Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 

Dlink Dir655 - UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
olaroiu

olaroiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.02.2011
Buna ziua, am internet 120 MB de la UPC cu modem wireless firma tehnicolor primit de la ei, ma poate ajuta sa conectez un router DLink Dir655 la acest modem.
merci

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,660
  • Înscris: 24.09.2006
Scrie in manualul de utilizare.

#3
kryphonus

kryphonus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.11.2008
Faptul ca ai primit de la ei un modem wireless, asta inseamna ca el funtioneaza ca si router cu wireless. Practic este un modem-router wireless cu routarea pachetelor de date catre LAN. Nu vad le ce ti-ar mai trebui un al doilea router. Va fi un router (d-link) in  spatele unui alt router (modemul wireless primit dela UPC). Pentru a functiona doar routerul d-link trebuie dezactivata functia wireless a modemului (router) UPC si trecut  in mod bridge (dezactivarea fuctiei de router) asta daca bine inteles acesta permite. Intri in interfata de configurare a modemului UPC si dezactiveaza aceste doua functii.

Edited by kryphonus, 06 February 2013 - 23:39.


#4
olaroiu

olaroiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.02.2011
vreu sa folosesc routerul D-link deoarece ii de o calitate mai buna si are semnal mai mare.multumesc

#5
olaroiu

olaroiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.02.2011
eu am primit de la upc modem tehnicolor tc7200 parcă așa îi zice, am intrat în setări dar nu am găsit nimik despre bridge mode, deci nu pot conecta routerul d-link.modemul asta cu router inclus de la upc parcă nu prezintă încredere.

Edited by olaroiu, 10 February 2013 - 21:01.


#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,660
  • Înscris: 24.09.2006
Acum tradu si pentru noi.

#7
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,052
  • Înscris: 08.08.2002
Poți cere sa ti-l schimbe si să-ți dea un modem si un router separat, pe care dacă vrei il folosești dacă nu, nu.

#8
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007
daca nu ai nici o cunostinta despre retele, cel mai simplu e sa pui un cablu in portul WAN de la modem intr-unul din porturile LAN ale routerului. Routerul o sa functioneze ca si un AP simplu fara  nici un fel de routare.

#9
olaroiu

olaroiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.02.2011

 gumball3000, on 10 februarie 2013 - 21:02, said:

Acum tradu si pentru noi.
mai bine ai veni cu o solutie decat sa vii cu raspunsuri care nu ajuta la nimic si la nimeni
ce i asa greu de inteles am un modem cu router incorporat de la upc la care nu pot conecta alt router, adica de la upc sa folosesc numai functia de modem si routerul meu sa l folosesc pentru wi-fi
http://www.upc.ro/pd...e_utilizare.pdf
te rog sa ma luminezi si sa mi spui in manualul de utilizare la ce pagina sa intru ca sa pot schimba setarile modemului si sa i dezactivez functia de router, deoarece wireless-ul l am dezactivat si nu s a intamplat nimik.
poate nu cunosc exact toti termenii dar ma gandesc ca toata lumea intelege ce vreau sa zic care i problema...

Edited by olaroiu, 11 February 2013 - 19:58.


#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,660
  • Înscris: 24.09.2006
Ai editat mesajul acela si ai facut-o bine.
Prima data nu se intelegea nimic, in loc de "upc", ai scris "joc" + altele.

Nu o sa stau acum sa fac analiza pe test, da nici sa-ti mai recitesc mesajul pe care intre timp l-ai corectat.

#11
olaroiu

olaroiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.02.2011

 gumball3000, on 11 februarie 2013 - 20:02, said:

Ai editat mesajul acela si ai facut-o bine.
Prima data nu se intelegea nimic, in loc de "upc", ai scris "joc" + altele.

Nu o sa stau acum sa fac analiza pe test, da nici sa-ti mai recitesc mesajul pe care intre timp l-ai corectat.
mesajul l am scris de pe un htc setat pe limba romana care face automat unele corectii la text, dinaia a parut joc in loc de upc + altele...scuze

#12
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,378
  • Înscris: 08.12.2008
ai doua solutii si anume punctele 2 sau 3 din topicul http://forum.softped...em-adsl-router/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate