Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

2 persoane, un Logan de 1.4 si 3000 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
underdesire

underdesire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 07.08.2005
Salut. Care imi poate da niste sfaturi pentru o excursie de 2 persoane, cu un Logan de 1.4, care sa parcurga atat Transalpina (TA) cat si Transfagarasanul (TF)?
Destinatii care trebuie incluse in circuit: Rm. Valcea si Toplita (HG).

Problema: ce cazari si unde imi recomandati pe TF si TA? Eu am gasit pentru 2 persoane la 200+ ron / noapte. Astea sunt preturile corecte?
Astept niste idei. In Rm. Valcea si Toplita avem cazare la rude. (astea 2 locatii sunt doar pt vizite, dar trebuie sa fie atinse).
Si cel mai important, e realistic 3000 RON pentru ce mi-am propus?

Edited by underdesire, 30 July 2012 - 11:47.


#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,339
  • Înscris: 07.11.2006
Care-i punctul de plecare?

#3
underdesire

underdesire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 07.08.2005

 adisz, on 30th July 2012, 11:53, said:

Care-i punctul de plecare?


scuze, Timisoara.

Edited by underdesire, 30 July 2012 - 11:57.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,339
  • Înscris: 07.11.2006
Timisoara-Caransebes-Tg.Jiu (inainte de Tg.Jiu)-Novaci-Transalpina-Voineasa-Rm.Valcea  ~ 400,00km

Rm.Valcea-Curtea de Arges-Transfagarasan-Sibiu-Medias-Tg.Mures-Toplita  ~ 425,00 km

#5
underdesire

underdesire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 07.08.2005

 adisz, on 30th July 2012, 12:28, said:

Timisoara-Caransebes-Tg.Jiu (inainte de Tg.Jiu)-Novaci-Transalpina-Voineasa-Rm.Valcea  ~ 400,00km

Rm.Valcea-Curtea de Arges-Transfagarasan-Sibiu-Medias-Tg.Mures-Toplita  ~ 425,00 km


super. la Voineaza e bun drumul?
daca stiti ceva cazari pe TA si TF... care ar fi preturi "fair"?

#6
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

 underdesire, on 30th July 2012, 12:46, said:

Salut. Care imi poate da niste sfaturi pentru o excursie de 2 persoane, cu un Logan de 1.4, care sa parcurga atat Transalpina (TA) cat si Transfagarasanul (TF)?
Destinatii care trebuie incluse in circuit: Rm. Valcea si Toplita (HG).

Problema: ce cazari si unde imi recomandati pe TF si TA? Eu am gasit pentru 2 persoane la 200+ ron / noapte. Astea sunt preturile corecte?
Astept niste idei. In Rm. Valcea si Toplita avem cazare la rude. (astea 2 locatii sunt doar pt vizite, dar trebuie sa fie atinse).
Si cel mai important, e realistic 3000 RON pentru ce mi-am propus?

Cate zile ai alocat excursiei?

Mie personal mi se pare mult 200 lei/ noapte, acum depinde si ce asteptari ai de la respectiva cazare.
La Ranca am stat acum 2 ani cu 90 lei /noapte la pensiunea Tara (inainte de a ne opri acolo am mai oprit si am intrebat la alta pensiune de cazare si era 80 lei, dar nu am ramas acolo doar pentru ca am observat ca era un grup cu 2-3 copii mici), acum am vazut pe site-ul lor ca dubla este 110 lei. Noua ne-a convenit, a fost o cazare de o noapte, Ranca nici nu se poate numi statiune in opinia mea, ci o adunatura de case , jumate din ele in constructie, deci nu poate fi vorba de a petrece mai multe zile acolo.
Cam astea mi se par mie preturi OK, fara masa bineinteles.

Ca o comparatie, am mai stat cu 60 lei/ noapte la pensiunea Maya din Tusnad anul asta si cu 80 lei/ noapte la pensiunea Casa Dobre din Magura, anul trecut....deci 200 lei pentru o noapte mi se pare mult, repet, depinde acum de pretentiile voastre, pentru noi decent inseamna sa vad camera inainte si sa fie curata, sa aiba obligatoriu baie (dus) cu apa calda si sa fie liniste. Nu imi trebuie tv, (dar toate au avut si camera de 60 lei a avut si frigider, restul nu) nici curte, dar toate pensiunile  au avut si curte.

Edited by sopo, 30 July 2012 - 13:38.


#7
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,715
  • Înscris: 13.12.2006

 underdesire, on 30th July 2012, 12:46, said:

Salut. Care imi poate da niste sfaturi pentru o excursie de 2 persoane, cu un Logan de 1.4, care sa parcurga atat Transalpina (TA) cat si Transfagarasanul (TF)?
Destinatii care trebuie incluse in circuit: Rm. Valcea si Toplita (HG).

Problema: ce cazari si unde imi recomandati pe TF si TA? Eu am gasit pentru 2 persoane la 200+ ron / noapte. Astea sunt preturile corecte?
Astept niste idei. In Rm. Valcea si Toplita avem cazare la rude. (astea 2 locatii sunt doar pt vizite, dar trebuie sa fie atinse).
Si cel mai important, e realistic 3000 RON pentru ce mi-am propus?
pe transalpina, dupa ranca coboara in novaci si vezi in poza atasata un nr de tel. eu am stat acolo impreuna cu alte 2 cupluri si ne-am simtit super bine. daca te cazezi in novaci, e mai rapid sa ajungi la horezu, pestera muierii si polovragi. iar pe transalpina ai de vizitat Vidra, Oasa(manastirea de langa lac e minunata) si lacurile din apropierea statiunii Ranca

 adisz, on 30th July 2012, 13:28, said:

Timisoara-Caransebes-Tg.Jiu (inainte de Tg.Jiu)-Novaci-Transalpina-Voineasa-Rm.Valcea  ~ 400,00km

Rm.Valcea-Curtea de Arges-Transfagarasan-Sibiu-Medias-Tg.Mures-Toplita  ~ 425,00 km
oare sughita daca face timisoara - deva(cetatea) - orastie(arsenal park) - sebes - obarsia lotrului - ranca- novaci - horezu - ramnicu valcea - curtea de arges - transfagarasan ????

#8
underdesire

underdesire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 07.08.2005
https://maps.google....r...amp;t=m&z=7


asta e traseul "dus" catre toplita. o sa ma gandesc si la intors.
daca credeti ca ratez ceva atractie turistica sau peisaj, spuneti-mi.
sunt dispus sa ma abat aprox 20 km de la traseu pentru obiective.

traseul e facut si in concordanta cu starea drumurilor din atasament
Attached File  drumuri_ro.jpg   696.97K   82 downloads

Edited by underdesire, 30 July 2012 - 14:45.


#9
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

 underdesire, on 30th July 2012, 15:43, said:

asta e traseul "dus" catre toplita. o sa ma gandesc si la intors.
daca credeti ca ratez ceva atractie turistica sau peisaj, spuneti-mi.
sunt dispus sa ma abat aprox 20 km de la traseu pentru obiective.

Pestera Polovragi , eventual si manastirea Polovragi, depinde de preferinte.

Langa Sibiu- Biserica romanica de la Cisnadioara, eventual si Biserica fortificata din Cisnadie se viziteaza.

In Sibiu poti petrece lejer o zi de dimineata pana seara- Complexul Muzeal Astra, Dumbrava (ZOO), Muzeul Bruckental, Centrul Vechi

Intre Sibiu si Medias - cetatea de la Slimnic si apoi dupa Copsa Mica  te poti abate un un pic la Valea Viilor pentru Biserica fortificata (inclusa in patrimoniul Unesco)

Dupa Medias te poti abate (de neratat dupa parerea mea) la Biertan, pentru o alta cetate din patrimoniul Unesco.

Attached Files


Edited by sopo, 30 July 2012 - 15:30.


#10
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011

 underdesire, on 30th July 2012, 14:43, said:

https://maps.google....r...amp;t=m&z=7


asta e traseul "dus" catre toplita. o sa ma gandesc si la intors.
daca credeti ca ratez ceva atractie turistica sau peisaj, spuneti-mi.
sunt dispus sa ma abat aprox 20 km de la traseu pentru obiective.

traseul e facut si in concordanta cu starea drumurilor din atasament
drumuri_ro.jpg
E bun traseul ales de tine. Ti-as recomanda ca de la Ramnicu-Valcea sa mergi direct la Curtea de Arges- drumul e bun; mergi la Pitesti doar daca vrei neaparat. O alta recomandare ar fi ca de la Sibiu sa mergi la Slimnic, Medias, etc, prin Ocna-Sibiului, mai ales daca-ti place sa faci o baie, e o zona frumoasa-localnicii o numesc litoralul Ardealului.

#11
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011

 underdesire, on 30th July 2012, 14:43, said:

https://maps.google....r...amp;t=m&z=7


asta e traseul "dus" catre toplita. o sa ma gandesc si la intors.
daca credeti ca ratez ceva atractie turistica sau peisaj, spuneti-mi.
sunt dispus sa ma abat aprox 20 km de la traseu pentru obiective.

traseul e facut si in concordanta cu starea drumurilor din atasament
drumuri_ro.jpg
E bun traseul ales de tine. Ti-as recomanda ca de la Ramnicu-Valcea sa mergi direct la Curtea de Arges- drumul e bun; mergi la Pitesti doar daca vrei neaparat. O alta recomandare ar fi ca de la Sibiu sa mergi la Slimnic, Medias, etc, prin Ocna-Sibiului, mai ales daca-ti place sa faci o baie, e o zona frumoasa-localnicii o numesc litoralul Ardealului.

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,339
  • Înscris: 07.11.2006

 Cleopatra-7, on 30th July 2012, 19:47, said:

E bun traseul ales de tine. Ti-as recomanda ca de la Ramnicu-Valcea sa mergi direct la Curtea de Arges- drumul e bun; mergi la Pitesti doar daca vrei neaparat. O alta recomandare ar fi ca de la Sibiu sa mergi la Slimnic, Medias, etc, prin Ocna-Sibiului, mai ales daca-ti place sa faci o baie, e o zona frumoasa-localnicii o numesc litoralul Ardealului.


Am uitat sa specific un lucru esential!!

De la Sibiu la Tg.Mures (via Medias - Sighisoara) drumul este in reparatie.Tronsonul Medias - Sighisoara este acceptabil ca si timp de deplasare,in schimb Sibiu - Medias a fost chiar stresant cu multe semafoare si drum accidentat.Ar mai fi o varianta prin Alba-Iulia - Turda - Tg.Mures care este bineinteles mai lunga.

Eu am fost in perioada 19-20.07.2012 pe Transfagarasan,deci informatia este proaspata cu drumul.

#13
underdesire

underdesire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 07.08.2005
multumesc pentru toate atentionarile / sugestiile.
pana acum am rezolvat traseul pana la ramnicul valcea.

partea A
https://maps.google....r...amp;t=m&z=8

partea B

https://maps.google.... ...mp;t=m&z=10

Partea C
https://maps.google....m...amp;t=m&z=8
still editing Part C

ca parere aveti? imi scapa ceva?
la partea C, o sa editez sa scap de portiunea Sibiu - Medias
la partea C inca nu am inclus obiectivele


am impartit in 3 pentru ca imi crapa google maps la prea multe puncte :)

Edited by underdesire, 01 August 2012 - 13:23.


#14
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

 underdesire, on 1st August 2012, 14:01, said:

multumesc pentru toate atentionarile / sugestiile.
pana acum am rezolvat traseul pana la ramnicul valcea.


la partea C, o sa editez sa scap de portiunea Sibiu - Medias
la partea C inca nu am inclus obiectivele


am impartit in 3 pentru ca imi crapa google maps la prea multe puncte :)
Vezi la topicul "starea drumurilor"  la postul 1715 cineva intreaba de un traseu ce ar putea fi o varianta buna de a evita Sibiu-Medias, si ajungi sa vezi si Cetatea fortificata de la Biertan.

Cineva zice ca Sibiu-Barghis este perfect, noi am fost anul trecut Barghis-Medias mi s-a parut  bunicel catre bun, drum judetean mai cu petice, dar de ar fi in orasul meu drumurile asa... :thumbup: ,
Daca vrei sa ajungi la Biertan, singura portiune neasfaltata o poti identifica pe gugal, (catre Richis)  si am pus poza cum se prezinta,  iar de la Biertan iesi la Dumbraveni.

#15
tata123

tata123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 04.07.2008
Presupun ca partea C contine macar o noapte cazare intermediara pana la Toplita. Traseul e lung si cu multe obiective.
Numai cetatea Poenari iti ocupa cel putin 1 ora jumate (sunt aprox. 1400 de trepte de urcat).
Am fost acum 10 zile la Biertan pe drumul secundar Sibiu-Hosman-Barghis-Richis-Biertan.
Intervalul Sibiu-Barghis perfect asfaltat, breteaua ce se desprinde spre Biertan are vreo 2-3 km neasfaltati, drum pietruit bun.

#16
underdesire

underdesire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 07.08.2005

 tata123, on 1st August 2012, 18:06, said:

Presupun ca partea C contine macar o noapte cazare intermediara pana la Toplita. Traseul e lung si cu multe obiective.
Numai cetatea Poenari iti ocupa cel putin 1 ora jumate (sunt aprox. 1400 de trepte de urcat).
Am fost acum 10 zile la Biertan pe drumul secundar Sibiu-Hosman-Barghis-Richis-Biertan.
Intervalul Sibiu-Barghis perfect asfaltat, breteaua ce se desprinde spre Biertan are vreo 2-3 km neasfaltati, drum pietruit bun.

salut, merci de atentionare.
partea "A" contine cazare in:
-Savarsin
-Novaci
partea "B"
- Horezu
- poate Rm. Valcea (depinde de bunica nevestei :)  )
partea "C"
- cabana capra - aici vrea nevasta

partea C - final
https://maps.google....m...amp;t=m&z=9

acuma mai trebuie sa gasesc o ruta frumoasa Toplita - Timisoara :)
sugestii cineva pentru Toplita- Timisoara, inafara de cea de pe google?
Ma intereseaza pentru obiective turistice.

ps. ce stiti despre drumul Barghis - Sighisoara?
pps. ce recomandati, cazare inainte de cetatea Poenari, sau dupa, pe TF?

Edited by underdesire, 02 August 2012 - 14:33.


#17
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,715
  • Înscris: 13.12.2006
frumos traseu...sa te bucuri de el :)

Edited by VipeR85, 05 August 2012 - 06:21.


#18
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009
pps. ce recomandati, cazare inainte de cetatea Poenari, sau dupa, pe TF?


TF facut cu 5 zile in urma asa ca pot spune ca sus o cazare e 220 lei minim, ai si la 260 lei. Merita sa cauti inainte de Cetatea Poenari fiindca poti gasi  pensiuni cu camere si la 60-70 lei/noapte.
Balea Lac a devenit foarte comercial, eu cand am iesit din tunel am zis ca ori e targ ori ceva spectacol fiindca era full de masini, poate 150-200 ceva imens, o zona
comerciala dezvoltata.. de la cristale la blanite, de la diverse tipuri de carne uscata la vant la porumb fiert.
Sa ai drum bun.

Edited by roth, 05 August 2012 - 07:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate