Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

Ce modele de procesoare suporta placa de baza acer je50_hr?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
dani_dani07

dani_dani07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 11.01.2012
Salut! Am pe laptop un procesor intel core i3 2330m (2,2ghz) socket G2 (rPGA 988B) si vreau sa il schimb cu unul mai bun dar nu stiu ce modele (mai mari decat i3-ul meu) suporta placa de baza (Acer je50_hr). Daca socketul procesorului este G2, atunci si cel al placii de baza este la fel, si va suporta numai cpu-uri cu socket G2? Va rog, lamuriti-ma ..:-s  

#2
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Vezi ce chipset ai si ce suporta acesta. In functie de ce suporta chipset-ul poti pune cu sau fara update de bios unul din procesoarele suportate. Posibil sa trebuiasca sa faci niste modificari si pe racire...
Doar asa, de curiozitate, ce lucrezi pe laptop de nu-ti ajunge i3-ul? Sau mai bine zis, ce placa video ai si ce joc nu-ti merge?

#3
dani_dani07

dani_dani07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 11.01.2012
am un acer aspire 5750g, nvidia gforce cuda 520m 1gb, ram 4gb ddr3 si vreau sa imi mearga gta4, la rezolutie maxima si jocurile ce apar... (in special gta 5 cand va aparea) asta nu inseamna ca numai procesorul il schimb, pe parcurs fiecare. si app la racire e bun un stand de racire deepcool n2000tri care l-am achizitionat deja. (oare imi merge gta 4 cu sistemul asta ? in original...nu piratat)

#4
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,752
  • Înscris: 28.12.2008
Placa video te contrazice. Legat de procesor, ca să vezi o diferenţă adevărată de performanţă ţi-ar trebui un i7, un i5 Sandy Bridge are 90% aceleaşi caracteristici ca şi i3-ul actual, plus TurboBoost.
A, şi e posibil să dai cât jumate din laptop pe un astfel de procesor (i7) cu condiţia să-l şi găseşti în primul rând. În România n-o să vezi aşa ceva.

Edited by driftking91, 06 September 2012 - 20:44.


#5
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,066
  • Înscris: 10.09.2005
Cum sa nu mearga Gta 4 ? Cand va aud cu Gta 4 imi vine rau, Este un joc destul de vechi, imi mergea cand a aparut pe Sempron de 2ghz pe socket A, 1,5GB ram si placa video 7600GS.

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008
Iti mergea cum?ca l-ai putut instala sau...?Ca eu ma cam chinui cu el pe un I7 930 si gtx260 la 1680x1050 pe full.

#7
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,752
  • Înscris: 28.12.2008

View Postgerbil, on 06 septembrie 2012 - 20:37, said:

Cum sa nu mearga Gta 4 ? Cand va aud cu Gta 4 imi vine rau, Este un joc destul de vechi, imi mergea cand a aparut pe Sempron de 2ghz pe socket A, 1,5GB ram si placa video 7600GS.

Îţi mergea în sensul că doar se deschidea sau cum ? Eu am un sistem mai bun ca cel descris de tine şi de abia mă târâi cu GTA 4 pe 800x600, cu tot cu patch-uri, setări şi alte bălării.

Edited by driftking91, 06 September 2012 - 20:42.


#8
dani_dani07

dani_dani07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 11.01.2012

View Postdriftking91, on 06 septembrie 2012 - 20:42, said:

Îţi mergea în sensul că doar se deschidea sau cum ? Eu am un sistem mai bun ca cel descris de tine şi de abia mă târâi cu GTA 4 pe 800x600, cu tot cu patch-uri, setări şi alte bălării.
drifting ce sistem ai ? sunt curios  :|

#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008
Salut,din moment ce vorbim de un socket mobil,pretul o sa fie destul de prohibitiv pentru procesoarele mai puternice compatibile.Pe langa asta,trebuie sa iei in considerare si sistemul de racire(TDP-ul procesoarelor si etc).Cauta modelul tau de laptop si vezi ce procesoare mai exista pe el,si cauta-le pe alea.

#10
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,752
  • Înscris: 28.12.2008
@dani_dani07
GTA IV e oricum prost optimizat însă se simte cel mai bine pe un procesor quad-core şi o placă video bună.
Cu laptop-ul tău, aşa cum îl ai acum te-ai putea juca decent la setări medii, la 1366x768 sau mai jos.

Şi vezi că la laptop nu se face upgrade aşa uşor ca la desktop (mă rog, în afară de HDD, memorii, DVD-RW).

Edited by driftking91, 06 September 2012 - 20:56.


#11
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
confunda cu gta3 sau san andreas, gta4 nu merge nici batut pe sempron:)))

Edited by xkos, 06 September 2012 - 20:57.


#12
dani_dani07

dani_dani07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 11.01.2012
@driftking91
nu vreau sa ma laud, dar cu sistemu asta am terminat battlefield 3 , cod mw3, nfs hot pursuit (toate la rezolutie 1360x768). ce-i drept mai luam pauze ca se incalzea. si cand am instalat gta 4 (piratat) si am intrat in el si mi se vedea sacadat la minim. din cate mi-au spus unii, trebuia sa fac anumite update-uri la el asa ca l-am sters :D. si acum incerc sa mi-l comand in original (deocamdata nu gasesc in stoc-editia completa la gta) si deaceea ma gandesc sa nu imi apara prb la el . asa cum zici u sa joc la o rezolutie medie e bine, dar sper sa nu mi se vada sacadat :-s atata tot .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate