Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 

Evitare dubla impozitare TVA

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 06.03.2005
Salut,

desi exista un topic oarecum la chestiunea pe care doresc sa o semnalez, el nu nu-mi da sufieciente informatii sa ma "dumiresc" asupra ei.

S-a realizat un contract de consultanta ce s-a intins pe o perioada de cateva luni, intre o persoana fizica autorizata (platitoare TVA) si o firma dintr-un alt stat membru UE. Facturile emise de catre PFA au fost fara TVA la indicatiile beneficiarului. In aceste conditii, as dori sa stiu daca PFA-ul trebuia sa depuna declaratii de TVA la finante chiar daca practic nu s-a incasat asa ceva (a fost declarat 0 (zero) ).

Multumesc.

Edited by fabian23, 21 August 2012 - 15:54.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,672
  • Înscris: 30.07.2003

View Postfabian23, on 21st August 2012, 16:52, said:

persoana fizica autorizata (platitoare TVA)
Daca esti platitor normal ca trebuie. Si zero e o valoare ce trebuie trecuta in acte. Altfel nu stie nimeni ca tu chiar ai facut acel zero.

Plata e una, declararea e alta.

#3
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
Pai nu stiu de ce a fost indicatia persoanei juridice straine cat timp este evident ca asa scrie in lege ca se procedeaza
Persoana juridica straina se autotaxeza cu tva in tara sa de origine
Problema ta este nu neaparat declararea operatiunii ca au mai vazut ai de la anaf asa ceva ci daca esti inregistrat in registrul operatorilor intracomunitari in scop de tva pt ca altfel tva declarat si platit de pj strina nu iii va fi deductibil la el n tara cat timp codul tau de tva intracomunitar nu exista

#4
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 06.03.2005

View Postmadman2711, on 28 august 2012 - 01:33, said:

...[]...ci daca esti inregistrat in registrul operatorilor intracomunitari in scop de tva ...[]...
Acum ti-am vazut postarea. Da, sunt inregistrat.

Edited by fabian23, 13 September 2012 - 07:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate