Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...
 Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh
 Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 

analiza demodex folliculorum

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
buna ziua, as dori sa imi spuneti daca stiti laboratoare sau clinici private sau de stat unde pot face analize pt demodex folliculorum. pana in prezent nu am gasit un laborator sau o clinica in bucuresti care sa faca aceasta analiza. am ramas surprinsa.
saptamana trecuta am fost la un medic dermatolog pt ca am o problema legata de niste bubite mici rosii ce apar pe fata si nu treceau cu nimic, am fost diagnosticata cu rozacee si in acelasi timp mi s`a recomandat analiza pt demodex folliculorum.
va multumesc anticipat pt raspunsuri.

#2
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
bun, deci acest demodex este un parazit care se localizeaza la nivelul folicului firului de par........pt asta cred ca se face examen parazitologic......adica raclaj sau se extrag fire de par si se pun la microscop......puteti incerca la facultatea de medicina veterinata la sectia parazitologie......desi acolo o sa gasiti oameni care o sa va zica multe NU-uri, cereti sa vorbiti cu doamna DR poliana tudor.....cred ca este singura de la care gasiti intelegere......si poate va ajuta, daca va putea......

http://www.67notout....of-demodex.html

Edited by cephalophodes, 05 September 2012 - 20:58.


#3
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
multumesc pt raspuns, insa nu cred ca un examen "uman" il pot efectua la facultatea de medicina veterinara, consider totusi ca cel mai indicat ar fi sa fac acest examen intr`un spital de stat sau privat strict "uman"
si da, examenul se face prin extragerea foliculilor pilosi de la nivelul fetei, mai ales din zona afectata, raclaj nu cred ca se poate efectua.
imi este greu sa cred ca intr`o capitala, in 2012 cu atatea spitale si atatea clinici private, o analiza banala nu poate fi efectuata.
voi reveni cu amanunte.

#4
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

View PostPsych0Bitch, on 08 septembrie 2012 - 22:47, said:

multumesc pt raspuns, insa nu cred ca un examen "uman" il pot efectua la facultatea de medicina veterinara, consider totusi ca cel mai indicat ar fi sa fac acest examen intr`un spital de stat sau privat strict "uman"
si da, examenul se face prin extragerea foliculilor pilosi de la nivelul fetei, mai ales din zona afectata, raclaj nu cred ca se poate efectua.
imi este greu sa cred ca intr`o capitala, in 2012 cu atatea spitale si atatea clinici private, o analiza banala nu poate fi efectuata.
voi reveni cu amanunte.


eu stiu ca lucrez in domeniu si am aflat de multe persoane care intr-un final au ajuns  de la (uman) la (veterinara)..

sper sa poti face la un spital uman, logic....dar ca o ultima poarta de salvare incearca si acolo...bafta!

#5
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
din cate am inteles, spitalul colentina pe sectia de dermatologie, undeva la subsolul cladirii s`ar face la laborator aceasta analiza, trebuie insistat din cate mi s`a spus, altfel nu am mari sanse, iar rezultatul ti`l da pe loc, cam in 10 minute.
sper sa reusesc la colentina.
multumesc mult.

#6
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
analiza se face numai la spital colentina, corp E, subsol, de luni pana vineri intre orele 8 - 14, costa 45 lei, rezultat in 10 minute.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate