Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Șomer cu venituri prin parti...

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?
 

Recomandare bicicleta...

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,116
  • Înscris: 06.09.2008
Te complici prea mult cu idei de choppere si alte fitze....parerea mea.
Iar pedalatul pe asfalt cu cauciucuri groase e nasol rau..

Ai zis ca ai 900, vezi ce gasesti prin decathlon, sau alte magazine cu biciclete din Arad/Timisoara...sau second hand de prin zona aia....trebuie sa fie destule
Sau de pe net.

Edited by sirgoofy, 11 April 2013 - 18:53.


#20
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,244
  • Înscris: 11.04.2006
http://www.hervis-sp...&nav_id=4041036

26" MTB X-Fact Ampato - are o reducere groasa, nu am gasit nimic despre ea, o fi buna?

#21
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

View Postsirgoofy, on 11 aprilie 2013 - 18:33, said:

Iar pedalatul pe asfalt cu cauciucuri groase e nasol rau..

Nu este nasol... anvelopele groase au mai puţină rezistenţă la înaintare decât cele subţiri pentru că pata de contact cu solul este lată şi subţire în loc de relativ rotundă. Greutatea poate fi un factor, dar cele de calitate se găsesc la greutăţi ok, iar la urma urmei vorbim de diferenţe de câteva sute de grame. Aici mai e de menţionat şi faptul că dacă ai anvelope groase te poţi lipsi liniştit de furcă cu suspensie, deci per total faci chiar o economie la greutatea bicicletei. Mai este rezistenţa la vânt dar să fim serioşi, nu suntem în Turul Franţei la contratimp ca să ne punem asemenea probleme, asta poate fi un factor la cursiere dar nu la biciclete de oraş. Şi mai sunt şi alte considerente secundare cum ar fi faptul că lăţimea mai mare oferă mai mult profil lateral, ceea ce te ajută la înclinările la curbe şi la evitarea perforărilor laterale.

Edited by wirespot, 12 April 2013 - 16:46.


#22
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,498
  • Înscris: 13.11.2011
Ai dreptate cu rezistenta la iniantare a cauciucurilor,dar depinde acum si de calitatea acestora.Eu am pe MTB cauciucuri[cramponate] de 2.1 care merg mult mai bine pe asfalt decat cele de 1.75,cum explici asta?
Bine,sunt si mai usoare si triplu la pret fata de cele de 1.75.

#23
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,116
  • Înscris: 06.09.2008
@ wirespot, vad ca astea de care zici au profil de asfalt, eu credeam ca groase = offroad, deci greseala mea

@mission: deci tie cele de offroad iti merg mai bine decat unele 1.75 cu profil de asfalt ?
ce sa zic, am avut vre-o 3 perechi de cauciucuri cu crampoane si toate se "miscau" mai prost pe asfalt fata de cele actuale "city"
E drept ca nu costau prea mult, dar totusi nu cred ca unele scumpe le face bune si pt oras...

Edited by sirgoofy, 12 April 2013 - 18:31.


#24
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
missionad, depinde ce înţelegi prin "mai bine" şi de cum ai făcut testul comparativ. Poate că cele cramponate au un şir central relativ continuu, care facilitează rularea pe suprafeţe dure. Poate că cele de asfalt nu erau umflate la presiunea corectă (dacă rulezi cu ele neumflate bine simţi ca şi cum ai rula prin nămol).

PS: Am presupus că cele de 1.75 sunt cu profil necramponat.

#25
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,498
  • Înscris: 13.11.2011
"mai bine",adica pedalez mai usor folosind aceleasi rapoarte de viteza,ca si cand m-ar impinge cineva din spate,deci inainteaza mai usor bicla cu cele de 2.1,respectiv si la viteze mai mari in defavoarea celor de 1.75.Daca doresti isi dau mai multe date despre ambele modele de cauciucuri,bicicleta,nivel de echipare.
Sirul central nu este continuu,sunt crampoane pe mijloc,dar oricum la celelalte au profil continuu mai potrivit ptr asfalt.Stai linistit ca le-am umflat la diferite presiuni,am facut diverse comparatii intre ele.
Da,cele mai subtiri sunt cu profil necramponat,deci logic ar fi trebuit sa ruleze mult mai bine mai ales ca sunt pentru asfalt.

Edited by missionnad, 12 April 2013 - 19:38.


#26
burn_day

burn_day

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 420
  • Înscris: 01.08.2012
Se poate da TC

#27
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,498
  • Înscris: 13.11.2011

View Postburn_day, on 12 aprilie 2013 - 20:59, said:

Se poate da TC
??

#28
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,116
  • Înscris: 06.09.2008
... thread closed

#29
crystyan83

crystyan83

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.03.2011
Buna vreau sa imi cumpar si eu bicicleta de pana in 3000 ron .pana acuma nu am mai avut doar "ciurucuri chinezesti" gen ritch.am vazut pe situl decathlon Rockrider 8.1 care m-ar tenta sau ce alte firme m-ati recomanda gen CROSS,MERIDA,CUBE.Eu am nevoie de o bicicleta sanatoasa,am 1,86 si 120 kg si ma gandeam ca aia mi s-ar potrivi.nu ma pricep in domeniu acesta si de aia va intreb se merita sa dau atatia bani pe aia sau in banii aia gasesc ceva mai bun.nu vreau sa fac acrobatii cu ea doar plimbari  in oras si cate o iesire la padure!!!.si ce model de cadru sa aleg 20" sau 18" ma refer  raportat la inaltimea si greutatea mea.pe situl decathlon am vazut ca ceea ce  mi s-ar potrivi este marimea xl.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate