Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

System supraveghere video in masina

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
normancboy

normancboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 04.06.2007
Salut domnilor,

In ultima luna mi-a fost vandalizata masina de doua ori(oglinzi laterale sparte, stergatoare furate). Caut un sistem de supraveghere video pe care sa il pun in masina. Caracteristicile ar fi urmatoarele:
1. 3-4 camere discrete care sa-mi acopere cel putin 270 grade
2. filmarea stocata pe un card sd
3. autonomie a bateriei minim 12 ore

Nu am nevoie de LCD sau alte briz-brizuri.

Am gasit gasit cateva solutii, dar sar lejer de 500$ fara transport.
O alta solutie ar fi jucaria asta: http://www.mini-box.com/pico-SAM9G45-X impreuna cu 2 sau 3 amaraciuni de webcamuri plasate strategic.Singura problema la chestiunea asta ar putea fi consumul.

Daca aveti idei/sugestii le astept cu mare placere.

Multumesc

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,005
  • Înscris: 25.01.2007
da' ce, te-ai gandit sa nu mai plece hotii cu mana aproape goala?

#3
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
Eu am un prestigio roadrunner hd pe care l-am luat cu 250 de lei.  Mai sunt camere de bord ce filmeaza si in spate dar sunt mai scumpe

#4
normancboy

normancboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 04.06.2007
Ideea era sa fie un sistem discret

 Iuliutz, on 10 martie 2013 - 21:08, said:

Eu am un prestigio roadrunner hd pe care l-am luat cu 250 de lei.  Mai sunt camere de bord ce filmeaza si in spate dar sunt mai scumpe

Ai idee cam cat are autonomie?(ma intereseaza de filmat in timpul noptii, ca e un gigel prin cartier care colectioneaza capace de roti si stergatoare)

Edited by normancboy, 10 March 2013 - 21:17.


#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,005
  • Înscris: 25.01.2007
Orice hot onorabil arunca o privire prin masina, dupa ceva mai consistent decat doua stergatoare. Cand o sa vada camerele, o sa se gandeasca ce noroc chior l-a lovit...
Nu exista sistem discret. Eventual poti lua o camera integrata intr-o oglinda retrovizoare, in pofida faptului ca sunt mai slabe calitativ. Dar ar fi ciudat sa ai oglinzi retrovizoare in 4 directii.

#6
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 24.06.2008
Banuiesc ca stai la bloc....Pune o camera de supraveghere mai performanta pe balcon sau la geam sa-ti filmeze masina!
Mi se mare cea mai buna solutie!Plus ca daca iei o camera mai buna ii poti vedea clar fata,ne mai vorbind ca pe timp de noapte filmarea e net superioara unor "jucarele" de 2 lei!

#7
normancboy

normancboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 04.06.2007

 george_eu25, on 10 martie 2013 - 21:35, said:

Banuiesc ca stai la bloc....Pune o camera de supraveghere mai performanta pe balcon sau la geam sa-ti filmeze masina!
Mi se mare cea mai buna solutie!Plus ca daca iei o camera mai buna ii poti vedea clar fata,ne mai vorbind ca pe timp de noapte filmarea e net superioara unor "jucarele" de 2 lei!

Partea nasoala e ca nu prea am loc sa o parchez in spatele blocului(unde imi da balconul). Singura solutie e sa vorbesc cu un vecin.

#8
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
La un casco nu te-ai gandit? Sau o alarma pe masina serioasa?

#9
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005

 normancboy, on 10 martie 2013 - 21:17, said:

Ideea era sa fie un sistem discret



Ai idee cam cat are autonomie?(ma intereseaza de filmat in timpul noptii, ca e un gigel prin cartier care colectioneaza capace de roti si stergatoare)
Filmeaza non stop , când are alimentare la bricheta( la mine e curent la bricheta si fără contact pus)  si stocheaza cam 4-5 ore de film pe 32 gb. Filmarea se face in bucla

#10
iliecsorin

iliecsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.12.2005
Ideea e sa-ti pui un DVR. Filmatul in bucla fara senzor de miscare nu aduce nimic bun. DVRul se poate pune in torpedo sau in alte locuri greu accesibile, accesul la el se face cu usb, un hdd sata de 500 de GB iti ajunge pentru multe zile. Daca optezi si pentru detectia la miscare inregistreaza doar atunci cind este miscare.
Am studiat si eu la un moment dat piata exact pentru acelasi lucru dar n-am apucat sa finalizez lucrarea:
- DVR standalone http://www.securitat...i-ND-04D-10880/
- invertor 12V - 220 V (intre 70 si 130 de lei)
- camerele de rigoare sau
direct DVR auto http://www.titanic-s...4/kit-auto-dvr/
Vezi la ce suma te poate duce.

Edited by iliecsorin, 11 March 2013 - 11:59.


#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,005
  • Înscris: 25.01.2007
L-ati spart. Sa nu ramana in paguba cu 5-10 lei, stergatoru', sa ramana in paguba cu vre-o 10 bulioane, plus pagubele la incuietoare sau geamul. Posted Image
Si aia cu torpedoul greu accesibil a fost faina... Posted Image

p.s. 4 camere=10 milioane, dvr=8 milioane, hard de 500=250 lei, deci am fost optimist prima data, ca de fapt sunt peste 20. macar ai avantajul ca hotul o sa te pomeneasca, o sa se roage sa-ti mearga bine, ca traieste si el bine pe langa tine...
a, si garantat ramai cu stergatoarele, nu o sa se mai complice sa le ia. deci tot avantaj tu.

Edited by slai, 11 March 2013 - 12:33.


#12
iliecsorin

iliecsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.12.2005
Omul a cerut solutii, unii i-au dat, altii l-au avertizat. Toate costa, evident. E totusi mai ieftin decit ca in reclama cu incuiatul maimutei in portbagaj contra hotilor Posted Image
Casco este o solutie, mai ales daca se intimpla des spargeri in zona.

#13
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 19.05.2005
Daca este unul, sau mai multi, prin zona care nu are ocupatie noaptea, sa vorbeasca cu vecinii si vreo doua trei camere puse pe la balcoane e mai bun, chiar vizibil, sa descurajeze, chiar fake-uri si tot e bun, si ieftin :)

#14
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
camerele astea IR de balcon cat sunt de legale?

#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,005
  • Înscris: 25.01.2007
Foarte. Cat timp nu filmezi proprietati particulare.

#16
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

 slai, on 11 martie 2013 - 16:08, said:

Foarte. Cat timp nu filmezi proprietati particulare.

as fi interesat de partea respectiva din legislativ. daca se indura cineva, sa mi-o trimita pe MP!

#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,005
  • Înscris: 25.01.2007
codul civil, de la articolul 70 incolo,

#18
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Ce solutii ar mai fi pentru camere de supravsghere auto?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate