in transe de cate 1000 euri pe luna.
Ori ai gresit cu un zero ori ala e tepar. Cine iti face casa si asteapta 5 ani jumate dupa plata?

#5
dany_beboide

dany_beboide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2013

 adinosh, on 15 aprilie 2013 - 07:11, said:

Ori ai gresit cu un zero ori ala e tepar. Cine iti face casa si asteapta 5 ani jumate dupa plata?

Nu am gresit cu nimic.
Exista o astfel de firma si iti pot da numele site-ului pe PM daca esti interesat.
Inca nu pot recomanda insa el azi se afla in Bucuresti sa depuna actele la primarie pentru autorizatii.
Din cate am inteles ei au o finantare nemteasca dar nu cunosc multe detalii.

#6
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Inseamna ca platesti si ceva dobanda. Oricum, 78.000 pentru un minim 210 mp construiti inseamna ~370E pe mp. La ce vrei tu (pompa de caldura, ipat, polistiren de 20, tigla), mi se pare cam subevaluat. Mai ales ca se pare ca intra si o mica dobanda acolo. Finisajele (gresie, parchet, usi, etc) le alege firma?

In pretul ala intra si gard, fosa, trotuare si alei, sistematizat teren, alimentare cu apa, bransament electric si pt gaze?  Sau astea le platesti tu separat de cele 78.000?

Edited by feitosak1, 15 April 2013 - 08:41.


#7
LaserXL

LaserXL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 14.12.2012
La suprafata data, 170mp, pretul asta ar trebui sa fie exclusiv constructia, fara alte "anexe". Este interesant , totusi sistemul de plata. Daca am inteles bine, firma respectiva  se substituie unei banci, dar cu o dobanda semnificativ mai mica. Au  birou si in Bucuresti?

Edited by LaserXL, 15 April 2013 - 09:28.


#8
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007

 dany_beboide, on 15 aprilie 2013 - 08:09, said:

Nu am gresit cu nimic.
Exista o astfel de firma si iti pot da numele site-ului pe PM daca esti interesat.
Inca nu pot recomanda insa el azi se afla in Bucuresti sa depuna actele la primarie pentru autorizatii.
Din cate am inteles ei au o finantare nemteasca dar nu cunosc multe detalii.
Chiar te rog. Iti recomand sa fii foarte atent. Finantare nemteasca Posted Image  Ceea ce e prea frumos sa fie adevarat de regula nu este adevarat.

Edited by adinosh, 15 April 2013 - 10:08.


#9
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 10.05.2007
Pare prea frumos sa fie adevarat. Avansul e mic, comparatov cu pretul final, dar e foarte mare in caz ca se evapora.
Stiu eu un constructor care se ocupa cu lucruri d-astea, scotea cate o firma la 2-3 luni, s-a facut deja coada la judecatorii din cauza lui.
Cel mai nasol e ca se plimba prin toata tara, e destul de greu de reperat.
Le baga tot timpul faza cu nemtii, investitii straine, bla..bla, pana-i dadeai banii, gasea 2-3 fraieri, apoi isi lua talpasita.

#10
dany_beboide

dany_beboide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2013
Salutare

In pret nu sunt incluse anexele (gard,fosa,etc) si nici pompa de caldura (este inclusa doar instalatia din pardoseala).
Mi-a trimis proiectul si am amprenta de 140 mp nu 170.
Parchet,gresie sunt calculate la 30 lei mp dar le putem alege noi si achitam diferenta de pret.
Nu platesc nici o dobanda ci doar restul de plata cate 1000 euro lunar.
Stiu ca suna un pic prea frumos dar incerc sa fiu atent.

#11
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
dany  ai grija de bani ca se fac greu :))....Fa ochii cat cepele cand vrea cash!!

#12
dany_beboide

dany_beboide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2013

 dan_4_you2003, on 15 aprilie 2013 - 13:53, said:

dany  ai grija de bani ca se fac greu Posted Image)....Fa ochii cat cepele cand vrea cash!!

Crezi ca nu stiu?Sunt banuti stransi in mult timp si cu multa truda.
Ms de sfat.

#13
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007

 dany_beboide, on 15 aprilie 2013 - 08:09, said:

Exista o astfel de firma si iti pot da numele site-ului pe PM daca esti interesat.

Site-ul primit nu exista...
Ori e o incercare ordinara de a-ti face reclama ori esti prea naiv.

#14
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 10.05.2007
Adinoush, pune-l aici, nu va fi considerat reclama. Am si eu vreo 20 de case de facut, mi-ar conveni deal-ul.


#15
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Ce reclama ca nu e nimic!
www.casatadevis.ro

Sau poate daca te apuci de sapaturi dai de ceva unguresc sau pe Facebook...

Edited by adinosh, 15 April 2013 - 15:08.


#16
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

 dany_beboide, on 15 aprilie 2013 - 13:40, said:

Salutare

In pret nu sunt incluse anexele (gard,fosa,etc) si nici pompa de caldura (este inclusa doar instalatia din pardoseala).
Mi-a trimis proiectul si am amprenta de 140 mp nu 170.
Parchet,gresie sunt calculate la 30 lei mp dar le putem alege noi si achitam diferenta de pret.
Nu platesc nici o dobanda ci doar restul de plata cate 1000 euro lunar.
Stiu ca suna un pic prea frumos dar incerc sa fiu atent.

Ziceai initial ca va avea (casa) 170 mp utili, acum zici ca are 140 mp amprenta. Si din 3duri vad ca e P+M. Deci cum e pana la urma?

Totusi, sunt curios cine iti face tie casa cu 1000E pe luna, fara dobanda. Adica omu' ala baga 66.000 in casa ta si apoi sta 5 ani jumate dupa tine sa-i dai banii? Face asa, o fapta buna?  Sau daca zici ca e finantare...finantare inseamna a da bani cu dobanda, nu inseamna altceva. Doar ca nu-i zice camatarie, ii zice finantare. Ceea ce la tine vad ca nu e cazul. Deci nu e nici finantare.

Cred ca nu se supara nimeni daca ii faci putina reclama aici, sa vedem si noi despre ce e vorba. Daca nu e secret, bineinteles..................

Daca chiar vorbesti serios, eu zic ca ar trebui sa deschizi ochii, dupa cum suna ce spui tu, s-ar putea sa-i duca capul sa iti ceara un avans si mai mare, vazand ca esti incantat, daca ma intelegi ce vreau sa spun.

Edited by feitosak1, 15 April 2013 - 16:00.


#17
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Are si nume predestinat....:)))) ''casatadevis''   :))))))))))  doar in vis o sa o vezi :)))))))Posted Image Posted Image

#18
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Cat ai dat pe teren

Nu pot sa intru pe siteul ala

 dany_beboide, on 15 aprilie 2013 - 13:40, said:

Salutare

In pret nu sunt incluse anexele (gard,fosa,etc) si nici pompa de caldura (este inclusa doar instalatia din pardoseala).
Mi-a trimis proiectul si am amprenta de 140 mp nu 170.
Parchet,gresie sunt calculate la 30 lei mp dar le putem alege noi si achitam diferenta de pret.
Nu platesc nici o dobanda ci doar restul de plata cate 1000 euro lunar.
Stiu ca suna un pic prea frumos dar incerc sa fiu atent.
Si daca nu platesti rata ce conditii ti-au pus ?

Edited by petre69, 15 April 2013 - 16:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate