Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Factura fara TVA

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Buna ziua,

In speranta ca ma poate cineva ajuta cu o lamurire, va expun urmatoarea problema:

Detin o masina cumparata din afara (Germania), care beneficiaza de o garantie EuroPLUS, oferita printr-o firma din Germania (RealGarant). Aceasta garantie mi-a fost inmanata de catre un dealer autorizat (BMW), cu mentiunea ca masina urmeaza sa fie exportata in Romania.

In luna Mai a acestui an am decis sa efectuez o reparatie la masina, utilizand aceasta garantie. Am mers la mai multi dealeri BMW, toti mi-au confirmat ca este ok si se poate rezolva fara probleme insa, dupa mai bine de 3 luni de la inceperea demersurilor, am ajuns (cu greu) in stadiul in care RealGarant a aprobat in scris reparatia dar, atentie, cei de la BMW nu vor sa-mi emita factura fara TVA pt aceasta lucrare.

Ambele tari facand parte din UE, cei din Germania cer eliberarea unei astfel de facturi (netto) pt a putea efectua plata, insa Bavaria RO refuza categoric.
Raspunsul lor a fost: "Din pacate, conform legilor in vigoare, nici o societate comerciala nu poate factura fara tva, catre orice alta societate comerciala din tara sau strainatate fara un contract de prestari servicii, contract inregistrat la administratia financiara."

Din cate am inteles, flow-ul ar trebui sa fie urmatorul: BMW RO factureaza fara TVA catre dealerul din Germania de unde am cumparat masina, acesta vireaza suma in contul BMW, urmand sa-si recupereze, la randul lui, banii de la Real Garant. Este, dupa intelegerea mea, o prestare intracomunitara de servicii; de ce spun cei din RO ca nu se poate?

Orice sfat este apreciat,
Multumesc.

Edited by MembruAnonim, 25 July 2012 - 14:36.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,672
  • Înscris: 30.07.2003
Daca esti platitor de TVA pot sa-ti faca factura fara TVA, schimbati certificatul.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Bavaria RO cu siguranta este platitor de TVA, insa nu vor sa-mi factureze fara TVA nici in ruptul capului. La ce certificat faci referire?

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,672
  • Înscris: 30.07.2003
Am crezut ca esti firma. Daca esti persoana fizica e obligatoriu cu TVA (scrie in codul fiscal).

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Nu ai inteles: BMW RO trebuie sa factureze (fara TVA) catre o firma din Germania! eu nu am nicio implicare in asta.

View PostMembruAnonim, on 25th July 2012, 15:34, said:

Din cate am inteles, flow-ul ar trebui sa fie urmatorul: BMW RO factureaza fara TVA catre dealerul din Germania de unde am cumparat masina, acesta vireaza suma in contul BMW, urmand sa-si recupereze, la randul lui, banii de la Real Garant.

Edited by MembruAnonim, 25 July 2012 - 14:50.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,672
  • Înscris: 30.07.2003
Legea spune asa: daca doua entitati din UE platitoare de TVA isi schimba certificatul de TVA intre ele poti factura fara TVA. Dar asta depinde de una sau ambele parti daca vor sa faca asta, nu-i obligatoriu.

Edited by neagu_laurentiu, 25 July 2012 - 14:51.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Si ce presupune acest schimb de certificate, concret?

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,672
  • Înscris: 30.07.2003
Firmele isi trasmit o copie a certificatului ce atesta ca-s platitoare de TVA si pot aplica taxarea inversa (fara TVA pe factura). Dar asa cum am zis, daca vor altfel nu.

Edited by neagu_laurentiu, 25 July 2012 - 14:57.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Sa inteleg ca sunt necesare doar anumite date de pe aceste certificate, sau implica si alte proceduri/ inregistrari etc?

Dealerul din Germania mi-a dat un cod care a spus ca trebuie trecut pe factura (n-am inteles f clar ce reprezinta).

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,672
  • Înscris: 30.07.2003
Pur si simplu copia certificatului sa o puna la dosar fiecare sa aiba justificare in contabilitate asupra operatiunilor (desi in cazul de fata stiu unul de celalalt ca-s platitori -  altfel exista riscul sa factureze fara TVA unuia ce nu-i platitor).

Edited by neagu_laurentiu, 25 July 2012 - 15:12.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Am inteles. Deci astia bat campii cand spun ca trebuie inregistrat la administratia financiara vreun contract.

"Din pacate, conform legilor in vigoare, nici o societate comerciala nu poate factura fara tva, catre orice alta societate comerciala din tara sau strainatate fara un contract de prestari servicii, contract inregistrat la administratia financiara."

Ma mai poti ajuta cu un articol de lege, ceva, pe care sa li-l recomand pt lectura?

Edited by MembruAnonim, 25 July 2012 - 15:17.


#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,672
  • Înscris: 30.07.2003
Eu nu stiu de povestea cu contractul dar daca e nevoie ce-i doare mana sa o faca ? In plus daca cu asta se ocupa ar trebui sa aiba deja.
http://static.anaf.r...e_2012.htm#sase

Edited by neagu_laurentiu, 25 July 2012 - 15:20.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Art.143, alin (2) mentioneaza:
(2) Sunt, de asemenea, scutite de taxă următoarele:
a) livrările intracomunitare de bunuri către o persoană care îi comunică furnizorului un cod valabil de înregistrare în scopuri de TVA, atribuit de autoritățile fiscale din alt stat membru [...]

Asta cred ca este alineatul corect, doar ca vad acolo ca mentioneaza ... livrarile de bunuri catre o PERSOANA, nu firma. Are vreo importanta oare?

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,672
  • Înscris: 30.07.2003
Nu, pe la definitii si persoanele impozabile spune cine-s astia. In primul rand firmele, persoanele autorizate etc.

Edited by neagu_laurentiu, 25 July 2012 - 15:38.


#15
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postneagu_laurentiu, on 25th July 2012, 15:56, said:

Firmele isi trasmit o copie a certificatului ce atesta ca-s platitoare de TVA si pot aplica taxarea inversa (fara TVA pe factura). Dar asa cum am zis, daca vor altfel nu.
Nici măcar nu este nevoie de transmisia certificatului, furnizorul doar trebuie sa aibe pe factură ambele coduri de TVA, și al său și al cumpărătorului.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Din ce-am mai intrebat, se pare ca facturarea fara tva nu este posibila decat in cazul in care piesele facturate parasesc teritoriul tarii.

art. 128 din codul fiscal
(9) Livrarea intracomunitară reprezintă o livrare de bunuri, în înțelesul alin. (1), care sunt expediate sau transportate dintr-un stat membru în alt stat membru de către furnizor sau de persoana către care se efectuează livrarea ori de altă persoană în contul acestora.

Edited by MembruAnonim, 26 July 2012 - 21:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate