Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta
 Cine poate lamuri extra-judiciar ...

Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...
 

asigurare storno pentru sejur pe cont propriu

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 10.05.2004
salutari tuturor,

intentionez sa rezerv pe cont propriu (transport, cazare si excursii locale rezervate pe internet) un sejur pentru vara 2013 in spania (barcelona + tenerife). fiindca suma totala platita in avans va fi destul de mare (~2.000 eur) si fiindca - din motive de job - niciodata pina acum nu am programat concediul cu mai mult de 3 saptamani inainte, ma simt tentat sa fac o asigurare storno. problema este ca in general asiguratorii ofera storno doar pentru sejururi rezervate prin agentie, nu si pentru cele rezervate pe cont propriu.

de principiu vad doua rezolvari, nu stiu insa cit de valabile sunt in .ro:
1. de gasit un asigurator care sa ofere storno si pentru sejururi pe cont propriu - inca mai sap in derectia asta;
2. de gasit o agentie prin care sa fac rezervarile in conditiile dorite de mine, contra unui comision rezonabil, caz in care asigurarea este rezolvata.

exista vre-o solutie aplicabila pentru a rezolva aceasta problema? multumiri anticipate Posted Image.

Edited by suri, 21 October 2012 - 20:41.


#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cred ca mergi in directia gresita. Trebuie sa ai faci o cerere de concediu (fie prin vreun sistem informatizat daca exista la firma voastra, fie pur si simplu o cerere inregistrata) si cind o ai aprobata iti faci rezervarile.

Atentie la rezervarile platite inainte! Eu am facut la un moment dat o rezervare la un hotel tot asa cu mult timp inainte si nu mi-am dat seama ca era de fapt cu plata integrala inainte. Dupa aia am stat cu morcovul daca mai exista aia, daca imi trag teapa in vreun fel (chiar daca au hotelul overbooked pur si simplu) nu as fi avut ce sa le fac decit sa ii dau in judecata, nu mai spun daca dadeau faliment. Spanair si Malev au dat faliment primavara asta, lucru care nu m-a incurajat fabulos.

#3
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 10.05.2004
nu-i vorba neaparat de cerere de concediu. oricum, nu prea se poate face acum cererea de concediu pentru vara viitoare :). am avut in vedere exact acele situatii despre care vorbesti, plus cele nedorite de genul imbolnaviri sau accidente.

pina la urma am cumparat biletele de avion, care constituie cea mai scumpa parte a calatoriei. de acuma celelalte rezervari sunt de principiu fara bani blocati / platiti in avans. topicul poate ramine deschis o perioada doar in eventualitatea ca apare totusi o solutie pentru problema ridicata.

#4
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 11.01.2005
@suri: Nu exista posibilitatea incheierii unei asigurari STORNO, pe cont propriu ! Asigurarea implica obligatoriu contractarea unui pachet turistic de la un furnizor de servicii turistice, aflat in deplina legalitate de functionare:

- licenta valabila
- asigurare platita
- etc ...

- Asigurarea STORNO are ca obiect acoperirea pierderilor rezultate ca urmare a anularii calatoriei de catre turist datorita producerii unor evenimente neprevazute (deces, boala, incendiu, furt, etc.).
- Asigurarea vine in sprijinul clientilor agentiilor de turism oferindu-le protectie pentru pierderi financiare in baza contractului de comercializare de servicii turistice in cazul producerii unor evenimente imprevizibile, datorita carora calatoria nu mai poate fi efectuata.
- Asigurarea STORNO acopera suma achitata de un turist pentru contractul de comercializare de servicii turistice achizitionat de la o agentie de turism.
- Asigurarea STORNO se poate incheia numai pe teritoriul Romaniei.

Nu stiu daca esti in tema cu conditiile de despagubire in caz de anulare a sejurului, insa daca vrei sa le consulti pe ale celor mai importanti asiguratori, gasiti la o prima cautare pe net, le gasesti aici:

Generali ; Omniasig ; CityInsurance

Varianta 2. expusa de tine poate fi o solutie de luat in calcul. Astfel problema asigurarii este rezolvata, atata timp cat agentia este selectata cu atentie. AICI este o lista cu agentiile de turism care au avut, sau au in continuare o problema cu licentierea pe servicii turistice ...

Edited by vladut_v, 29 October 2012 - 21:53.


#5
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 10.05.2004
multumesc de raspuns, si scuze de reactia tirzie - se pare ca forumul are ceva probleme cu noificarea pe mail la topicurile urmarite.

exact despre acest gen servicii de asigurare este vorba. din pacate, asa cum spui si tu, asiguratorii nu furnizeaza astfel de servicii decit in conjunctie cu o agentie de turism, nu si in conjunctie cu alti prestatori de servicii de turism (companii de transport aerian, site-uri de booking etc).
am vazut de exemplu ca anumiti transportatori aerieni (iberia de exemplu) ofera astfel de asigurari la cumpararea biletului. din pacate lufthansa si aireuropa nu :(.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate