Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...
 Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?
 Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii
 [TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 

Intrebare cort

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
razvi9

razvi9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.07.2012
M-ar interesa sa imi cumpar un cort pentru drumetii. Am de gand sa il folosesc la mare, cand merg in drumetii cu bicicleta si posibil pe la munte vara.
As vrea sa cumpar unul pentru 3 sezoane, 3 sau 3+ persoane de tip iglu.

Sunt indecis intre urmatoarele corturi:

http://www.nootkaspo...usky-beast.html
http://www.nootkaspo...ky-bizon-3.html
http://mountain.shop...de-campo-100730 sau http://mountain.shop...o-grande-161964

Care dintre astea vi se pare mai okay? Sau orice alte sugestii sunt binevenite (as vrea sa ma incadrez intre 500-1000 RON, preferabil pana in 750).

#2
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Nu sunt expert in corturi dar te-ai gandit la Quechua?

http://www.decathlon...-iii-217242926/

Eu vad un avantaj in faptul ca se desface in cateva secunde. Iar de strans, in 1 minut il strangi.

Edited by bibi, 25 July 2012 - 10:54.


#3
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
La munte chiar daca este vara, tot este frig noaptea. Eu m-as orienta spre cele care sunt notate ca sunt bune pentru temperaturi cat mai mici.
Pe net nu am cumparat niciodata cort, dar in magazine scria pe etichete ca sunt bune pana la temperatura minima de x grade. Pe net vad ca nu scrie nimic de asa ceva sau cel putin pe siturile ce ai pus tu. Cauta pe la alte magazine sau alte situri, vezi daca gasesti pentru ce temperaturi sunt specificatiile.

#4
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Eu am unul de vreo 3 ani si e f bun. Chiar anul acesta ne-a prins o mica furtuna in 2 mai .
Cam jumatate din corturi erau quechua si au rezistat toate fara probleme. De restul......au fost cam aplatizate, sau le-a luat vantul.
Cred ca e vorba si de forma cortului , ca preia altfel vantul, adica nu actioneaza ca o panza.

View Postsandel_u, on 25th July 2012, 11:50, said:

La munte chiar daca este vara, tot este frig noaptea. Eu m-as orienta spre cele care sunt notate ca sunt bune pentru temperaturi cat mai mici.
Pe net nu am cumparat niciodata cort, dar in magazine scria pe etichete ca sunt bune pana la temperatura minima de x grade. Pe net vad ca nu scrie nimic de asa ceva sau cel putin pe siturile ce ai pus tu. Cauta pe la alte magazine sau alte situri, vezi daca gasesti pentru ce temperaturi sunt specificatiile.

Cred ca asta se poate rezolva si din sacul de dormit. Eu am unul care rezista la -5 grade si nu am avut niciodata probleme cu frigul. Nici la munte nici la mare.

Edited by bibi, 25 July 2012 - 10:57.


#5
razvi9

razvi9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.07.2012
Sac de dormit am unul cu comfort -10, extrema -25 grade daca tin bine minte.

#6
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Corturile nu tin de cald. Sacul de dormit tine de cald!

Cum ti-am scris si in topicul celalalt, as alege primul ptr ca e mai usor. Plus rezistenta mai mare la apa. Are si betele si cuiele din dur-aluminiu fata de celalalt care le are din fibra de sticla. Acum nu stiu sigur daca asta e un avantaj sau dezavantaj. Oricum, mie imi place sa vad si sa pipai produsul inainte de a-l cumpara.

#7
razvi9

razvi9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.07.2012

View PostTiby_med, on 25th July 2012, 13:26, said:

Corturile nu tin de cald. Sacul de dormit tine de cald!

Cum ti-am scris si in topicul celalalt, as alege primul ptr ca e mai usor. Plus rezistenta mai mare la apa. Are si betele si cuiele din dur-aluminiu fata de celalalt care le are din fibra de sticla. Acum nu stiu sigur daca asta e un avantaj sau dezavantaj. Oricum, mie imi place sa vad si sa pipai produsul inainte de a-l cumpara.
Si eu inclin spre primul (pentru greutate si rezistenta la apa).
Voi merge la magazin pentru a cumpara cortul (nootka are magazin in Cluj), dar vroiam sa stiu ce parere are lumea de aceste corturi si ce alte sugestii as primi.

#8
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Aaa, din Cluj esti ? E magazinul acela catre gara, nu ? str Dacia, parca.
Si eu am mai luat cate ceva din magazinul ala.

#9
razvi9

razvi9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.07.2012

View PostTiby_med, on 25th July 2012, 13:59, said:

Aaa, din Cluj esti ? E magazinul acela catre gara, nu ? str Dacia, parca.
Si eu am mai luat cate ceva din magazinul ala.
Da cel de pe Dacia in partea dinspre Horea e Nootka :)

#10
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,647
  • Înscris: 20.10.2006

View Postbibi, on 25th July 2012, 11:48, said:

Nu sunt expert in corturi dar te-ai gandit la Quechua?

http://www.decathlon...-iii-217242926/

Eu vad un avantaj in faptul ca se desface in cateva secunde. Iar de strans, in 1 minut il strangi.
Ala are o problema: Cand e strans are forma unui cerc urias => e greu de transportat.

@initator  Vezi ca tot in Cluj gasesti corturi bune si la mormota.

#11
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Stie cineva ceva de corturile de la silvertree? am gasit unul stil tunel, bete din fibra de sticla dar sunt mai rezistente, are un simbol cu 3 stropi - 1000 mm presupun ca asta e umiditatea pana la care rezista. Ma mai tenta si acest cort http://www.decathlon...4-1-175317392/# . Cel de la silvertree e asemanator doar ca intrarea in veranda aceea se facea in capat adica in dreapta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate