Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 "Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024

Cartela internet cu roaming - com...
 Service Liebherr

Modificare lucrare cimentata

Refinanțare credit ipotecar ...

site CNAIR, sectiunea vignettes -...
 

bleed, marginea bruta, marginea finita in tipografie ?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ionescu78

ionescu78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 28.08.2005
Salutare,
Iar sunt nevoit sa apelez la ajutorul vostru :)
SI revin cu o intrebare de noob stiu, dar decat sa ma fac de ras intr-un final, mai bine ma risc si intreb aici.
Am facut un flyer pt un service auto, nu mare lucru, doua ore de munca. Sincer mai mult o obligatie deci nu pt bani.
Flyerul l-am realizat in corel i l-am trimis pe mail respectivului, l-am mai corectat, dar intr-un final a iesit totul ok.
In fine, asta mai putin conteaza.

Respectivul de la service m-a rugat sa duc treaba pana la capat si mi-a zis sa-i tiparesc si vreo 1000 exemplare la o tipografie. Am zis hai sa-l ajut si cu asta cu toate ca
nu prea mai era treaba mea, dar in fine...cine stie cand mai am nevoie de el (normal ca pe banii lui tiparirea :) )

M-am dus la tipografie si respectivii de acolo mi-au zis sa notez pe o foaie cum sa fie fisierul final care trebuie adus in tipar.
Mai jos aveti textul :
" fisier format cdr(corel 13)text convertit la curbe, imagini 300 dpi, margine suplimentara (bleed)fata de formatul finit de 2mm pe toate marginile. Textul sau fotografiile care nu fac parte din fundal sa aiba minim 10mm de la marginea bruta si 5 mm de la marginea finita.pt tipar in cmyk"

Imi treduce si mie cineva partea cu bleedul, marginea bruta si finita? :)
Restul ma descurc si eu.

Multumesc !

Edited by ionescu78, 25 July 2012 - 23:04.


#2
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003

View Postionescu78, on 25th July 2012, 23:56, said:

Salutare,
Iar sunt nevoit sa apelez la ajutorul vostru :)
SI revin cu o intrebare de noob stiu, dar decat sa ma fac de ras intr-un final, mai bine ma risc si intreb aici.
Am facut un flyer pt un service auto, nu mare lucru, doua ore de munca. Sincer mai mult o obligatie deci nu pt bani.
Flyerul l-am realizat in corel i l-am trimis pe mail respectivului, l-am mai corectat, dar intr-un final a iesit totul ok.
In fine, asta mai putin conteaza.

Respectivul de la service m-a rugat sa duc treaba pana la capat si mi-a zis sa-i tiparesc si vreo 1000 exemplare la o tipografie. Am zis hai sa-l ajut si cu asta cu toate ca
nu prea mai era treaba mea, dar in fine...cine stie cand mai am nevoie de el (normal ca pe banii lui tiparirea :) )

M-am dus la tipografie si respectivii de acolo mi-au zis sa notez pe o foaie cum sa fie fisierul final care trebuie adus in tipar.
Mai jos aveti textul :
" fisier format cdr(corel 13)text convertit la curbe, imagini 300 dpi, margine suplimentara (bleed)fata de formatul finit de 2mm pe toate marginile. Textul sau fotografiile care nu fac parte din fundal sa aiba minim 10mm de la marginea bruta si 5 mm de la marginea finita.pt tipar in cmyk"

Imi treduce si mie cineva partea cu bleedul, marginea bruta si finita? :)
Restul ma descurc si eu.

Multumesc !


http://www.cnet.ro/2...inseamna-bleed/
http://www.printurid...um-se-face.html

#3
broink

broink

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 29.11.2004
Daca formatul tau finit este 150x210 mm de exemplu, adauga 2 mm pe fiecare latura pentru bleed.
Vei avea acum 154x214 mm. Mareste tot ce este pe margine pana la acest format, in afara de text.

Acum, pentru interior, scade 5 mm pe fiecare latura, fa un chenar de 140x200 mm, centreaza-l pe pagina.
Nu uita sa il stergi, sau ca sa iti fie mai usor, poti trage niste guidelines.
Tot ce este text si fotografie, trebuie sa se incadreze in acest chenar.
Daca ai fotografii care sunt pana la marginea finita, acestea trebuie sa fie marite ca sa intre si pe partea de bleed.

"Textul sau fotografiile care nu fac parte din fundal sa aiba minim 10mm de la marginea bruta si 5 mm de la marginea finita.pt tipar in cmyk" - cam imposibil cu un bleed de 2 mm, sigur nu au cerut 5 mm?

Edited by broink, 26 July 2012 - 07:57.


#4
mdmilan

mdmilan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 02.08.2004

View Postionescu78, on 25th July 2012, 23:56, said:

...margine suplimentara (bleed)fata de formatul finit de 2mm pe toate marginile. Textul sau fotografiile care nu fac parte din fundal sa aiba minim 10mm de la marginea bruta si 5 mm de la marginea finita.pt tipar in cmyk"[/b]

margine finita = marginea unde se taie flyerul astfel incata sa ramana la dinemsiunea dorita (finit). ex.: 99 x 210 mm
bleed = zona care se adauga in exteriorul flyerului (de obicei 3 pana la 5 mm) care la final cade la taiat.
margine bruta = marginea finita + bleed

acum intrebarea:

daca textul are 5 mm de la marginea finita + 2 mm bleed cum poate sa aiba 10 mm fata de marginea bruta?
probabil a vrut sa spuna 5 mm bleed. 2 mi se par cam putin.

#5
ionescu78

ionescu78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 28.08.2005
Multumesc tuturor pt raspunsuri !!! :)
Sunt mai mult decat edificatoare !


ps   am sa las 5mm bleed oricum, asta pt orice siguranta

Edited by ionescu78, 26 July 2012 - 20:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate