Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

Lunetă spartă din senin?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
alina_td88

alina_td88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.06.2009
A mai pățit cineva așa ceva?

Vineri, 8 martie, prima zi din an cu temperaturi de peste 15 grade C..Cobor din casă cu intenția de a merge pană în oraș.. În fața blocului, constat cu stupoare că luneta e țăndări...Nu era căzută, era ciobită toată și se mai ținea săraca doar în margini și în firele de încălzire.. Nu a fost nicio gaură...Era spartă uniform! Nici urmă de piatră sau alte obiecte suspecte, nu-mi lipsea nimic..

Am un sevice auto chiar vis-a-vis și patronul împreună cu mecanicul lui au fost martori la eveniment...S-a întâmplat cu maximum 10 minute înainte să cobor..
Au spus că dintr-o dată s-a auzit POC și a crăpat..
Eram atât de surprinsă, încât n-am știut cum să reacționez...Nu am auzit niciodată să se întample asta cuiva..

Într-adevăr, avea o ciobitură superficială pe marginea neagră, dar care nu a radiat...așa a fost o grămada de timp și nu s-a extins absolut deloc, plus că nu se simțea la atingere nici dinăuntru, nici de afară..

Știu că e un caz izolat, dar mecanicul mi-a zis că a mai întâlnit...Cică poate să fie de la creșterea temperaturii, s-a dilatat și fiind sub presiune, a făcut buuuum!

Evident că nu am putut să rămân cu ditamai aerisirea la mașină și nu am garaj, așa că a trebuit să o schimb chiar azi..
Domnul de la parbrize mi-a zis că a mai auzit de astea și se intamplă...Rar, dar se întâmplă.. Mi-a mai zis că la 100 de parbrize, schimbă 3-4 lunete! Deci care sunt șansele???

Foarte frumos, numai bine, în loc să-i cumpăr ceva frumos mamei sau chiar și mie, mi-am cadorisit o lunetă Posted Image

În încheiere urez tuturor mamelor, surorilor, bunicilor, mătușilor, doamnelor și domnișoarelor "La Mulți Ani!"

PS: Ar trebui să menționez ce mașina e?

#2
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Ceva de la Dacia/Renault ?!?

I s-a intamplat si unui prieten acum vreo 7-8 ani la o Dacia Supernova. S-a spart luneta din senin......defapt a bubuit. Pana la el nu am mai vazut/auzit de asa ceva dar cautand pe google am aflat ca sunt mai multe cazuri la marci/modele diferite

Edited by polizei, 08 March 2013 - 19:08.


#3
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
e prima oara cand aud asa ceva! masina mea sta afara de 3 ierni incoace si nu a patit nimic!

#4
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Avea o crapatura undeva si a cedat. La multi ani si sa-ti poarte noroc daca tot e de 8 martie. Macar e cadou original.

#5
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
.   http://www.google.it...iw=1098&bih=681

#6
alina_td88

alina_td88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.06.2009

 polizei, on 08 martie 2013 - 18:59, said:

Ceva de la Dacia ?!?

Octavia 1 combi

Edited by alina_td88, 08 March 2013 - 19:04.


#7
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Se numeste soc termic si se intampla la masinile vechi si ieftine cu sticla de proasta calitate.

Se intampla cand luneta este jumatate la umbra si jumatate la soare. Jumatatea de la soare se dilata si produce o tensiune serioasa in masa sticlei ducand la spargere.

Exista procedee speciale de temperare a sticlei pentru a nu se sparge de la soc termic. Masinile noi toate au asa ceva.

Apropo, fiti atenti ce lunete si parbrize made in turkey cumparati cand le inlocuiti pe alea originale, ca patiti la fel ca colega de mai sus.

Edited by Arkouda, 08 March 2013 - 19:05.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,353
  • Înscris: 07.02.2003
Eu cred ca se sparg din cauza presiunii aiurea (inegale pe margini) ce o da caroseria, probabil a fost fortata la montaj cumva si sta in presiune sau s-a strambat caroseria putin la vreun incident si la un moment dat la o vulnerabilitate ascunsa de la vreo piatra de pe sosea poc, normal e sa stea lejer in chedere. Temperatura nu cred ca deranjeaza e sticla totusi, merge la peste 100 grade. Si eu am la un parbriz o gaurica de vreo 2mm cu o floare de vreo 7 mm de la o piatra de pe o sosea... n-a patit nimic sa se extinda inca dar cine stie...

#9
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,564
  • Înscris: 06.02.2006
Mie mi-a cazut luneta tandari cand deschideam porkbagajul la Clio, exclus orice soc termic. Din pacate la astea se pare ca e feature, au mai patit-o cativa colegi.

#10
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

 gabriel1981, on 08 martie 2013 - 19:00, said:


La toti cei din link`ul tau este vorba de diferenta de temperatura interior-exterior sau de variatii bruste. In primul caz cand racesti se contracta si cand incalzesti se dilata, caz in care apar tensiuni interioare, iar sticla are un coeficient mic de fractuare. Toate acestea duc la fracturarea ei. In cel de-al doilea caz, variatia brusca de temperatura duce la dilatare/contractie rapida a uneia din suprafete, ceea ce iarasi duce la aparitia unor tensiuni interioare si fracturare.

In cazul Alinei, masina a stat afara. Temperatura nu a crescut brusc la 15 grade, cum nici masina nu a ramas la temperatura de peste noapte. Daca nu a fost montata prost inca de la inceput, e putin cam suspecta treaba, mai ales ca baietii cu service-ul erau in preajma...

#11
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

 alina_td88, on 08 martie 2013 - 18:52, said:

A mai păţit cineva aşa ceva?

Vineri, 8 martie, prima zi din an cu temperaturi de peste 15 grade C..Cobor din casă cu intenţia de a merge pană în oraş.. În faţa blocului, constat cu stupoare că luneta e ţăndări...Nu era căzută, era ciobită toată şi se mai ţinea săraca doar în margini şi în firele de încălzire.. Nu a fost nicio gaură...Era spartă uniform! Nici urmă de piatră sau alte obiecte suspecte, nu-mi lipsea nimic..

Am un sevice auto chiar vis-a-vis şi patronul împreună cu mecanicul lui au fost martori la eveniment...S-a întâmplat cu maximum 10 minute înainte să cobor..
Au spus că dintr-o dată s-a auzit POC şi a crăpat..
Eram atât de surprinsă, încât n-am ştiut cum să reacţionez...Nu am auzit niciodată să se întample asta cuiva..

Într-adevăr, avea o ciobitură superficială pe marginea neagră, dar care nu a radiat...aşa a fost o grămada de timp şi nu s-a extins absolut deloc, plus că nu se simţea la atingere nici dinăuntru, nici de afară..

Ştiu că e un caz izolat, dar mecanicul mi-a zis că a mai întâlnit...Cică poate să fie de la creşterea temperaturii, s-a dilatat şi fiind sub presiune, a făcut buuuum!

Evident că nu am putut să rămân cu ditamai aerisirea la maşină şi nu am garaj, aşa că a trebuit să o schimb chiar azi..
Domnul de la parbrize mi-a zis că a mai auzit de astea şi se intamplă...Rar, dar se întâmplă.. Mi-a mai zis că la 100 de parbrize, schimbă 3-4 lunete! Deci care sunt şansele???

Foarte frumos, numai bine, în loc să-i cumpăr ceva frumos mamei sau chiar şi mie, mi-am cadorisit o lunetă Posted Image

În încheiere urez tuturor mamelor, surorilor, bunicilor, mătuşilor, doamnelor şi domnişoarelor "La Mulţi Ani!"

PS: Ar trebui să menţionez ce maşina e?
90 % ai Dacia /Renault. Lucreaza caroseria, nu ai ce face, decat sa pui altul. Daca se repeta, pui pe cheder!

:Loganul dpdvd al rezistentei mecanice, in special la rasucire, e proiectat la limita. Foarte sensibil la ridicatul de o roata.

Edited by Josef_Mengele, 08 March 2013 - 19:16.


#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,353
  • Înscris: 07.02.2003

 RealThing, on 08 martie 2013 - 19:11, said:

Mie mi-a cazut luneta tandari cand deschideam porkbagajul la Clio, exclus orice soc termic. Din pacate la astea se pare ca e feature, au mai patit-o cativa colegi.
A mea de 9 ani resista... la parbriz m-am facut iarna asta cu o gaurica pe stratul exterior Posted Image La Citroen saxo desi am tot luat pietre pe la tara sau dupa tiruri si cu alte ocazii nu exista nici un semn, e mai rezistent se pare.

#13
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Daca ar fi sa se sparga de la miscarile caroseriei nu se sparge sticla dupa 10 ani de utilizare a masinii.

Eu zic ca s-au intrunit conditiile necesare socului termic. Poate si ciobitura aia a ajutat, pe acolo s-a eliberat stresul din sticla.

#14
alina_td88

alina_td88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.06.2009

 Arkouda, on 08 martie 2013 - 19:05, said:

Se numeste soc termic si se intampla la masinile vechi si ieftine cu sticla de proasta calitate.

Cand am luat maşina, luneta + 4 geamuri de la portiere + cele două din spate erau originale...cel putin cu aceeaşi serie..parbrizul nu, dar e de înteles că ele se sparg mai des + că şi pe acesta l-am schimbat anul trecut prin vară.. Cred că se întamplă şi la cele originale

#15
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007

 Josef_Mengele, on 08 martie 2013 - 19:14, said:

90 % ai Dacia /Renault. Lucreaza caroseria, nu ai ce face, decat sa pui altul. Daca se repeta, pui pe cheder!

:Loganul dpdvd al rezistentei mecanice, in special la rasucire, e proiectat la limita. Foarte sensibil la ridicatul de o roata.

 alina_td88, on 08 martie 2013 - 19:04, said:

Octavia 1 combi

In cazul cred ca a fost macar un posesor de Dacia/Renault cu bate si invidios.

Contrar credintelor populare, Renault face masini OK, insa, in cazul modelelor low-cost exista si compromisuri facute.

Revenind la subiect, orice se poate, mai ales ca nici Skoda nici Renault nu isi fac singuri parbrizele si lunetele, apleaza la furnizori, care din pacate sunt aceiasi pentru toti producatorii.

#16
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,564
  • Înscris: 06.02.2006
A rezistat si la mine 4, e dupa noroc din cate se pare. Acum aia e, casco sa traiasca, numai ca am reusit sa ma tai in niste cioburi ramase in porkbabag cand bajbaiam noaptea pe acolo. Sa vezi surpriza la mine cand pusesem mana pe porkbagaj cu luneta intreaga, cand s-a terminat de deschis priveam prin gaura la cerul liber Posted Image (nu intelegeam de unde gheata care e desprinde, eu asta am crezut ca sunt cioburile initial).

#17
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 29.06.2006
mai spune inca o data pt mengele ce masina ai, ca a uitat sa-si puna ochelarii

#18
alina_td88

alina_td88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.06.2009

 Josef_Mengele, on 08 martie 2013 - 19:14, said:

90 % ai Dacia /Renault. Lucreaza caroseria, nu ai ce face, decat sa pui altul. Daca se repeta, pui pe cheder!

Nu e Logan, e Octavia combi...am scris mai sus

 andreyfitza, on 08 martie 2013 - 19:14, said:

In cazul Alinei, masina a stat afara. Temperatura nu a crescut brusc la 15 grade, cum nici masina nu a ramas la temperatura de peste noapte. Daca nu a fost montata prost inca de la inceput, e putin cam suspecta treaba, mai ales ca baietii cu service-ul erau in preajma...
Şi eu m-am gândit la asta dar e puţin probabil deoarece înainte să cobor, am ieşit pe geam am stat puţin şi a început să fluiere cineva...era mecanicul (asta am aflat cand am ajuns jos) şi nu am reacţionat, chiar mă întorceam în casă, pregatită de plecare

Edited by alina_td88, 08 March 2013 - 19:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate