Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae
 Exista vreun dezavantaj la constr...

Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi
 Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei

Samsung Galaxy S23 Plus
 Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa
 

am nevoie de drivere pentru laptop toshiba satellite A100-599

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
dodoi1

dodoi1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 24.01.2011
Am nevoie doar de driver-ul audio (Device Description Intel 82801GBM ICH7-M - High Definition Audio Controller [B-0]), pe celelalte le-am gasit.Multumesc anticipat

#2
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 06.03.2011
Fa rost de programul asta: http://www.softpedia...fessional.shtml
Iti gaseste driverele lipsa si pe cele "out of date".
Sunt mai multe softuri care pot face asta, dar mie ala mi se pare cel mai complex.

Edited by vlad29marko, 07 January 2013 - 17:08.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,903
  • Înscris: 15.06.2004
Inainte sa deschizi topic aiurea cu toate ca pe aria de Windows la fiecare versiune ca si in aria generala erau trimiteri aici, puteai macar sa citesti asta - http://forum.softped...mul-de-operare/

Probabil ca ai cautat acel driver la fel cum ai postat pe forum ! Nici macar sistemul de operare nu l-ai postat.
Intel nu face placi de sunet - ala e un driver conform specificatiilor Intel HD Audio. Deci probabil ai ceva gen Realtek, VIA Audio sau C-Media.

#4
dodoi1

dodoi1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 24.01.2011
nu e bun,trebuie cumparat acel program.

View Posteiffel, on 07 ianuarie 2013 - 17:15, said:

Inainte sa deschizi topic aiurea cu toate ca pe aria de Windows la fiecare versiune ca si in aria generala erau trimiteri aici, puteai macar sa citesti asta - http://forum.softped...mul-de-operare/

Probabil ca ai cautat acel driver la fel cum ai postat pe forum ! Nici macar sistemul de operare nu l-ai postat.
Intel nu face placi de sunet - ala e un driver conform specificatiilor Intel HD Audio. Deci probabil ai ceva gen Realtek, VIA Audio sau C-Media.
am citit acel topic si nu ma ajutat cu nimic,sistemul de operare este Windows Xp

#5
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 06.03.2011

View Postdodoi1, on 07 ianuarie 2013 - 17:23, said:

nu e bun,trebuie cumparat acel program.


am citit acel topic si nu ma ajutat cu nimic,sistemul de operare este Windows Xp

Pai cauta-l ca e pe net, daca nu vrei sa-l cumperi... si citeste ce-a scris eiffel !

#6
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Si pe situl producatorului nu sunt drivere? http://eu.computers.....jsp?service=EU Aici vad ca modelul tau nu prea e gasit nu inteleg de ce. Nu pot sa cred ca toshiba poate fi o  firma de nimic daca-si permit sa nu aibe drivere pe site pt produsele lor relativ noi.

Edited by popascu, 07 January 2013 - 17:37.


#7
dodoi1

dodoi1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 24.01.2011
Are cineva linkul la driver ? eu am il caut de 3 zile ,daca cineva crede il il poate gasi repede il rog sa imi ceara toaTE DETALIILE NECESARE

View Postpopascu, on 07 ianuarie 2013 - 17:29, said:

Si pe situl producatorului nu sunt drivere? Aici vad ca modelul tau nu prea e gasit.
M-am uitat si acolo.

#8
scripcarul

scripcarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 16.08.2008
Driver pack solution se cheama si este gratuit, rusesc si foarte bun
Te costa un minut de cautare pe Google, si 30 min-1h timp descarcare... are in jur de 4 giga
ai nevoie pt XP?

Edited by scripcarul, 07 January 2013 - 18:09.


#9
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
dodol1, la toshiba, scara download, etajul Archive ai nici mai mult, nici mai putin de 5 modele din seria A100. Sunt diferentiate (ca mai tot ce tine de Toshiba) prin model number, adica acel PSA sau PSC sau PSL, etc...
Pune ochelarii lu' bunicu/bunica, uita-te bine la ce scrie pe o anumita eticheta de pe laptop-ul tau si cauta, eventual posteaza exact ceea ce vrei... Stiu ca rosiile merg cu branza dar nu intotdeauna... Asta apropos de diversi genii (Aladine!!) sau serloci holmsi (detectivi).. Multumesc de injuratura..

Edited by c14h3r, 07 January 2013 - 17:59.


#10
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Cel mai probabil acel device audio face parte din platforma Intel Centrino, de aceea nu-l gasesti.  Eu am un Toshiba vechi (cu Intel Centrino) si parca asa se numea device-ul audio...

Edited by rinser, 07 January 2013 - 18:00.


#11
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,726
  • Înscris: 14.10.2004
Ai incercat cu introducerea seriei aici ?
Sau detectarea automata?

Edited by xymzar, 07 January 2013 - 18:04.


#12
eu69

eu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 01.04.2011
Am gasit pe un site din Turcia,mai jos o sa vezi un Realtek( acolo e pentru download audio ):
http://www.notebook....ulumu-t154.html
Dupa,o sa dai click pe Indir(download) in partea de jos.

Edited by eu69, 07 January 2013 - 18:18.


#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,903
  • Înscris: 15.06.2004

View Postdodoi1, on 07 ianuarie 2013 - 17:23, said:

am citit acel topic si nu ma ajutat cu nimic,sistemul de operare este Windows Xp

Am trecut acolo cum se identifica exact driverul necesar dupa Hardware Id.
Pune codul aici daca nu stii sa-l cauti tu pe net. Cel mai probabil ai un Realtek, caz in care ar merge un driver nou e la Realtek de pe site.

Driverul in mod cert exista si pe site al Toshiba, dar nu stii sa-l cauti. Eventual o poza cu stickerul pe care se afla codul produsului ne-ar ajuta.

#14
scripcarul

scripcarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 16.08.2008

View Postdodoi1, on 07 ianuarie 2013 - 17:23, said:

nu e bun,trebuie cumparat acel program.


am citit acel topic si nu ma ajutat cu nimic,sistemul de operare este Windows Xp

Ia de aici  http://www.mpcdriver...6214.html Sound Downloads  gasesti D00502-002-001.exe

Edited by scripcarul, 08 January 2013 - 18:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate