Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...
 Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...
 Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto
 Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5
 

Skoda Fabia RS --> buna...sau...rea ? ? ?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
(-_-)

(-_-)

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.11.2005
Ce parere aveti despre masina? ce ati auzit /vazut ?    
despre performante ce se aude ???
astept parerile voastre , tinand cont ca as vrea sa achizitionez una !

#2
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
masina asta mi-a schimbat conceptiile despre motoarele diesel

e super fun chiar daca pe hartie arata altfel

#3
(-_-)

(-_-)

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.11.2005

 denis.m, on Nov 25 2005, 16:44, said:

masina asta mi-a schimbat conceptiile despre motoarele diesel

e super fun chiar daca pe hartie arata altfel

la ce te referi cand spui ca ti-a skimbat parerea ? (in bine sau rau) si zi-mi si mie mai multe detalii !
pe hartie arata foarte ok si dupa mine si in realitate e super !
intreb de masina asta pentru ca vreau sa imi iau una si sa stiu daca merita !

#4
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
140CP (parca).
Sportiva cu consum mic
e cool dar nu prea are imagine, nu o sa fie admirata, pt necunoscatori o sa fie tot o Fabie si nimic mai mult...

#5
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
Este 1.9TDi-130 cai,motorul de pe Passat B5.5!! :peacefingers:  ;)

#6
(-_-)

(-_-)

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.11.2005
Este adevarat ,are un motor 1.9 TDI PD - 130 cp.
Sincer nu ma intereseaza imaginea , pentru ca daca m-ar fi interesat , sigur m-as fi indreptat spre un a3 sau BMW seria 3 la mana a 2-a ,insa vreau masina noua si in banii astia (17000 E) mi se pare cea mai buna alegere ! Acum astept si alte pareri ,de la alti useri sau chiar de la voi !

                                                                                    Multumesc pentru sfaturile de pana acum .

#7
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
Daca esti hotarat eu zic sa nu mai stai pe ganduri si sa faci pasul decisiv!!! :peacefingers: Este o masinuta care te ve incanta din punct de vedere dinamic si al consumului!!!Sfat aditional:mentine ESP-ul cuplat!!! :lol:  :coolspeak:

#8
(-_-)

(-_-)

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.11.2005

 SCANIA FREAK, on Nov 26 2005, 21:54, said:

Daca esti hotarat eu zic sa nu mai stai pe ganduri si sa faci pasul decisiv!!! :peacefingers: Este o masinuta care te ve incanta din punct de vedere dinamic si al consumului!!!Sfat aditional:mentine ESP-ul cuplat!!! :lol:  :coolspeak:

De ce ma sfatuiesti sa il tin cuplat ? Performantele in linie dreapta sunt mai bune cu ESP-ul decuplat , dar stii ca apar probleme tehnice sau .... altceva ???

#9
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
daca nu te intereseaza imaginea si vrei o masina care sa iti creeze senzatii tari si mai ai posibilitatea sa mai pui 2.000 de euro, cumpara mai bine un Renault Clio sport de 182 cp. Posibil sa il gasesti la discount acum cu schimbarea de generatia si suma pe care trebuie sa o pui sa fie mai mica. Ea costa cip 15.543 de euro, iar ddp ajunge la 19.236 euro. Si la greutatea renault-ului impreuna cu pozitia joasa, iti garantez ca iti va place masina la nebunie.

In banii astia ai urmatoarele dotari:

A.B.S. cu repartitor electronic de franare E.B.V.+ A.F.U. (Asistenta la Franarea de Urgenta)
E.S.P. (Control dinamic al traiectoriei)
Airbag-uri frontale pentru sofer si pasager cu posibilitatea de decuplare a airbag-ului pasager
Airbag-uri laterale fata
Directie asistata hidraulic
Tempomat (Dispozitiv pentru reglarea automata a vitezei) si limitator de viteza
Aer conditionat cu reglare automata
Radio HI FI 4X40 W RDS codat, cu afisaj separat si satelit de comanda si magazie CD in fata
Geamuri fata electrice, cu comanda prin impuls pe partea soferului
Inchidere centralizata cu telecomanda
Proiectoare de ceata
Faruri cu Xenon si sistem de spalare
Senzor de lumina (aprindere automata a farurilor - faza scurta)
Stergatoare parbriz cu senzor de ploaie
Stergator luneta cu activare automata la mersul cu spatele

Tetiere fata reglabile pe inaltime
Centuri fata in 3 puncte, cu reglare pe inaltime, pretensionare si limitator de efort
Centuri spate in 3 puncte
Volan din piele
Volan reglabil pe inaltime
Scaun sofer cu reglare manuala pe inaltime si lombara
Bancheta spate rabatabila si fractionabila 1/3-2/3 + 3 tetiere spate reglabile pe inaltime
Bare de protectie in ton cu caroseria
Oglinzi retrovizoare in culoarea caroseriei
Oglinzi retrovizoare electrice si degivrante
4 jante din aluminiu 16"
Vopsea metalizata



Attached File  clios1.JPG   11.38K   94 downloads Attached File  clios2.JPG   13.77K   65 downloads Attached File  clios3.JPG   14.06K   159 downloads

#10
(-_-)

(-_-)

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.11.2005
Merci pentru sfat , insa nu as avea inca 2 mii in plus pt ala , stiu masina e super tare insa e mai scumpa si eu oricum vreau diesel :P!
P.S. :daca era sa am 2 mii in plus ma aruncam la un golf ceva !


  In continuare astept pareri ! :excl:

#11
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
nu stiu cat de hotarat esti pe diesel, insa eu zic sa te duci la niste dealeri Renault. Mai mult ca sigur ca vei obtine discounturi mari.

De ce?

-modelul e la sfarsit de generatie
- posibil sa aiba ramase pe undeva prin vre-un stoc intr-o zona libera
- versiune mai putin ceruta pe piata , ar trebui sa fie motiv de discount, deoarece mai mult ca sigur ca au un target si la acest model pe care poate.. nu l-au indeplinit
-sunt 6 dealeri renault in bucuresti (daca esti din bucuresti) si intotdeauna poti negocia pe acest motiv.. asta daca sunt baietii dispusi sa vanda si au facut un curs de negociere, ca sa aiba habar cat sa lase..

#12
(-_-)

(-_-)

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.11.2005

 romaximusro, on Nov 28 2005, 01:09, said:

nu stiu cat de hotarat esti pe diesel, insa eu zic sa te duci la niste dealeri Renault. Mai mult ca sigur ca vei obtine discounturi mari.

De ce?

-modelul e la sfarsit de generatie
- posibil sa aiba ramase pe undeva prin vre-un stoc intr-o zona libera
- versiune mai putin ceruta pe piata , ar trebui sa fie motiv de discount, deoarece mai mult ca sigur ca au un target si la acest model pe care poate.. nu l-au indeplinit
-sunt 6 dealeri renault in bucuresti (daca esti din bucuresti) si intotdeauna poti negocia pe acest motiv.. asta daca sunt baietii dispusi sa vanda si au facut un curs de negociere, ca sa aiba habar cat sa lase..

Am sa ma interesez la unul din dealeri cat se poate reduce ! (sunt din bucuresti)  
Insa eu ti-am zis ca sunt axat pe dieseluri pt. ca au un consum bun in comparatie cu benzina,mai ales in cazul unui Clio sport :D ! oricum , o sa incerc si varianta asta pentru decizicizia finala!

#13
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Daca tii cont de consum(cam asta reiese din posturile tale) uita de benzina. :)
Clio 2.0 16V o sa iti manance destul de mult comparand cu Fabia care o vrei, bine e si alta putere la mijloc.

#14
(-_-)

(-_-)

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.11.2005

 MATRIXU, on Nov 28 2005, 16:47, said:

Daca tii cont de consum(cam asta reiese din posturile tale) uita de benzina. :)
Clio 2.0 16V o sa iti manance destul de mult comparand cu Fabia care o vrei, bine e si alta putere la mijloc.

Stiu ca o sa ma rupa la consum , insa o iau ca pe o varianta ... Cat despre putere... ma satisfac cei 130 Cp de pe fabia  (cred :P )

#15
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
Sigur ca te vor satisface,stai calm,mai ales daca ii faci si o remapare!!! ;) Despre ESP ziceam sa-l tii cuplat daca nu vrei sa traiesti periculos!!!Fabia nu are suspensie speciala sport,ci doar motorul puternic ca si Polo 9N facelift!!! :peacefingers:

#16
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Fabia RS vine cu suspensii intarite, nu sunt aceleasi suspensii ca pe Fabia normala.
Nu sunt sport, dar nici barca nu e.

#17
(-_-)

(-_-)

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.11.2005
Asa este are suspensie intarita si coborata si jenti pe 16 deci stabilitate pare a avea !

#18
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
Eu iti spun despre ce stiu de la Polo 9N facelift,am mers fara ESP cu motorul de 130 cai diesel si nu prea iti da nici un pic de siguranta masina!!Asa ca o fi suspensia intarita si coborata,nu este suficient sa fie sigura!!! :peacefingers:  ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate