Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla
 Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...
 Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...
 Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei

Samsung Galaxy S23 Plus

Recomandare TV Samsung QLED
 

sugestie amplasament proiect complex turistic montan

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
bambino_00

bambino_00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 05.11.2005
Salut.
Fiind student in anul terminal la Arhitectura, ultima etapa de parcurs este proiectul de diploma.Tema pe care mi-am ales-o este Complex turistic montan .
Pe scurt tema aceasta presupune partea de cazare , restaurante, spa, spatii pentru intalniri si conventii etc.

Problema este ca nu am plecat in alegerea temei de la un sit anume, ci au fost alte aspecte care m-au indrumat catre aceasta optiune.

In momentul asta nu am o optiune clara pentru un sit, dar cel mai bine pentru mine ( sunt din Bucuresti ) ar fi ca terenul sa nu fie mai departe de zona Valea Prahovei , Brasov,  Zona Sibiu, posibil pana spre Petrosani. Deci Carpatii Meridionali sau zona de curbura ar fi usor de accesat, plus ca sunt cat de cat familiar  cu aceste zone.
Din pacate nu sunt nici pe departe suficient de informat asupra potentialului acestor zone. Aspectele pe care le caut ar fi  :
- o declivitate ( inclinatie ) a terenului exploatabila dpdv arhitectural, adica sa am optiunea de a amplasa diverse cladiri la cote diferite.
- peisaj ( de exemplu zona lacului Avrig, sau Paltinis etc )
- eventual o resursa de subsol exploatabila printr-o functiune tip Spa ( gen.....cum e la Govora ). Ar aduce un plus de valoare ansamblului.
Nu in ultimul rand e important sa fie cat de cat aproape de o sosea in scopul accesului facil auto .

O posibilitate ar fi preluarea unei cladiri abandonate gen o fosta fabrica , sau alta cladire cu rol industrial sau turistic care sa poata fi supusa unei reconversii. Din pacate, necalatorind mult nu cunosc astfel de obiective si aici as avea nevoie de cei cunoscatori, care sunt mari amatori de drumetii montane in afara strazilor si statiunilor comerciale.

Mai detaliat de atat nu cred ca pot explica tema aleasa, de aceea gasirea unui sit potrivit se impune in acest moment pentru a ma gandi cum pot exploata mai bine potentialul locului.

Multumesc pentru sugestii.

#2
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Zona Siriu din muntii Buzaului. Ai zona montana nu prea calcata de turisti (precum Valea Prahovei sau Bran-Moeciu), lac de acumulare, ape minerale (din cate stiu, putin exploatate), destule obiective relativ aproape (focul viu, vulcanii noroiosi, muzeul chihlimbarului, locuintele rupestre de la Alunis, zona Intorsura Buzaului etc), plus ca e la o ora de Brasov si cam 2.5 h de Buc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate