Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5
 Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp
 Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...
 Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 

D'ale casatoriei

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
monjardaine

monjardaine

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.08.2012
Intreb deopotriva pe fete(femei) si baietandrii (barbati) , daca, va vine vremea si aveti cu cine sa va casatoriti la un moment dat,  nesiliti de nimeni,...

In intimitatea gindurilor voastre, va puneti  in cap, o idee de genul....Cine pe care va domina , de ce ar trebui asta, si cum? Sau nu?

#2
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,170
  • Înscris: 19.01.2008
O persoana cu "scaun la cap" asta ar face, altfel, aproape sigur, vor aparea probleme.

#3
Quartila

Quartila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.03.2012

View Postmonjardaine, on 18th August 2012, 19:20, said:

Intreb deopotriva pe fete(femei) si baietandrii (barbati) , daca, va vine vremea si aveti cu cine sa va casatoriti la un moment dat,  nesiliti de nimeni,...

In intimitatea gindurilor voastre, va puneti  in cap, o idee de genul....Cine pe care va domina , de ce ar trebui asta, si cum? Sau nu?
Nu!
Pentru ca daca iti vine vremea si ai si cu cine, o faci din iubire, si nu din nevoie. Evident, si daca sentimentele sunt reciproce. Iar in cazul acesta, nimeni nu se intreaba: cine va domina pe cine.

Eu ma intreb, de ce te intrebi tu asta ?!
Ca daca te casatoresti, o faci ca sa suporti mai usor problemele de zi cu zi si eventual sa iti imbunatatesti nivelul social impreuna cu partenerul tai de viata. Nu este un joc "care pe care", este mai repede ceva de gen, "singuri impotriva tuturor".

#4
alexandru_oprea

alexandru_oprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 13.07.2012

View Postmonjardaine, on 18th August 2012, 19:20, said:

Intreb deopotriva pe fete(femei) si baietandrii (barbati) , daca, va vine vremea si aveti cu cine sa va casatoriti la un moment dat,  nesiliti de nimeni,...

In intimitatea gindurilor voastre, va puneti  in cap, o idee de genul....Cine pe care va domina , de ce ar trebui asta, si cum? Sau nu?

Indiferent de statutul social al fiecaruia, e nepotrivit ca, intr-o casnicie, sa domine sotia. ~exceptand cazurile de forta majora in care "masculul" este un fatalau cu grave nevoi de indrumare feminina~

L.E.: A nu se intelege gresit, nu ma refer la o dominatie animalica, fizica, sau mai stiu eu ce alte traznai. E vorba doar de atitudine. In rest, familia e familie, probleme se discuta si se rezolva impreuna.

Edited by alexandru_oprea, 18 August 2012 - 18:37.


#5
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Lasa ca Dan Bitman are 3 copii, e neinsurat dar locuieste si e (sau asa cred) fericit cu sotia.
asa ca nu e nevoie de acte sau altele.. de fapt, cred ca e asa ca un pretext sa faci petreceri, sa mai faci rost de ceva bani (plic) etc.

#6
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

View Postbogdan_z, on 18th August 2012, 17:37, said:

Lasa ca Dan Bitman are 3 copii, e neinsurat dar locuieste si e (sau asa cred) fericit cu sotia.
asa ca nu e nevoie de acte sau altele.. de fapt, cred ca e asa ca un pretext sa faci petreceri, sa mai faci rost de ceva bani (plic) etc.
Sunt convinsa ca sunt foarte fericiti. In special cand el umbla cu parasuta aia de la Trident.

#7
monjardaine

monjardaine

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.08.2012

View PostQuartila, on 18th August 2012, 19:34, said:

Nu!
Pentru ca daca iti vine vremea si ai si cu cine, o faci din iubire, si nu din nevoie. Evident, si daca sentimentele sunt reciproce. Iar in cazul acesta, nimeni nu se intreaba: cine va domina pe cine.

Eu ma intreb, de ce te intrebi tu asta ?!
Ca daca te casatoresti, o faci ca sa suporti mai usor problemele de zi cu zi si eventual sa iti imbunatatesti nivelul social impreuna cu partenerul tai de viata. Nu este un joc "care pe care", este mai repede ceva de gen, "singuri impotriva tuturor".


Lasind amanuntele personale la o parte, cred ca iti dai seama, ca intrebarea a fost pusa celor care vor , sau se simt in stare sa domine intr-o casatorie, caci e musai!

L.E.

A nu se confunda iubirea cu casatoria.! ...Lasam deoparte idealul.

Edited by monjardaine, 18 August 2012 - 19:17.


#8
CFF

CFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 22.05.2012

View Postmonjardaine, on 18th August 2012, 19:20, said:

Intreb deopotriva pe fete(femei) si baietandrii (barbati) , daca, va vine vremea si aveti cu cine sa va casatoriti la un moment dat,  nesiliti de nimeni,...

In intimitatea gindurilor voastre, va puneti  in cap, o idee de genul....Cine pe care va domina , de ce ar trebui asta, si cum? Sau nu?

Asadar, definitia casatoriei, in opinia ta, este "ma insor ca sa am pe cine domina" ?  :naughty:  :puke:

View Postvladutgm, on 18th August 2012, 19:30, said:

O persoana cu "scaun la cap" asta ar face, altfel, aproape sigur, vor aparea probleme.

Ce ar face ? Ar domina ? De ce ? Argumenteaza. Si, nu veni cu idei "pt ca asa e traditia" .

View Postbogdan_z, on 18th August 2012, 19:37, said:

Lasa ca Dan Bitman are 3 copii, e neinsurat dar locuieste si e (sau asa cred) fericit cu sotia.
asa ca nu e nevoie de acte sau altele.. de fapt, cred ca e asa ca un pretext sa faci petreceri, sa mai faci rost de ceva bani (plic) etc.

In opinia mea, si conform legii, daca nu este casatorit in acte, acea femeie nu poate fi numita sotia lui. Cel mult, poate fi numita mama copiilor lui.

View Postmonjardaine, on 18th August 2012, 20:13, said:

Lasind amanuntele personale la o parte, cred ca iti dai seama, ca intrebarea a fost pusa celor care vor , sau se simt in stare sa domine intr-o casatorie, caci e musai!

De ce e musai ?  :death:

#9
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Nu trebuie să fie un cap mai mare ca altul, pentru că două capete sunt mai bune ca unul singur. Nu trebuie să domine nimeni, ci să existe armonie și progres. La noi deciziile se iau prin unanimitate de voturi.

#10
Reboko

Reboko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 29.07.2012
Sunt nedumerit  :huh:
Femeia domina... clar. Eu aprob :D.

Edited by Reboko, 18 August 2012 - 19:36.


#11
monjardaine

monjardaine

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.08.2012
De ce e musai?


Fiindca intr-o casatorie, indiferent ca esti femeie sau barbat, unul trebuie sa domine, sa fie mai cu capul pe umeri si nu cu picioarele!

Ma refer la o dominare benefica pentru ambii.

#12
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 26.03.2011
Auzi la ei, căsătorie din dragoste!  :lol:
Veniți cu picioarele pe pământ, când te însori nu mai ai 18 ani și sentimentele cad pe locul 2. Întâi e rațiunea, urmată de niște întrebări. Pot să fac casă cu femeia asta sau e o leneșă care nu face decât să doarmă? Pot să mă bazez pe judecata ei într-o problemă sau e o mâțâită care cedează imediat în fața deciziilor? Poate să fie asta mama copiilor mei sau e una care abia poate să aibă grijă de ea? Și tot așa..
Cam pe asta se bazează căsătoria. Alegerea unei persoane potrivite pentru ați continua și consolida viața. Iar asta nu se face cu dragoste.

#13
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Da separatia de bunuri ce are? Au bagat-o si la noi ca inaite nu se putea, separa-ti frumos partea material financiara ca sa nu lasi loc de abuzuri din partea niciunuia si gata, daca se duce amorul divort si fiecare ramane cu ce-i al lui de drept. Daca nu accepti ai motive ulterioare si da exista si casnicia aranjata, a existat dintotdeauna, poate fi aranjata de parinti sau aranjament intre parteneri daca-s destul de maturi, aranjamentul e mutual avantajos, toate pretentiile se declara in clar si iar nu e loc de abuzuri, dominari si alte prostii.

#14
CFF

CFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 22.05.2012

View PostTVWLTOOZ, on 18th August 2012, 20:51, said:

Auzi la ei, căsătorie din dragoste!  :lol:
Veniți cu picioarele pe pământ, când te însori nu mai ai 18 ani și sentimentele cad pe locul 2. Întâi e rațiunea, urmată de niște întrebări. Pot să fac casă cu femeia asta sau e o leneșă care nu face decât să doarmă? Pot să mă bazez pe judecata ei într-o problemă sau e o mâțâită care cedează imediat în fața deciziilor? Poate să fie asta mama copiilor mei sau e una care abia poate să aibă grijă de ea? Și tot așa..
Cam pe asta se bazează căsătoria. Alegerea unei persoane potrivite pentru ați continua și consolida viața. Iar asta nu se face cu dragoste.

:death: Pfuai, ce gandire ai...... Daca nu exista dragoste, mai devreme sau mai tarziu, va aparea unul / una, mai "tare" decat partenerul, si ce se va intampla atunci ? Mergand pe ideea ta, partenerul te va lasa si se va duce cu acela, pt ca, deh, ii consolideaza viata mai bine decat tine.

#15
monjardaine

monjardaine

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.08.2012

View PostTVWLTOOZ, on 18th August 2012, 20:51, said:

Auzi la ei, căsătorie din dragoste!  :lol:
Veniți cu picioarele pe pământ, când te însori nu mai ai 18 ani și sentimentele cad pe locul 2. Întâi e rațiunea, urmată de niște întrebări. Pot să fac casă cu femeia asta sau e o leneșă care nu face decât să doarmă? Pot să mă bazez pe judecata ei într-o problemă sau e o mâțâită care cedează imediat în fața deciziilor? Poate să fie asta mama copiilor mei sau e una care abia poate să aibă grijă de ea? Și tot așa..
Cam pe asta se bazează căsătoria. Alegerea unei persoane potrivite pentru ați continua și consolida viața. Iar asta nu se face cu dragoste.


Corect, cu adaugare:

Nu poti face o casa, casnicie, familie, fara dragoste.

Dragostea este baza trainiciei. Nu iubirea efemera.
Insa drgostea, semnifica tot ce ai spus tu mai sus. Ca doar n-o fi numai "ratiunea".....

Poti intregi o "lucrare" numai prin dragoste.

Si Nu sint religioasa.

Edited by monjardaine, 18 August 2012 - 20:20.


#16
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 26.03.2011

View PostCFF, on 18th August 2012, 21:05, said:

:death: Pfuai, ce gandire ai...... Daca nu exista dragoste, mai devreme sau mai tarziu, va aparea unul / una, mai "tare" decat partenerul, si ce se va intampla atunci ? Mergand pe ideea ta, partenerul te va lasa si se va duce cu acela, pt ca, deh, ii consolideaza viata mai bine decat tine.


View Postmonjardaine, on 18th August 2012, 21:19, said:

Corect, cu adaugare:

Nu poti face o casa, casnicie, familie, fara dragoste.

Dragostea este baza trainiciei. Nu iubirea efemera.
Insa drgostea, semnifica tot ce ai spus tu mai sus. Ca doar n-o fi numai "ratiunea".....

Poti intregi o "lucrare" numai prin dragoste.

Si Nu sint religioasa.


După cum am spus, dragostea cade pe locul 2. Să nu mai vorbim de faptul că din punct de vedere științific dragostea este o boală care durează maxim 4 ani. După relația se bazează pe o anumită compatibilitatea care încă funcționează și binențeles un istoric împreună.

#17
xryspa

xryspa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 08.04.2012
Filosofii intr-o seara de sambata?
Intrebarea este, si-i cat se poate de ontopic, avem neaparata nevoie de 'trebuie'? Mai exact, exista instructiuni de folosinta universal valabile pentru fiecare din noi?

#18
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

View PostTVWLTOOZ, on 18th August 2012, 18:51, said:

Auzi la ei, căsătorie din dragoste!  :lol:
Veni?i cu picioarele pe pământ, când te însori nu mai ai 18 ani ?i sentimentele cad pe locul 2. Întâi e ra?iunea, urmată de ni?te întrebări. Pot să fac casă cu femeia asta sau e o lene?ă care nu face decât să doarmă? Pot să mă bazez pe judecata ei într-o problemă sau e o mâ?âită care cedează imediat în fa?a deciziilor? Poate să fie asta mama copiilor mei sau e una care abia poate să aibă grijă de ea? ?i tot a?a..
Cam pe asta se bazează căsătoria. Alegerea unei persoane potrivite pentru a?i continua ?i consolida via?a. Iar asta nu se face cu dragoste.

O sa mori singur dupa o viata plina de amaraciune intr-un pat single dintr-o casa shared.

Quote

Iar asta nu se face cu dragoste.
[ http://www.teamsauvage.fr/site/images/smileys/6190116814f0f49d577dd6.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Oscilatrix, 18 August 2012 - 20:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate