Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Pentax K-30

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,715
  • Înscris: 29.03.2006
Si depozitu' de calculatoare, de unde crezi ca le ia, nu tot de la importatorul focus94 ??? :)

#20
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,885
  • Înscris: 21.08.2008
Atita timp cit pretul e mai mic decit la importator imi pun un semn de intrebare... comparati ofertele si vedeti diferentele; si nu e singurul loc insa aici e de departe cel mai ieftin la Pentax. La alte marci am gasit mult mai ieftin.

#21
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,956
  • Înscris: 28.12.2006

View Postloock, on 6th August 2012, 22:10, said:

Si depozitu' de calculatoare, de unde crezi ca le ia, nu tot de la importatorul focus94 ??? :)
Esti sigur?

danghetau, faptul ca e mai ieftin decat la importator nu inseamna neaparat ca e teapa. Intreaba unde au garantia. Si eu cand mi l-am luat tot asa obscur magazin, dar pe acte zicea de focus94, si tot asa era superoferta. Din fericire n-am avut nevoie sa folosesc garantia, dar alea erau alte vremuri :).

Edited by crokodilu, 06 August 2012 - 22:53.


#22
adisor35

adisor35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.01.2007
pretul de raft e mai mic la unele magazine online decit la importator ptr un singur motiv, au un adaos comercial mai mic. daca le-ar aduce pe alte cai, care nici nu cred ca exista, atunci ar fi mai scumpe ca la importator. totusi sa nu confundam magazinele platitoare de taxe si impozite cu dragonul rosu. si da au garantie asa cum scrie si pe site-urile respective, 24 luni. asa au fost mai mereu diferente de pret. iar piata aia gri de care vorbesti cu d7000 la 3000ron , de fapt e cit se poate de neagra, la fel ca si contrabandistii de tigari , nu platesc taxe vamale si tva conform legii.

Edited by adisor35, 08 August 2012 - 00:52.


#23
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,885
  • Înscris: 21.08.2008
Nu, nu am spus in sensul in care ar fi teapa. Am intrebat la Focus94 si se pare ca ei nu le asigura garantie.
K-30 dublu zoom e disponibil de lunea care vine iar K-5 in aceeasi configuratie nu se stie inca...
K-5 cu 35mm este disponibil in stoc.

Edited by danghetau, 08 August 2012 - 07:14.


#24
adisor35

adisor35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.01.2007
mi-e greu sa cred ca e-mag, f64 si ceilalti retaileri care le vind produsele, nu ofera garantie.  eu la teste nu ma duc la focus decit daca nu am incotro , din ce am observat si proprietarul si vinzatorii nu prea dau semne ca ar avea prea multe in comun cu comertul, macar raportat la ce se intimpla la f64 plus ca mai pot testa si de la alte firme.

#25
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,885
  • Înscris: 21.08.2008
N-am spus asta ci doar ca Focus94 nu asigura garantia celor de la DC-Shop. Mai sint magazine care au preturi mici si asigura garantia in cadrul serviceului propriu, am intrebat pentru alte aparate daca garantia este asigurata de importator si mi-au spus ca nu, probabil de aici si pretul mai redus, sint aduse pe alta filiera.

#26
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Sunt curios cum ofera garantie magazine precum dc-shop. Focus94, de bine de rau, au un service si-un om instruit; iar la nevoie (lipsa echipament) apeleaza la service-ul central.

Apropo, rolul Focus94 nu este sa vanda retail. ;)

#27
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
adevarul e ca  DC-Shop a fost cumparat prin iarna de Cel.ro drept e ca la Cel e mai scump cu 100 de lei si in ambele cazuri ai garantie cel putin un an de zile international, si rezultatul final conteaza , si eu cautam in primavara un dublu kit la canon , dar m-am multumit cu un 18-55, am salvat niste bani acuma imi face cu ochiul un 15-85, deoarece am constatat ca fac poze mult mai multe in zona wide

#28
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
O intrebare: care ar fi cea mai buna configuratie: un 18-135 sau un kit dublu zoom, ambele WR?
Ma gandesc la aspectul protectiei, la 18-135 nu trebuie sa schimb obiectivele in ploaie.
Pe de alta parte la dublu plaja acoperita e mai mare si distorsiunile mai mici.

#29
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
kit-ul dublu !

#30
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Sigur? Pretul 18-135 in varianta kit pare foarte interesant. Unii zic ca nu e grozav optic (in colturi mai ales, si da are distorsiuni), insa daca-l comparam cu obiective de kit...

#31
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,715
  • Înscris: 29.03.2006
55-200 nu este rau, dar nici nu impresioneaza.

DA 18-55 II, fie el normal, WR sau L, nu-mi place, pt. ca are un contrast obositor si enervant de strident.

Norocul meu este ca nu ma intereseaza absolut deloc obiectivele de crop, nu cumpar si nu folosesc asa ceva, si in plus, nici zoomurile nu ma prea atrag in general, pt. ca altfel, as fi fost pus in situatia de a alege intre Sigma si Tamron pt. transnormalul cu wide, ceva f 2.8.

Pt. cine vrea totusi un dublu kit bunicel, insa nu se arunca la f 2.8, ar mai fi asa:

- Pt. transnormal cu wide ar mai fi de ales intre DA 18-70 f 4 constant, sau Sigma 17-70 f 2.8-4

DA 17-70 are un AF semnificativ mai rapid fata de celelalte SDM-uri, insa cursa f. scurta, este mai dificil de utilizat pe focalizarea manuala, chiar daca are QS.
Rezolutia este buna pt. un zoom.
Si Sigma este OK, si are si f 2.8 pe wide.

Problema alegererii este insa mult incurcata de Tamron 17-50 f 2.8, care costa semnificativ mai putin decat Da 17-70 f 4..., care pana la urma ar fi alegerea finala.
Varianta fara VR este mai buna optic, decat cea cu VR - asta pt. alte monturi, pt. ca pt. Pentax cred ca nu au facut cu VR.

- DA 55-300 f 4-5.8 ED, este zoomul tele mai accesibil, de recomandat pt. Pentax APS-C.
Are si el contrastul cam mare, dar aminteste de redarea obiectivelor din seria F, adica are farmec, si acest contrast este sustinut si de rezolutie.

Edited by loock, 09 August 2012 - 14:48.


#32
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Am reusit sa trec pe la Focus, si sa vad aparatul. Nu-i rau, nu-i rau deloc!
Sta bine in mana, e solid pentru clasa lui. Unele butoane sunt amplasate pentru cei cu degete scurte insa nici asa nu sunt greu de accesat. Rotita din spate, iarasi, e cam ascunsa. Punctele alea de pe grip par sa aiba efect, si-mi place cum au re-"desenat" butoanele OK/ISO/WB/Drive/Flash, se simt foarte bine, distinct.

#33
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
18-55 de la Pentax e un ob excelent in orice varianta. Chiar si peste nikonul 18-105 VR care zice-se e destul e ok (le-am avut pe ambele.. 18-105 inca il ma am, dar 18-55 Pentax rulz, ;-) ). Pacat ca la 50-200 WR au pus filtru de 49mm in loc sa lase ca la versiuna fara WR, la 52m, precum are si 18-55-ul (in toate versiunile). Nu tre sa-ti amintesc ca spre deosebire de 18-55-ul de la cANIKON, la cel de la Pentax elementul frontal nu se roteste, deci liber la utilzare filtru polarizare fara batai de cap.
Ar merita inlocuit doar  poate de 16-50/2.8 (sau varianta sigma/tamron dacar ar fi si WR :-P ).
18-135 are doar avantajul ca e mai 'flexibil' , in rest, nika. Poate merge bine si 18-55 WR + 35/2.4 :-D Teleleuri sunt destule second F, FA-uri, DA-uri. PLus ca la un body mic merge mai bine un ob.mai mic ;-)

Edited by montecarlo, 14 August 2012 - 08:35.


#34
FireBlast

FireBlast

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.08.2012
Salutari,

Mi-am luat de curand K-30 cu obiectiv kit 18-55 DAL. Planuiesc sa schimb obiectivul ulterior. Observ ca preturile stau destul de bine pe la romani. Pe mine m-a costat 600 lire kitul de pe amazon.
Experienta mea cu tot ce tine de foto e foarte limitata, acest Pentax fiind primul meu DSLR.

Oricum, daca aveti ceva intrebari legate de camera, o sa incerc sa va raspund, insa sa nu aveti prea mari asteptari de la mine pe partea tehnica. :D

#35
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,956
  • Înscris: 28.12.2006
Sa-l folosesti cu placere.

View PostFireBlast, on 26th August 2012, 01:36, said:

Mi-am luat de curand K-30 cu obiectiv kit 18-55 DAL. Planuiesc sa schimb obiectivul ulterior.
Dece?

Edited by crokodilu, 26 August 2012 - 19:51.


#36
FireBlast

FireBlast

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.08.2012
Obiectivul e foarte bun, sunt multumit de el. Planuiesc sa il schimb cu ceva superior si WR, dar asta cand o sa stapanesc camera.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate