Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...
 Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?
 Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii
 [TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 

Sfat pentru vizitarea N-V Germaniei

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
crockus

crockus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.01.2006
Salutare tuturor.

In luna septembrie am ocazia fericita de a ajunge in landul Renania de Nord - Westfalia.
Am mai avut ocazia sa merg in zona si am vizitat Koln, Dusseldorf (in ambele - atat cat am putut in 2-3 zile) si am avut incapatanarea sa ajung si la Aachen si la castelul Bruhl.

Inteleg ca am ratat castelul Reichsburg Cochem, Eltz (Koblenz), Johannisburg (ceva mai departe), Stolzenfels, Marksburg (acestea le-am gasit pe net).
Sederea va fi scurta dar as putea incerca sa vizitez: Duisburg, Essen, Buchum, Dortmund (cate 1-2 zi pentru fiecare, maxim 2 orase din 4).
Sau as putea incerca sa trag o fuga in Eindhoven / Maastricht / Liege....?

Imi puteti da un sfat va rog ?

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,135
  • Înscris: 13.07.2011
eu sunt omul orasului care daca ma trimiti sa vizitez o tara prefer orasul si lucrurile interesante din ea, decat sa vizitez vreun castel, vreo padure sau chestii de genul asta. In orase oamenii si-au pus amprenta in fiecare oras gasind o alta cultura, o alta arhitectura si lucruri interesante in fiecare oras, greu pot sa spun orasul x zici ca e y ... Intr-un castel in schimb toate sunt la fel inafara de exterior care are o forma diferita si in interior cum a fost mobilat boring.

Astfel ca iti recomand sa vizitezi cat mai multe orase. Eindhoven si Liege sunt interesante si frumoase de vazut, despre Maastricht nu iti pot spune absolut nimic nu cunosc. In Dortmund iti recomand Königsallee strada de lux din Dortmund.  Buchum, Duisburg sunt orase mai micute, iar Essen nu mi-a placut niciodata.

#3
crockus

crockus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.01.2006
business11, multumesc frumos pentru raspuns !
Ar mai fi Wuppertal...gradina zoologica si "tramvai suspendat"...?
Lucrurile se precipita, pe 19 septembrie trebuie sa fiu acolo cu oarece treaba timp de 2-3 zile, apoi cam 4 zile ar fi de plimbare.

#4
crockus

crockus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.01.2006
Nu sunt sigur, dar cred ca ma voi axa pe Liege (http://wikitravel.org/en/Liege) si pe Eindhoven (http://wikitravel.org/en/Eindhoven).
Sunt multe muzee si castele in Liege iar in Eindhiven cred ca ar fi interesant sa prind "Light Tour", care incepe pe 18 septembrie.
Ori 3 zile Liege si 3 zile Eindhoven; ori 2 cu 2 si inca 2 pentru Dortmund sau Wuppertal.

#5
crockus

crockus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.01.2006
Pana la urma, deoarece nu am putut stabili exact in timp util destinatiile, impreuna cu celelalte persoane cu care voi merge, am fost nevoit, ca un fel de last chance, sa aleg 2 zile in Liege si 2 zile in Duisburg.

Nu am mai gasit cazari corespunzatoare pentru Eindhoven si in plus transportul in Olanda mi se pare foarte scump: sunt cam 88 de km intre Liege si Eindhoven si pretul unui bilet de tren era 80 de euro de persoana.
Restul data viitoare... ;)

#6
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010

 crockus, on 11th July 2012, 14:31, said:

Salutare tuturor.

In luna septembrie am ocazia fericita de a ajunge in landul Renania de Nord - Westfalia.
Am mai avut ocazia sa merg in zona si am vizitat Koln, Dusseldorf (in ambele - atat cat am putut in 2-3 zile) si am avut incapatanarea sa ajung si la Aachen si la castelul Bruhl.

Inteleg ca am ratat castelul Reichsburg Cochem, Eltz (Koblenz), Johannisburg (ceva mai departe), Stolzenfels, Marksburg (acestea le-am gasit pe net).
Sederea va fi scurta dar as putea incerca sa vizitez: Duisburg, Essen, Buchum, Dortmund (cate 1-2 zi pentru fiecare, maxim 2 orase din 4).
Sau as putea incerca sa trag o fuga in Eindhoven / Maastricht / Liege....?

Imi puteti da un sfat va rog ?
Duisburg, Essen, Buchum sunt orase mici, urate.
Reichsburg Cochem, Eltz (Koblenz) merita vizitate, dar cand am fost la Eltz, anul trecut, era imbracat in schele.

#7
crockus

crockus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.01.2006
Da George2210, recunosc ca ai dreptate !!! dar timpul sederii este limitat iar distanta fata de Koln cam mare.

Fara sa fac pe desteptul, la fel de bine puteam sa trag o fuga din Koln pana la Paris cu trenul, dar distanta, timpul.....
Am gasit ca si in Duisburg o sa am ce vedea in 2 zile: http://wikitravel.org/en/Duisburg (de exemplu muzeul cailor navigabile, colectia lui Mercator (sunt profesor de geografie), gradina zoologica, cea botanica si, de ce nu, centrul Lego).
Pana la urma, as zice, trebuie sa fiu si realist vis a vis de timpul disponibil si chiar fata de bani.  


Nu stiu daca am voie sa prezint, la intoarcere cele vizitate, am sa contactez un moderator.
Daca se poate voi scrie neaparat un rezumat al calatoriei. Iar daca nu...

Multumesc frumos George 2210 si business11 !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate