Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Ping mare si viteza mica

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
c00c

c00c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.10.2012
Salutare tuturor, sunt nou pe acest forum si am o problema cu UPC.

De la inceputul acestei luni, mai exact de cand s-au introdus noile pachete la internet, conexiunea mea este de toata jena. Precum am specificat in titlul subiectului, ping-ul creste de la ~20 la ~60 si viteza scade de la 100 la 10-20. Vin cu intrebarea: platesc 20mbps la pret de 100mbps?
Interesant este faptul ca internetul "se misca" grav dupa ora 20/21 iar in cursul zilei "fuge" pe site-uri si pe torrente.
Am avut pana de curand Fiber Power 20mbps si situatia era aceeasi prin luna septembrie (probabil se faceau teste pentru introducerea noilor viteze in Bucuresti, Cluj Napoca, Timisoara si Ploiesti). Acesta a fost unul dintre motivele pentru care am trecut de la 20 la 100, gandindu-ma ca astfel problemele mele privind reteaua vor inceta. M-am inselat...
Inainte de a atasa cateva teste pe forum vreau sa mentionez faptul ca problema mea i-a fost comunicata unui angajat al UPC-ul in momentul cand mi-a fost instalat "noul internet" (100mbps). Raspunsul lui nu a intarziat sa apara: "Ai avut viteza mica dar acum ai 100." Eu am insistat pana cand el m-a plesnit cu afirmatia: "Noaptea, banda de internet se aglomereaza datorita utilizatorilor multi si este normal ca viteza sa scada." Nu am continuat dialogul deoarece domnul era pe "filmul" sau, fiindca i-as fi adus la cunostinta despre faptul ca toate au fost bune si frumoase pana in luna septembrie.

Acestea fiind spuse, cateva teste de astazi:
- primele 5 imagini au fost create in jurul orei 15
- ultimele 5 imagini au fost create in jurul orei 21

Apropo, detin urmatoarele:
- 1 pc
- windows 7 64bit
- antivirus avg (nu utilizeaza reteaua)
- placa de retea gigabit
- modem Cisco EPC3208 EuroDocsis 3.0

Atentie! Multe persoane care au intampinat probleme in ultimele zile cu internetul furnizat de UPC sunt ca si mine din Ploiesti.

Attached Files



#2
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Cel mai probabil au conectat prea multi clienti care au abonamente de genul tau pe un singur nod optic si cand se aduna toti pe acel nod... se intampla ce vezi.

Am zis eu bine ca astia de la UPC au luat-o razna, prea multa lume se plange de ei in ultima perioada.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postc00c, on 09 octombrie 2012 - 21:48, said:

Interesant este faptul ca internetul "se misca" grav dupa ora 20/21 iar in cursul zilei "fuge" pe site-uri si pe torrente.
E simplu, reteaua este foarte congestionata seara, cand traficul este intens, si nu face fata.
Se vede clar ca ai ping mare seara inca din primul hop, care este gateway-ul local.
Sunt persoane cu probleme chiar si din Bucuresti, sau alte orase, pe topicul dedicat. Asta e calitatea UPC.

View Postc00c, on 09 octombrie 2012 - 21:48, said:

Acesta a fost unul dintre motivele pentru care am trecut de la 20 la 100, gandindu-ma ca astfel problemele mele privind reteaua vor inceta. M-am inselat...
Daca tie iti merge la un moment dat cu 5Mb, avand abonamentul de 100, la fel ii va merge si vecinului cu 20Mb, de exemplu. Nu ai nici o prioritate avand abonamentul mai scump, doar limita de "pana la x mb" e mai mare, in cazul tau 100.

View Postcopil_Cuminte19, on 09 octombrie 2012 - 21:52, said:

Am zis eu bine ca astia de la UPC au luat-o razna, prea multa lume se plange de ei in ultima perioada.
Asa au fost intotdeauna, ba chiar mai rau. Macar au renuntat la FUP-ul cu limitarea torrentilor... :)

Edited by MembruAnonim, 09 October 2012 - 22:05.


#4
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

View Postcopil_Cuminte19, on 09 octombrie 2012 - 21:52, said:



Am zis eu bine ca astia de la UPC au luat-o razna, prea multa lume se plange de ei in ultima perioada.

Le pleaca meseriasii, deaia incep sa mearga toate ca pe roate(patrate) :)

#5
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008

View PostBlueSoon, on 09 octombrie 2012 - 22:10, said:

Le pleaca meseriasii, deaia incep sa mearga toate ca pe roate(patrate) Posted Image

De unde stii, informatii din surse? :)

Daca e adevarat, atunci o sa fie nasol.

#6
BlueStrut

BlueStrut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 27.11.2010

View Postc00c, on 09 octombrie 2012 - 21:48, said:

Atentie! Multe persoane care au intampinat probleme in ultimele zile cu internetul furnizat de UPC sunt ca si mine din Ploiesti.
+1
Si mie mi-a crescut pingul cu 40ms din vara pana acum.

#7
morTymusiQ

morTymusiQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.03.2010
Aceleasi probleme le am si eu tot seara.

#8
c00c

c00c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.10.2012
Avand pachetul Fiber Power 100mbps am descarcat mai devreme un fisier de pe "ftp.astral.ro", unde se presupune ca am cea mai buna legatura (eu abonat upc, site al upc), si am constatat cu o oarecare uimire ca viteza nu depaseste 2.2MB/s. Am asteptat cumintel sa se descarce fisierul respectiv pentru a-l urca pe un site romanesc si de data aceasta viteza de upload functioneaza ok (447 kb/s).
Este normal sa dai jos un fisier de pe un site gazduit la viteza maxima de 2.2MB/s iar in contract sa fie specificat 100mbps? (100/8 = 12.5, teoretic)
Probabil multi ar raspunde ca viteza este "pana la". Atunci cum se explica faptul ca dupa ce soarele apune, problemele rasar?

Aveti imaginile atasate mai jos.

Nu in ultimul rand, tin sa multumesc celor care au tratat subiectul cu seriozitate.

Attached Files

  • Attached File  down.jpg   19.64K   21 downloads
  • Attached File  up.jpg   10.6K   22 downloads

Edited by c00c, 10 October 2012 - 19:56.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postc00c, on 10 octombrie 2012 - 19:55, said:

Atunci cum se explica faptul ca dupa ce soarele apune, problemele rasar?

View PostMembruAnonim, on 09 octombrie 2012 - 21:53, said:

E simplu, reteaua este foarte congestionata seara, cand traficul este intens, si nu face fata.
Se vede clar ca ai ping mare seara inca din primul hop, care este gateway-ul local.
Iar daca primul nod e congestionat evident ca nu mai merge bine nimic, nici macar FTP-ul lor.

Edited by MembruAnonim, 10 October 2012 - 20:08.


#10
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Suna si vorbeste cu ei, si eu am avut aceleasi probleme, tot in Ploiesti; au zis ca au rezolvat, erau ceva echipamente care nu faceau fata si mai toata zona Prahova avea probleme seara. Au zis ca s-a rezolvat si intradevar este mai bine acum de 2 zile, chiar daca mai creste pingul la 10-15 si scade viteza pe la 70 Mbps nu mai este loss; viteza variaza seara am vazut ieri valori intre 30 si 80. Nu este perfect dar fata de sub 1 Mbps si loss-ul care era inainte e mai bine acum.

Edited by danyxp, 11 October 2012 - 07:36.


#11
usd

usd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 30.05.2012

View PostMembruAnonim, on 09 octombrie 2012 - 21:53, said:

Macar au renuntat la FUP-ul cu limitarea torrentilor... Posted Image
Da dar de atunci multi inca asociaza upc-ul cu limitarile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate