Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Virus Yahoo Mail

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Salutare,

Aparent cineva mi-a spart mailul si a trimis linkuri de pe adresa mea catre contactele mele. Linkul era alt virus bineinteles. Nu am parola schimbata sau alte modificari, pot intra pe mail fara probleme. Am sters toate mailurile si toate contactele, oare mai poate trimite ? Sigur e ceva program automat insa cum pot scapa de el? Multumesc.

#2
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Se produce f des fenomenul. Eu primesc, si de la cei ce au pe yahoo, nefolosit un anumit timp.
E un fel de robot, agatat de acest site.
Se cunosc, prin faptul ca nu seamana cu modul cum se comporta cel cu emailul.

#3
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Am spamul plin cu un gen de mesaje, de genul, sa ma duc sa incasez bani cu milioanele din diferite locuri.
M-as duce, dar nu am bani de transport pina acolo.
Si nu stiu ce sa dau la schimb. Poate aer proaspat de Rominia.

#4
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,257
  • Înscris: 27.06.2007

 Blue_Ivy, on 04 februarie 2013 - 00:57, said:

Am sters toate mailurile si toate contactele, oare mai poate trimite ? Sigur e ceva program automat insa cum pot scapa de el? Multumesc.
nu poti... :)
este un robotel care trimite mail automat cu adresa ta ca expeditor

#5
BMW

BMW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 25.09.2005
Deschide browserul pe care-l folosesti si apasa ctrl+shift+del, o sa apara o fereastra.

Daca folosesti Chrome:
La "Obliterate the following items from:" alegi "the beginning of time"
Apoi bifezi DOAR:
Empty the cache
Delete cookies and other site and plug-in data

Apesi Clear browsing data
Intri in yahoo mail si iti schimbi parola si raspunsurile la intrebarile secrete.

Daca folosesti Firefox:
La "Time range to clear" alegi "Everything"
Apoi bifezi DOAR:
Cookies
Cache
Active Logins

Apesi Clear Now
Intri in yahoo mail si iti schimbi parola si raspunsurile la intrebarile secrete.

Preventiv scaneaza sistemul cu Malwarebytes Free

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Exista mai multe peosibilitati:
1. Ti-au fost "furate" contactele - se intampla de multe ori daca dai click pe un link virusat in Messenger, sau daca raspunzi al un mail nesolictat, cu link de unsubscribe de ex. Iar un Bot trimite mailuri catre ele.
2. Ai un virus in calculator care preia aceste contacte si trimite mail. Ultima data am intalnit ceva de genul la un amic care avea un virus in telefon ( Android ).

Cel mai sigur este sa intrii de pe un alt calculator si sa-ti schimbi asa cum s-a spus mai sus, parola si intrebarile. Sau pe telefon sa scoti YM ca mail default si sa pui un antivirus.
Nu ajuta insa in cazul adreselor furate, intrucat mesajele pleaca de pe un alt calculator, chiar daca apare numele tau, in realitate e o alta adresa de mail, mascata.

#7
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Am facut pasii spusi de voi acum sa speram ca nu o sa mai fie probleme. Nu e adresa mea principala care o folosesc dar e aiurea cu virusii astia ca dupa te injura cunostintele ca i-ai virusat si pe ei. Eu sincer nu am dat click pe nimic dubios, stiu sa recunosc un spam, de aceea ma si intrebam cum de m-am pricopsit cu asa ceva mai ales ca am reinstalat windows-ul de 2 saptamani.

#8
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
E posibil sa fie vorba de un keylogger cum spunea colegul de mai sus? Daca imi instalez bitdefender acum degeaba il instalez daca e virusul deja in sistem?

#9
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Eu am ip`ul celui care a trimis. Dar ce pot face?

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Cu IP-ul nu ai ce sa afci. Un antivirus poate scoate un keylogger dac exista, dar nu poate repara raul deja facut ( datele transmise ).

Am impartit topicul in 2. Ptr ca nu e ok sa fie 2 persoane care solicita ajutor intr-un topic.

#11
MhG_51

MhG_51

    :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 04.05.2009

 Blue_Ivy, on 05 februarie 2013 - 11:53, said:

Eu am ip`ul celui care a trimis. Dar ce pot face?

Daca crezi ca ai "keylogger" in calculator, atunci scaneaza cu Dr.Web CureIt!
Ai aici un mic tutorial.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate