Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

Tastatura Acer 5750z

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mircea999836

mircea999836

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 12.01.2010
Salut! De cateva zile tasta "C" nu reactioneaza normal. Se poate soate tasta fara s-o rup? Sau trimit Aceru in UK la reparat? :)
Multumes antiipat

#2
have_dreams

have_dreams

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 01.06.2010
Ce model este?.
Scuze, nu am vazut.  

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EPaJXTniTw8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cotofanacristian, 11 September 2012 - 20:46.


#3
Razvan03Andrei

Razvan03Andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 20.09.2011
Adica trebuie s-o apesi mai tare si se aude un zgomot ciudat sau sta parca pe o parte putin?

------------------------------------------------------

Nu stiu daca o sa-l ajute prea mult ce i-ai dat tu cotofanacristian..aia e doar pentru "reconectarea" tastaturii.
Uneori exista cateva "depuneri"(sa zic eu asa) cand mananci sau faci orice pe tastatura.Spre de exemplu,poate la tasta ta "C" exista o firmitura sau ceva.Incearca sa o gasesti.Am si eu un model asemanator si stiu ca exista spatii intre taste(acuma sunt pe alt laptop).
Daca exista asa ceva,incearca s-o indepartezi cu ceva subtire.Nu-ti fie frica,nu o sa rupi butonul. :lol:

Edited by Razvan03Andrei, 11 September 2012 - 20:58.


#4
have_dreams

have_dreams

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 01.06.2010
Pai da, scoate tasta si vede daca are ceva p-acolo.

#5
Razvan03Andrei

Razvan03Andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 20.09.2011
Nu neaparat.Exista si sub tasta,nu sub toata tastatura Posted Image

Deci initiatorul topicului e rugat sa detalieze..ce inseamna "nu reactioneaza normal"?Apesi de mai multe ori sa-ti apara C,simti ca e ceva in neregula cu ea(la atingere face un zgomot ciudat,ca si cand o firmitura de paine se afla sub ea),sau pur si simplu nu e un timp bun de "apasare-raspuns" pe ecran,ca inainte?(adica sa astepti 1-2 secunde sa apara).

Edited by Razvan03Andrei, 11 September 2012 - 21:08.


#6
mircea999836

mircea999836

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 12.01.2010
Salut din nou!
Ca sa pot tasta "C"-ul merge doar daca apas partea din stanga sus. Opune rezistenta tasta la apasarea normala. Am inspectat pe sub ea si nu vad nimic(corp strain gen mac, susan ori "nutline" :). Se simte ca un arc "sarit de pe fix"! fiind in garantie ma duc la Altex ori ma bag singur la scos tasta? Asta in cazul in care se poate scoate doar respectiva tasta...
Multumesc ca v-ati facut timp pentru mine

#7
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Ridică ( atât cât se permite ) capacul tastei cu o pensetă.
Suflă cu un aspirator cu furtunul montat pe refulare sau mai bine cu aer comprimat şi schimbă unghiul sub care trimiţi jetul de aer.
Dacă ai noroc, corpul străin pătruns sub capacul tastei va fi eliminat.

" Se simte ca un arc "sarit de pe fix"! fiind in garantie ma duc la Altex... "
Nu cred că vei găsi înţelegere la Altex, care va considera că nu face obiectul garanţiei.
Merită totuşi să încerci.

" ...ori ma bag singur la scos tasta? Asta in cazul in care se poate scoate doar respectiva tasta... "
De scos o scoţi cu siguranţă, dar nu e recomandat.

De montat la loc ( corect ) e mult mai greu.
Unele capace de taste au sub ele două piese de plastic montate în X care se montează greu la loc, altele se montează mai uşor dar în ambele cazuri se pot rupe clemele de plastic.

Edited by Mos_Ilie, 12 September 2012 - 13:35.


#8
_blue

_blue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 14.09.2010
Salut, si scuze de offtopic : credeti ca e posibil sa schimb tastatura ( numerica ) la un laptop Acer Aspire 7750G, cu alta tastatura / alt model - tot Acer, eventual alt producator ?
http://www.aliexpres.../507796885.html
Daca tastele sunt identice, dar alt model de tastatura , eventual de la HP / Toshiba, etc, e posibil sa nu fie compatibile ?
Multumesc

Edited by _blue, 12 September 2012 - 13:45.


#9
mircea999836

mircea999836

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 12.01.2010
Multumesc Mos_Ilie. Am ajuns acasa, am adus din spate un halogen de 500w, de santier, si am inceput operatiunea cautarea. Cand ceva impiedica tasta"C" sa functioneze si tu nu gasesti nimic, inseamna ca nu ai cautat destul. Dupa agitari sus-jos, stanga -dreapta s-a izit timid un deseu, albicios, bine infipt in spatiul ingust aflat intre tasta si masa tastaturii. Dupa scobit cu scobitoare si suflat din toti plamanii pe care-i posed...deseul "has left the building"! Multumesc tuturor pentru ajutor si idei!
Asta a fost tot'!

#10
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007

 _blue, on 12 septembrie 2012 - 13:44, said:

Salut, si scuze de offtopic : credeti ca e posibil sa schimb tastatura ( numerica ) la un laptop Acer Aspire 7750G, cu alta tastatura / alt model - tot Acer, eventual alt producator ?
http://www.aliexpres.../507796885.html
Daca tastele sunt identice, dar alt model de tastatura , eventual de la HP / Toshiba, etc, e posibil sa nu fie compatibile ?
Multumesc

Detaliaza "schimbarea".. Vrei sa schimbi doar tastele sau sa decupezi tastatura si sa pui alta parte numerica? Daca vrei sa schimbi doar tastele (asta doar daca ai prea multe lipsa in zona respectiva) schimbi cu taste de la o tastatura la fel. La fel, inseamna acelasi sistem de prindere atat pe tastatura cat si pe taste.

#11
_blue

_blue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 14.09.2010

 c14h3r, on 12 septembrie 2012 - 19:48, said:


Detaliaza "schimbarea".. Vrei sa schimbi doar tastele sau sa decupezi tastatura si sa pui alta parte numerica? Daca vrei sa schimbi doar tastele (asta doar daca ai prea multe lipsa in zona respectiva) schimbi cu taste de la o tastatura la fel. La fel, inseamna acelasi sistem de prindere atat pe tastatura cat si pe taste.
As vrea sa schimb toata tastatura. Nu-mi prea place design-ul, dar asta nu e o problema. Ma deranjeaza cel mai mult cand tastez, mi se pare ca tastele sunt cam rigide / tari / nu sunt silentioase.
De exemplu acum tastez de pe un HP Pavilion DV7, e excelenta tastatura, din toate punctele de vedere.
http://www.lesnumeri...p9540/test.html
Daca s-ar potrivi tastele, marimea, etc, chiar daca e alt model de laptop, credeti ca ar merge s-o schimb ?
De exemplu, la Acer Aspire 7750G, cand apas pe tasta CapsLock, nu se aprinde niciun led pe tasta, ci apare pe display un lacat , inchis sau deschis.

#12
Razvan03Andrei

Razvan03Andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 20.09.2011

 mircea999836, on 12 septembrie 2012 - 17:18, said:

Multumesc Mos_Ilie. Am ajuns acasa, am adus din spate un halogen de 500w, de santier, si am inceput operatiunea cautarea. Cand ceva impiedica tasta"C" sa functioneze si tu nu gasesti nimic, inseamna ca nu ai cautat destul. Dupa agitari sus-jos, stanga -dreapta s-a izit timid un deseu, albicios, bine infipt in spatiul ingust aflat intre tasta si masa tastaturii. Dupa scobit cu scobitoare si suflat din toti plamanii pe care-i posed...deseul "has left the building"! Multumesc tuturor pentru ajutor si idei!
Asta a fost tot'!

Congratulation!

#13
_blue

_blue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 14.09.2010

 _blue, on 13 septembrie 2012 - 09:19, said:

As vrea sa schimb toata tastatura. Nu-mi prea place design-ul, dar asta nu e o problema. Ma deranjeaza cel mai mult cand tastez, mi se pare ca tastele sunt cam rigide / tari / nu sunt silentioase.
De exemplu acum tastez de pe un HP Pavilion DV7, e excelenta tastatura, din toate punctele de vedere.
http://www.lesnumeri...p9540/test.html
Daca s-ar potrivi tastele, marimea, etc, chiar daca e alt model de laptop, credeti ca ar merge s-o schimb ?
De exemplu, la Acer Aspire 7750G, cand apas pe tasta CapsLock, nu se aprinde niciun led pe tasta, ci apare pe display un lacat , inchis sau deschis.

Ar merge oare, tastatura din linkul de mai sus, la Acer 7750G ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate