Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

Circuit Brasov in 2 zile

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Empire

Empire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.02.2004
Salutare,

Incepand cu 9 septembrie vreau sa ajung prin Valea Prahovei si m-am gandit sa aloc 2 zile pentru a vizita obiectivele din Brasov. Am luat o lista de pe internet, ideea e ca nu stiu in ce ordine sa le pun pentru a ajunge la toate. Voi merge cu masina pana in Brasov si as vrea sa o las intr-un loc, apoi sa o iau la pas prin oras. Se poate ca cineva din Brasov care cunoaste bine obiectivele sa le ordoneze in asa fel incat sa ajung in ordine la ele? Turul va dura 2 zile, adica vor fi 2 tururi, seara voi pleca la Busteni inapoi.  Promit sa ma revansez cu un tur al constantei pentru cine vrea (cunosc bine locatia fiecarui obiectiv din orasul meu si pot face un traseu foarte precis.


Obiectivele gasite sunt:

Varful Tampa (am mai facut traseul asta si dureaza 2 ore dus intors)
Biserica Neagră
Piața Sfatului
Clădirea Sfatului
Biserca evanghelică Sf.Bartolomeu
Turnul Alb
Turnul Negru
Bastionul Graft
Biserica Sf. Ioan
Poarta Ecaterina
Strada Sforii
Casa Hirscher
Prima Școală Românească
Poarta Șchei
Sinagoga neologă
Cetățuia
Biblioteca județeană
Muzeul de Artă
Muzeul de etnografie
Casa Mureșenilor
Palatul Justiției
Biserica Catolică
Bastionul țesătorilor
Bastionul fierarilor
Bastionul funarilor
Bastionul postavrilor
Bastionul cojocarilor
Liceul Honterus
Casa Honterus
Teatrul dramatic
Sinagoga ortodoxă
Biserica Sfântul Martin
Biserica Groaveri
Biserica Sfântul Nicolae
Biserica Sfânta Treime
Casa Reduta


Precizez ca voi pleca dimineata la prima ora si nu tin neaparat sa vizitez muzeele in interior (daca ajung la o ora prea tarzie nu e bai).
Multumesc anticipat pentru ajutor, sper ca informatiile din acest topic vor fi de folos pentru multa lume.

Edited by Empire, 28 August 2012 - 15:39.


#2
puiu_liviu

puiu_liviu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.11.2009

View PostEmpire, on 28th August 2012, 16:39, said:

Salutare,

Incepand cu 9 septembrie vreau sa ajung prin Valea Prahovei si m-am gandit sa aloc 2 zile pentru a vizita obiectivele din Brasov. Am luat o lista de pe internet, ideea e ca nu stiu in ce ordine sa le pun pentru a ajunge la toate. Voi merge cu masina pana in Brasov si as vrea sa o las intr-un loc, apoi sa o iau la pas prin oras. Se poate ca cineva din Brasov care cunoaste bine obiectivele sa le ordoneze in asa fel incat sa ajung in ordine la ele? Turul va dura 2 zile, adica vor fi 2 tururi, seara voi pleca la Busteni inapoi.  Promit sa ma revansez cu un tur al constantei pentru cine vrea (cunosc bine locatia fiecarui obiectiv din orasul meu si pot face un traseu foarte precis.


Obiectivele gasite sunt:

Varful Tampa (am mai facut traseul asta si dureaza 2 ore dus intors)
Biserica Neagră
Piața Sfatului
Clădirea Sfatului
Biserca evanghelică Sf.Bartolomeu
Turnul Alb
Turnul Negru
Bastionul Graft
Biserica Sf. Ioan
Poarta Ecaterina
Strada Sforii
Casa Hirscher
Prima Școală Românească
Poarta Șchei
Sinagoga neologă
Cetățuia
Biblioteca județeană
Muzeul de Artă
Muzeul de etnografie
Casa Mureșenilor
Palatul Justiției
Biserica Catolică
Bastionul țesătorilor
Bastionul fierarilor
Bastionul funarilor
Bastionul postavrilor
Bastionul cojocarilor
Liceul Honterus
Casa Honterus
Teatrul dramatic
Sinagoga ortodoxă
Biserica Sfântul Martin
Biserica Groaveri
Biserica Sfântul Nicolae
Biserica Sfânta Treime
Casa Reduta


Precizez ca voi pleca dimineata la prima ora si nu tin neaparat sa vizitez muzeele in interior (daca ajung la o ora prea tarzie nu e bai).
Multumesc anticipat pentru ajutor, sper ca informatiile din acest topic vor fi de folos pentru multa lume.

Salut...nu sunt din Brasov dar frecventez zona aproape an de an...majoritatea obiectivelor sunt la iesirea spre Poiana Brasov (daca vii din Busteni  faco stanga in Predeal pe un pod catre Rasnov apoi de acolo dreapta spre Poiana Brasov si din Poiana stanga spre Brasov...chiar la intrare pe dreapta se vede Turnul Alb, lasi masina acolo in parcare si vizitezi centru istoric, urci si pe Tampa)
Daca urmezi traseul acesta e foarte pitoresc, o sa vezi..in plus nu uita sa vizitezi Cetatea Rasnovului, e in drumul tau si merita, apoi daca vrei Pestera  (e un pic mai sus de cetate...din punctul meu de vedere nu merita banii..dar depinde ce pesteri ai vizitat)
Mai multe info de la brasoveni..dar urmeaza traseul asta si nu vei regreta (daca e senin ai si niste panorame superbe )

#3
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

View PostEmpire, on 28 august 2012 - 15:39, said:

Salutare,

Incepand cu 9 septembrie vreau sa ajung prin Valea Prahovei si m-am gandit sa aloc 2 zile pentru a vizita obiectivele din Brasov. Am luat o lista de pe internet, ideea e ca nu stiu in ce ordine sa le pun pentru a ajunge la toate. Voi merge cu masina pana in Brasov si as vrea sa o las intr-un loc, apoi sa o iau la pas prin oras. Se poate ca cineva din Brasov care cunoaste bine obiectivele sa le ordoneze in asa fel incat sa ajung in ordine la ele? Turul va dura 2 zile, adica vor fi 2 tururi, seara voi pleca la Busteni inapoi.  Promit sa ma revansez cu un tur al constantei pentru cine vrea (cunosc bine locatia fiecarui obiectiv din orasul meu si pot face un traseu foarte precis.




https://maps.google....025473,0.055747
1 Varful Tampa (am mai facut traseul asta si dureaza 2 ore dus intors) 2 Biserica Neagră 3 Piaţa Sfatului 4 Clădirea Sfatului 5 Biserca evanghelică Sf.Bartolomeu 6 Turnul Alb 7 Turnul Negru 8 Bastionul Graft 9 Biserica Sf. Ioan 10 Poarta Ecaterina 11 Strada Sforii 12 Casa Hirscher 13 Prima Şcoală Românească 14 Poarta Şchei 15 Sinagoga neologă 16 Cetăţuia 17 Biblioteca judeţeană 18 Muzeul de Artă ---aceeasi cladire cu 19, 19 Muzeul de etnografie 20 Casa Mureşenilor 21 Palatul Justiţiei = prefectura 22 Biserica Catolică 23 Bastionul ţesătorilor 24 Bastionul fierarilor 25 Bastionul funarilor 26 Bastionul postavrilor 27 Bastionul cojocarilor 28 Liceul Honterus 29 Casa Honterus 30 Teatrul dramatic 31 Sinagoga ortodoxă 32 Biserica Sfântul Martin 33 Biserica Groaveri 34 Biserica Sfântul Nicolae 35 Biserica Sfânta Treime 36 Casa Reduta

Nu-s din Brasov dar cunosc un picut locul, ti-am numerotat obiectivele din lista si le-am pus pe harta pe majoritatea din ele.
Se vede ca sunt toate grupate in centru, mai putin Biserica Sf. Bartolomeu.

Sper sa am timp sa creionez pe aceeasi harta si un  traseu pe stradutele care prezinta interes maxim, insa dupa parerea mea tot centrul merita batut la pas, si chiar o poti lua Pe Tocile
pana spre Podul Cretului daca iti place sa bantui pe stradute.

#4
Empire

Empire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.02.2004

View Postsopo, on 30 august 2012 - 23:47, said:

https://maps.google....025473,0.055747

Nu-s din Brasov dar cunosc un picut locul, ti-am numerotat obiectivele din lista si le-am pus pe harta pe majoritatea din ele.
Se vede ca sunt toate grupate in centru, mai putin Biserica Sf. Bartolomeu.

Sper sa am timp sa creionez pe aceeasi harta si un  traseu pe stradutele care prezinta interes maxim, insa dupa parerea mea tot centrul merita batut la pas, si chiar o poti lua Pe Tocile
pana spre Podul Cretului daca iti place sa bantui pe stradute.

Salut, harta care ai facut-o e superba si e ceea ce-mi trebuie cu adevarat... As face tot centrul la pas dar nu stiu daca-mi ajunge timpul alocat de 2 zile...

View Postpuiu_liviu, on 28 august 2012 - 20:44, said:

Salut...nu sunt din Brasov dar frecventez zona aproape an de an...majoritatea obiectivelor sunt la iesirea spre Poiana Brasov (daca vii din Busteni  faco stanga in Predeal pe un pod catre Rasnov apoi de acolo dreapta spre Poiana Brasov si din Poiana stanga spre Brasov...chiar la intrare pe dreapta se vede Turnul Alb, lasi masina acolo in parcare si vizitezi centru istoric, urci si pe Tampa)
Daca urmezi traseul acesta e foarte pitoresc, o sa vezi..in plus nu uita sa vizitezi Cetatea Rasnovului, e in drumul tau si merita, apoi daca vrei Pestera  (e un pic mai sus de cetate...din punctul meu de vedere nu merita banii..dar depinde ce pesteri ai vizitat)
Mai multe info de la brasoveni..dar urmeaza traseul asta si nu vei regreta (daca e senin ai si niste panorame superbe )

Salut, la Rasnov am fost, la pestera nu am fost. Drumul prin Poiana Brasov e mai lung cu 17km si nu cred ca merita facut (eventual doar o data pentru peisaje).

#5
musat_george

musat_george

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.09.2012

View PostEmpire, on 28 august 2012 - 15:39, said:

Salutare,

Incepand cu 9 septembrie vreau sa ajung prin Valea Prahovei si m-am gandit sa aloc 2 zile pentru a vizita obiectivele din Brasov. Am luat o lista de pe internet, ideea e ca nu stiu in ce ordine sa le pun pentru a ajunge la toate. Voi merge cu masina pana in Brasov si as vrea sa o las intr-un loc, apoi sa o iau la pas prin oras. Se poate ca cineva din Brasov care cunoaste bine obiectivele sa le ordoneze in asa fel incat sa ajung in ordine la ele? Turul va dura 2 zile, adica vor fi 2 tururi, seara voi pleca la Busteni inapoi.  Promit sa ma revansez cu un tur al constantei pentru cine vrea (cunosc bine locatia fiecarui obiectiv din orasul meu si pot face un traseu foarte precis.


Obiectivele gasite sunt:

Varful Tampa (am mai facut traseul asta si dureaza 2 ore dus intors)
Biserica Neagră
Piaţa Sfatului
Clădirea Sfatului
Biserca evanghelică Sf.Bartolomeu
Turnul Alb
Turnul Negru
Bastionul Graft
Biserica Sf. Ioan
Poarta Ecaterina
Strada Sforii
Casa Hirscher
Prima Şcoală Românească
Poarta Şchei
Sinagoga neologă
Cetăţuia
Biblioteca judeţeană
Muzeul de Artă
Muzeul de etnografie
Casa Mureşenilor
Palatul Justiţiei
Biserica Catolică
Bastionul ţesătorilor
Bastionul fierarilor
Bastionul funarilor
Bastionul postavrilor
Bastionul cojocarilor
Liceul Honterus
Casa Honterus
Teatrul dramatic
Sinagoga ortodoxă
Biserica Sfântul Martin
Biserica Groaveri
Biserica Sfântul Nicolae
Biserica Sfânta Treime
Casa Reduta


Precizez ca voi pleca dimineata la prima ora si nu tin neaparat sa vizitez muzeele in interior (daca ajung la o ora prea tarzie nu e bai).
Multumesc anticipat pentru ajutor, sper ca informatiile din acest topic vor fi de folos pentru multa lume.

recomand traseul, e superba zona

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate