Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

Cum te lansezi intr-o cariera muzicala ?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Salut stimati colegi!

Titlul spune exact care este cerinta mea...
Daca nu am postat in categoria corespunzatoare, ii rog pe domnii moderatori sa mute in cel mai potrivit loc.

Iata despre ce este vorba concret:
Am un prieten pe care il cunosc de cativa ani buni si care cocheteaza cu muzica.
A facut Scoala Populara de Arta si chiar a luat parte la cateva concerte, astea insa in perioada imediat urmatoare dupa revolutie, acum avand varsta de 39 de ani.
Din motive de sanatate a fost nevoit sa abandoneze orice intentie in aceasta directie insa, acum, in zilele noastre as dori sa-l ajut (cu acordul lui, evident) sa-si continue visul din tinerete. Genul abordat este muzica populara si de petrecere.

Cum eu unul sunt paralel cu acest domeniu si cum amicul a pierdut demult orice legatura cu fostii profesori, indrumatori, etc. apelez la cunostintele domniilor voastre (stiu in mod sigur ca exista si persoane cunoscatoare pe aceasta arie) spre a ne ajuta cu niste indrumari asupra modalitatii cum ar putea sa se relanseze in acest domeniu din nou.
Cu cine ar trebui sa ia legatura ?
Cum, ce fel ?

Orice informatie ajutatoare este bine venita !
Va multumesc !

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,708
  • Înscris: 13.01.2011
Eu din ce vad pe la noi in Romania se promoveaza cei care fac mai intai scandal, prostitutie, compromisuri de tot felul, etc... abia apoi se lanseaza intr-o ,,cariera artistica''.

Poate gasesti tu o cale mai ortodoxa.  :peacefingers:

#3
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,901
  • Înscris: 08.12.2006
Cu siguranță nu este aria potrivită, însă recunosc că habar n-am unde ar trebui să mut topicul. Probabil pe Muzică însă îl mai las aici, cel puțin deocamdată... Și dacă tot îl las să-mi și dau cu părerea :)
Cred că, în primul rând, ar trebui să clarificăm ce înțelegi prin "carieră muzicală" în domeniul muzicii populare și de petrecere. Dacă prin asta te referi la dpar la NBC-uri, se lipește de o trupă, ceva înregistrări pe youtube/trilulilu cu date de contact și alte mijloace de popularizare. Pașii următori ar fi un cd propriu și personal, pentru asta se ia legătura cu un studio specializat, pentru asta se iau la puricat cd-urile cu interpreți de același gen/zonă, toate (sau cel puțin marea lor majoritate) au datele de contact ale studio-ului pe copertă. Dacă are melodii proprii e ok, dacă nu, se poate negocia cu studio-ul și partea de creație (texte/muzică) și partea de producție (orchestră). După ce există și imprimări de melodii proprii la calitate suficient de bună se ia legătura cu posturile tv de profil și se participă la un număr de emisiuni în funcție de bugetul disponibil (chestia asta se face contra cost însă tarifele nu sunt prohibitive, e vorba de sume cu trei cifre în lei).
Pașii sunt aproximativ aceiași și pentru o carieră mai "elevată", cu includerea și a participării la diferite festivaluri/concursuri folclorice și, evident, obținerea de premii. Faza asta ar fi trebuit făcută mai prin tinerețe însă niciodată nu e târziu.
Ansambluri folclorice profesioniste sunt destul de puține și, de regulă, accederea ca solist al unui ansamblu profesionist survine după parcurgerea pașilor despre care am vorbit mai sus (eventual partea cu "lipitul" de o trupă de NBC se poate neglija însă nu e recomandabil, este o experiență practică deloc de neglijat + o parte foarte consistentă a veniturilor soliștilor de la ansamblurile profesioniste provine din ... NBC-uri). Ansamblurile profesioniste fiind puține, în mod logic e destul de dificilă integrarea într-un astfel de ansamblu.  
Poate am omis ceva, poate am neglijat ceva, nu sunt chiar în temă însă cred că nu am aberat complet, poate doar parțial ;)

#4
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
crisstonne, ai al naibii de mare dreptate...
In momentul de fata la noi in Romania, "reteta" pentru a ajunge vedeta este, in general sa fii fata, sa fii cat mai curca (asta inseamna proasta), sa arati bine, sa fii bagaboanta (sa stii cel putin sa dai cu fruntea de buric), sa ai mare predispozitie la a nu face hemoroizi la cat de mult va trebui sa tocesti canapelele diverselor emisiuni de mare cultura de pe la noi si apoi vine si succesul + banii.

antinari, multumim pentru intelegere si pentru sprijin...
Toate informatiile oferite vor fi analizate si detaliate.

Ca sa vin putin in ajutorul celor care, eventual, isi vor mai posta parerea: ideea este cum s-ar putea sa-si monetizeze vocea (sper sa nu am parte de ironii de genul - sa cante la coltul strazii, fiind vorba despre o monetizare fara pierderea demnitatii).
Texte are, inregistrari sau alte chestii mai sofisticate, nu.

Edited by Protopopeus, 20 July 2012 - 18:47.


#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,901
  • Înscris: 08.12.2006

 Protopopeus, on 20th July 2012, 19:45, said:

ideea este cum s-ar putea sa-si monetizeze vocea (sper sa nu am parte de ironii de genul - sa cante la coltul strazii, fiind vorba despre o monetizare fara pierderea demnitatii).
Texte are, inregistrari sau alte chestii mai sofisticate, nu.
Vezi prima parte a postului meu, cea cu NBC. Se lipește de o trupă (oricum fără o trupă nu poți începe în domeniul ăsta) sau formează una. Un repertoriu cât mai vast. E necesară și o anumită capacitate de comunicare cu oamenii. Se găsește o cârciumă care organizează și NBC și se cântă seara acolo, astfel se formează o primă clientelă + se câștigă experiență. Înregistrări de pus pe youtube se pot face cu o cameră video de orice fel (sau chiar cu un aparat foto / telefon mai răsărit), sunetul se ia din rec out-ul mixerului într-un laptop (indiferent ce placă de sunet, nu e necesară calitate de studio) și se înlocuiește apoi cel de pe filmare sau, dacă există posibilitatea, se ia din mixer în camera video (dacă pe cameră există doar mic in, nu și aux/line in, se poate lua și din ieșirea de căști cu un nivel foarte mic, dacă nu există o altă ieșire cu nivel reglabil).
Înregistrarea unui cd e pasul următor. Ar fi două variante: cd cu trupa, dacă se decide că se promovează trupa sau, dacă se promovează doar solistul, preferabil ar fi solist + acompaniament de orchestră (chiar instrumente virtuale dar să sune a orchestră, nu a orgă cu programator).

Pentru a câștiga bani, inițial vor trebui investiți bani. Și timp și muncă. Asta e o certitudine. Banii încep să se întoarcă (în flux oarecum constant) mai târziu. Nimeni nu poate estima când, nici măcar dacă, deci e o incertitudine.

#6
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Multumim din nou pentru lamuririle suplimentare !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate