Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

O femeie sustine ca este propriet...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?
 5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 

Se mai imbracă lumea Hip-Hop (larg) ?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
adytzyy

adytzyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 14.08.2009
Observ dispariția acelor băieți cu tricouri, pantaloni, hanorace largi .. sunt din ce in ce mai rari. Parcă nici repării nu mai sunt ce erau odata, acum majoritatea se imbraca stramt, iar băietii din liceu o ard cu freze și haine de papagali.
Prin localitatea voastră mai există tipu' ăsta de "băiețași de cartier" ?

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,526
  • Înscris: 06.01.2012
Nici eu nu mai vad baieti imbracati larg , desi prin 2004 inca mai vedeai destui . Stilurile vestimentare se schimba si muzica hip-hop si-a pierdut influenta pe care o avea , din pacate . O buna vina o poarta cocalarii gen Grasu' XXL , Puya sau Guess Who care se imbraca la tol festiv prin videoclipuri si canta despre silicoane . Nimeni nu a mai auzit de Ghetto-Dacii , CTC , K-gula , Morometii sau Methadon 3000 . Curentul hip-hop din tara este din pacate in cadere libera .

Edited by jeffy86able, 20 January 2013 - 17:18.


#3
adytzyy

adytzyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 14.08.2009

 jeffy86able, on 20 ianuarie 2013 - 17:17, said:

Nici eu nu mai vad baieti imbracati larg , desi prin 2004 inca mai vedeai destui . Stilurile vestimentare se schimba si muzica hip-hop si-a pierdut influenta pe care o avea , din pacate . O buna vina o poarta cocalarii gen Grasu' XXL sau Guess Who care se imbraca la tol festiv prin videoclipuri si canta despre silicoane . Nimeni nu a mai auzit de Ghetto-Dacii , CTC , K-gula , Morometii sau Methadon 3000 . Curentul hip-hop din tara este din pacate in cadere libera .

Prezent aici!
Ghetto-Daci, păcat că s-au dus. Deceneu a revenit in 2011, dar din pacate nu se mai aude nimic despre el. Circulă zvonuri că ar fii bolnav. De Piele şi Os, again nimic. Nici de Dacian.
C.T.C. - ul s-a plafonat, Vlad Dobrescu e cât de cât ok din vechea formulă. K-Gula actualmente membru în Grupul de Rezistenta împreuna cu Brugner, Stoe Toxxic, Dj Dox, si Andrei Vulpescu (fost membru Da Hood), Moromeţii parcă am mai auzit deca de la ei. Iar Methadon 3000 acum e Norzeatic si face funk.
Păcat, păcat că nu ne reprezentam cultura cum trebuie.

#4
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,526
  • Înscris: 06.01.2012
Deceneu a stat cativa ani in Tecuci , de unde e originar dupa ce i s-au furat toate sculele cu care facea muzica . Stiu ca a revenit in 2011 , da' cine l-a mai ascultat ?
Ce mai conteaza ca a fost pionier in hip-hopul romanesc daca urechile ascultatorului de rand erau infundate cu Conect-r ( care apropo a fost la R.A.C.L.A inainte sa o dea pe comerciale ) .
De K-gula stiam , de Methadon habar n-aveam ca e acum Norzeatic . De Veritasaga iar n-am mai auzit nimic , desi aveau melodii foarte frumoase , desi diferite de hip-hopul autohton .

#5
criistake

criistake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 14.01.2009
Inca mai sunt MC sau trupe de rap bune. Este adevarat ce spuneti voi, vestimentati specifica este din ce in ce mai rara iar putini pusti mai sunt care au atitudinea necesara. Asta e, vremurile se schimba. Intrebarea e, incotro?

#6
adytzyy

adytzyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 14.08.2009

 jeffy86able, on 20 ianuarie 2013 - 17:24, said:

Deceneu a stat cativa ani in Tecuci , de unde e originar dupa ce i s-au furat toate sculele cu care facea muzica . Stiu ca a revenit in 2011 , da' cine l-a mai ascultat ?
Ce mai conteaza ca a fost pionier in hip-hopul romanesc daca urechile ascultatorului de rand erau infundate cu Conect-r ( care apropo a fost la R.A.C.L.A inainte sa o dea pe comerciale ) .
De K-gula stiam , de Methadon habar n-aveam ca e acum Norzeatic . De Veritasaga iar n-am mai auzit nimic , desi aveau melodii foarte frumoase , desi diferite de hip-hopul autohton .

Acolo stă din câte ştiu. Niste oameni de-ai locului au afirmat că ar fii bolnav, se fereste foarte mult de curioşi. A avut un concert cât de cât reusit, unde a afirmat câteva dintre amintirile lui/ lor legate de conflictul dintre RAN-S si Cartel, cand a afirmat despre "Mafia, La Familia si Parazitii", dar a fost inteles gresit. Lumea s-a inghesuit la concert dar l-a uitat dupa cateva zile. Methadon da, s-a reprofilat, si nu mai are flow-ul lui .. are alte stiluri. Veritasaga s-a despartit din cate am auzit, Praetor e solo acum .. ei sunt pe partea aia mai sensibila. Pacat că după aproape 20 de ani de Hip Hop în tara încă lumea se uita ciudat si judeca oamenii care apartin de cultura Hip Hop. Am trait-o si o traiesc pe zi ce trece.

#7
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,526
  • Înscris: 06.01.2012
Tu ce varsta ai ? Incerc sa-mi dau seama cam ce ai prins de la noi din tara in materie de muzica .

#8
adytzyy

adytzyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 14.08.2009

 criistake, on 20 ianuarie 2013 - 17:25, said:

Inca mai sunt MC sau trupe de rap bune. Este adevarat ce spuneti voi, vestimentati specifica este din ce in ce mai rara iar putini pusti mai sunt care au atitudinea necesara. Asta e, vremurile se schimba. Intrebarea e, incotro?

Spre mai rău. Nu-mi place lauda de sine. Surprinzator sau nu sunt clasa a 10-a, şi mă identific cu Hip Hop-ul adevărat. Şi vesimentar si tot. E nasol, sunt singurul din liceu si uneori e nasol să n-ai cu cine sa-ti impartasesti muzica, plus ca lumea se uita ciudat la mine si pe strada, si-n liceu. Dar, nu e nimic! Eu ma simt bine asa.

#9
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,526
  • Înscris: 06.01.2012
Prin 2004 am fost si eu imbracat asa , chiar daca nu pentru multa vreme . Am avut mai mult muzica in suflet , nu in haine . Si toata lumea sa uita si la mine ca la urs in timp ce mie mi se rupea de parerea lor . Probabil ca ala a fost apogeul "identificarii" cu cultura hip-hop . Posted Image

Edited by jeffy86able, 20 January 2013 - 17:36.


#10
adytzyy

adytzyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 14.08.2009

 jeffy86able, on 20 ianuarie 2013 - 17:36, said:

Prin 2004 am fost si eu imbracat asa , chiar daca nu pentru multa vreme . Am avut mai mult muzica in suflet , nu in haine . Si toata lumea sa uita si la mine ca la urs in timp ce mie mi se rupea de parerea lor . Probabil ca ala a fost apogeul "identificarii" cu cultura hip-hop . Posted Image

Contează mai mult ce asculti si ce ai in suflet, dar din pacate chestiile astea nu se văd, iar lumea critica. Ţin să cred că vesimentatia e o nebunie de o anumita varsta, insa Hip Hop-ul din punct de vedere muzical .. ramane mult si bine.
In trecut stiu ca liceele erau pline ochi de astfel de puştani, acum sunt pline de hipsteri si cocalari.

#11
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
WoW. Sunteti ridicoli cu povestile astea cu imbracaminti.  Ce sa fie mai rau.... rapperi cu blugi cu turul pana la genunchi de parca au o galeata de cacat la cur sau jegosii astia de hipsteri care ma zgaraie pe ochi cand ii vad cu ochelarii aia fara lentile lentile, barba, pantofi fara ciorapi...
[ http://www.piticigratis.com/wp-content/uploads/2010/10/fagbait.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by echo3, 20 January 2013 - 17:51.


#12
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,526
  • Înscris: 06.01.2012

 echo3, on 20 ianuarie 2013 - 17:48, said:

WoW. Sunteti ridicoli cu povestile astea cu imbracaminti.  Ce sa fie mai rau.... rapperi cu blugi cu turul pana la genunchi de parca au o galeata de cacat la cur sau jegosii astia de hipsteri care ma zgaraie pe ochi cand ii vad cu ochelarii aia fara lentile lentile, barba, pantofi fara ciorapi...
Asta ai inteles tu din ce s-a discutat pana acum ?

#13
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009

 jeffy86able, on 20 ianuarie 2013 - 17:17, said:

O buna vina o poarta cocalarii gen Grasu' XXL...

Desi nu sunt un fan al genului, mai ascultam din cand in cand...

De XXL prima oara am auzit in melodii de genul:

Atentie necenzurat
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AqnlECFpVb0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012

 criistake, on 20 ianuarie 2013 - 17:25, said:

Inca mai sunt MC sau trupe de rap bune. Este adevarat ce spuneti voi, vestimentati specifica este din ce in ce mai rara iar putini pusti mai sunt care au atitudinea necesara. Asta e, vremurile se schimba. Intrebarea e, incotro?

Ce atitudine trebuie sa ai ca sa porti niste haine de obezi??? Am vazut un kkt dasta rapper la Schimb de mame odata. Era asa de ratat de-l intretinea sotia si el se credea mare baiat de cartier.
Kktu ala numit rap romanesc unde niste frustrati cu un ego pana la luna isi scuipa frustrarile in versuri si se cred mai destepti ca Eminescu nu e muzica. DPDV psihologic muzica asta de rahat abuzeaza de o carateristica a pshihicului uman numita "ego". Tu esti vai mama ta si iti zice ala in versuri " frate de mic furam, faceam afaceri, munceam pe doi lei in saracie etc, nu ca baietii cu bani bla bla bla, am indurat batai, suturi in cur, dar m-am dus mai sus, statul imi da suturi in cur zilnic, dumnezeu m-a abandonat". Iti regasesti viata de rahat in versurile lui.
Eu ascult numai muzica fara versuri, trance, electro si uneori manele de amuzament Posted Image.

Edited by echo3, 20 January 2013 - 18:09.


#15
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009

 echo3, on 20 ianuarie 2013 - 18:02, said:

Ce atitudine trebuie sa ai ca sa porti niste haine de obezi??? Am vazut un kkt dasta rapper la Schimb de mame odata. Era asa de ratat de-l intretinea sotia si el se credea mare baiat de cartier.

Posted Image

#16
RuneJaguar

RuneJaguar

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 949
  • Înscris: 01.01.2013

 jeffy86able, on 20 ianuarie 2013 - 17:24, said:

De K-gula stiam , de Methadon habar n-aveam ca e acum Norzeatic . De Veritasaga iar n-am mai auzit nimic , desi aveau melodii foarte frumoase , desi diferite de hip-hopul autohton .

Veritasa n-a mai scot nimic nou, insa a scot Praetor 2 albume solo, destul de ok.

 adytzyy, on 20 ianuarie 2013 - 17:20, said:

C.T.C. - ul s-a plafonat,
Moromeții parcă am mai auzit deca de la ei.

Cand dracu?

Morometii au fost ok doar in formula cu Raku. Apoi, nimic interesant.

 jeffy86able, on 20 ianuarie 2013 - 17:17, said:

Curentul hip-hop din tara este din pacate in cadere libera .

Alea cateva trupe bune pot fi numarate pe degete.
In rest, mediocritati si multa mizerie.
Bine, asa e si in State, insa acolo ai de unde alege.

#17
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Adrian Tutu, cel mai smecher.

#18
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,526
  • Înscris: 06.01.2012

 echo3, on 20 ianuarie 2013 - 18:13, said:

Adrian Tutu, cel mai smecher.
Tu asculti manele si trance si iti dai cu parerea despre un gen de muzica cu mesaj ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate