Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta
 Cine poate lamuri extra-judiciar ...

Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...
 

Carpe Diem Travel - Faliment

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 24.04.2011
Scurt și la obiect, mail primit ieri

DUPA 10 ANI DE ACTIVITATE IN TURISM, SOCIETATEA COMERCIALA ACTUAL EVENTS SRL - AGENTIA DE TURISM CARPE DIEM TRAVEL A INTRAT IN FALIMENT INCEPAND CU DATA DE 02.07.2012.

CLIENTII AGENTIEI SUNT RUGATI SA PRINTEZE ACTELE DIN ATASAMENT PENTRU A PRIMI DESPAGUBIREA DE LA SOCIETATEA DE ASIGURARI LA CARE ESTE AFILIATA SOCIETATEA.

TOATE REZERVARILE SI ACHIZITIILE DE PACHETE TURISTICE AU FOST ANULATE

MAI MULTE DETALII VOM PUBLICA PE SITE-ul AGENTIEI WWW.CARPEDIEMTRAVEL.RO

CU REGRET,
FRENTESCU PAUL


Sunt curios dacă mai sunt păgubiți pe aici pe forum.

#2
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,759
  • Înscris: 05.09.2005
pai nu esti pagubit. omul nu a disparut cu banii vostri(cum am mai auzit cazuri), ci o sa iti recuperezi de la asigurator, nu? in rest, asta e...se mai intampla..

#3
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 24.04.2011
Asigurarea e de 50k $.
În caz că se depă?e?te această sumă, se va plăti propor?ional cu valoarea pierdută.

Banii sunt recupera?i în justi?ie, procesul poate dura ?i 3 ani..

E aceea?i situa?ie ca la Big Travel.

Edited by diahim, 03 July 2012 - 12:34.


#4
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 24.04.2011
Comunicat ANAT.

Nr: 653
                                     Data: 03.07.2012
Buna ziua,
Stimati Membri ANAT,
Va supunem atentiei mesajul trimis de catre Dl Frentescu Paul, reprezentantul societatii comerciale Actual Events SRL, prin care aduce la cunostinta falimentul agentiei CARPE DIEM, incepand cu data de 02.07.2012.

----- Forwarded Message -----
From: Carpe Diem Travel <[email protected]>

Sent: Monday, July 2, 2012 2:18 PM
Subject: Anunt - CARPEDIEM TRAVEL

DUPA 10 ANI DE ACTIVITATE IN TURISM, SOCIETATEA COMERCIALA ACTUAL EVENTS SRL - AGENTIA DE TURISM CARPE DIEM TRAVEL A INTRAT IN FALIMENT INCEPAND CU DATA DE 02.07.2012.

CLIENTII AGENTIEI SUNT RUGATI SA PRINTEZE ACTELE DIN ATASAMENT PENTRU A PRIMI DESPAGUBIREA DE LA SOCIETATEA DE ASIGURARI LA CARE ESTE AFILIATA SOCIETATEA.

TOATE REZERVARILE SI ACHIZITIILE DE PACHETE TURISTICE AU FOST ANULATE

MAI MULTE DETALII VOM PUBLICA PE SITE-ul AGENTIEI WWW.CARPEDIEMTRAVEL.RO

CU REGRET,
FRENTESCU PAUL


Cu stima,

Elena Miron                                            
ANAT  Secretar General

#5
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
E ok daca a fost membru ANAT, oamenii isi vor recupera banii in cele din urma, dar va dura, oricum decat firme fantoma care apar peste noapte si dispar dimineata.

#6
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 24.04.2011
Firma avea 10 ani pe piață ..
Asta e,așteptăm momentan.

#7
deejay_roister

deejay_roister

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.05.2011
salut


exact acelasi mesaj l-am primit si eu luni la ora 14:29, urmat de un altul ieri in care mi se dadeau instructiunile pentru a putea recupera banii.

stiti cum anume se procedeaza pentru a recupera banii ?

 diahim, on 3rd July 2012, 03:57, said:

Firma avea 10 ani pe piață ..
Asta e,așteptăm momentan.



astazi am suant la cineva din asirom si mi s-a spus ca au inceput sa sune clientii


ce am observat eu e ca in mailul pe care mi l-au trimit mi.au dat scanat o polita facuta la Asirom, polita pe care am verificat-o si este in regula, insa in contractul pe care l-am semnat ca asigurator apare un altul
eu am platit 480 €
pacat ca nu sunt in romania si ca ajung de abia peste 2 saptamani ca tare mi-as fi dorit ca am o discutie cu d-nul Cosmin de la agentie, care m-a asigurat ca vor platit imediat rezervarea catre Bulgari pentru nisipurile de aur - rezervare in early booking.
Oricum poate am placerea sa il gasesc in momentul intoarcerii mele in tara, la adresa care apare in contract.
pana atunci...toate cele bune si sper sa va recuperati banii in intregime.

salutare

#8
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 24.04.2011
Nu mai gasesti pe nimeni la firma, s-au evaporat.
Se pare ca firma nu a intrat in faliment, procesul are loc pe data de 9. Deci sunt toate premizele pentru inselaciune.

Ca pasi, sesizare la ANAT, OPC, Politie si Asirom.
Banii vor fi recuperati in Justitie intr-un proces ce poate dura intre 2 luni si 3 ani.

#9
nicosand

nicosand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.08.2009
Sunt si eu pe lista.
Am mers prin aceasta agentie de cativa ani buni, tot timpul au fost ok.

Acum insa...
Vineri, 29.06 am vorbit cu ei, am cerut proforma pentru plata, si luni 02.07 am facut plata. Noroc ca suma nu este prea mare.
Totusi nu cred ca ca vineri nu stiau ce va urma sa se intample, asa incat sa puna clientii sa faca plati...

Am vorbit si eu la Asirom, in prima faza mi-au spus ca agentia ar trebui sa faca demersurile pt recuperarea banilor, dar au zis ca pot sa depun acea cerere de despagubire la sediul lor din Bd Carol, la registratura.

Sa vedem ce va urma, dar nu cred ca recuperarea banilor va fi usoara...

#10
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 24.04.2011
Suntem in aceeasi situatie ca si clientii Big Travel, puteti gasi informatii la o simpla cautare pe google.
Am inteles de la Asirom ca si Marshall a ajuns in aceeasi situatie.

#11
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,650
  • Înscris: 20.10.2006

 diahim, on 4th July 2012, 07:37, said:

Nu mai gasesti pe nimeni la firma, s-au evaporat.
Se pare ca firma nu a intrat in faliment, procesul are loc pe data de 9. Deci sunt toate premizele pentru inselaciune.

Ca pasi, sesizare la ANAT, OPC, Politie si Asirom.
Banii vor fi recuperati in Justitie intr-un proces ce poate dura intre 2 luni si 3 ani.
Nu o fi in faliment, dar poate e in insolventa, sau nu ?

#12
cellinee

cellinee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.07.2012
Buna, sunt "fericita" ca ma aflu si eu pe lista celor tepuiti.. cu 3000 Eur de Carpe Diem / DerTour !?
Noi avem biletele de avion platite/confirmate, si vouchere de cazare de la DerTour care tocmai ne-au sunat si au zis ca daca vrem cazarea in continuare, sa platim inca o data serviciile ?!?! Cum ar veni ca voucherele emise sunt fara acoperire pentru ca Carpe Diemnu a platit mai departe cazarea, se mai confrunta cineva cu situatia asta?
Eu pe cine dau in judecata DerTour sau Carpe Diem?  :confuzzled:


Aaa, eu n-am primit inca nici o notificare de la Carpe Diem, "noroc" ca DerTour ne-au prezentat situatia in care suntem..

#13
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 24.04.2011
Voi ..DerTour , care la randul lor ii vor actiona in instanta pe Carpe Diem.
Vezi in contract ca au claue de "forta majora" si o sa gasesti si situatia ta.

Dar recomand si o plangere la ANPC sau Politie.

Edited by diahim, 04 July 2012 - 14:53.


#14
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 19.11.2008

 mviorel, on 3rd July 2012, 15:37, said:

E ok daca a fost membru ANAT, oamenii isi vor recupera banii in cele din urma, dar va dura, oricum decat firme fantoma care apar peste noapte si dispar dimineata.

Cu ce crezi ca ajuta asta? Da cumva ANAT-ul banii inapoi ? Chiar nu are nici o importanta

 cellinee, on 4th July 2012, 14:16, said:

Buna, sunt "fericita" ca ma aflu si eu pe lista celor tepuiti.. cu 3000 Eur de Carpe Diem / DerTour !?
Noi avem biletele de avion platite/confirmate, si vouchere de cazare de la DerTour care tocmai ne-au sunat si au zis ca daca vrem cazarea in continuare, sa platim inca o data serviciile ?!?! Cum ar veni ca voucherele emise sunt fara acoperire pentru ca Carpe Diemnu a platit mai departe cazarea, se mai confrunta cineva cu situatia asta?
Eu pe cine dau in judecata DerTour sau Carpe Diem?  :confuzzled:


Aaa, eu n-am primit inca nici o notificare de la Carpe Diem, "noroc" ca DerTour ne-au prezentat situatia in care suntem..

Tu de la cine ai cumparat pachetul acolo ai problema. Daca ai luat de la Carpe Diem de la ei trebuie sa iei banii. DerTour daca a organizat si ti-a cerut alti bani inseamna ca nu a primit banii de la Carpe

#15
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,650
  • Înscris: 20.10.2006
Dar asigurarea la ce mai exista daca oricum trebuie procese and stuff ? De ce nu se face doar dosar de dauna ?

Edited by LunaCrystal, 04 July 2012 - 19:26.


#16
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 19.11.2008
Pai asa se face, dar despagubirea se poate face doar in limita a 50k euro cat este polita. Daca insa acesta suma nu ajunge , atunci cei care nu au primit banii nu au ce face decat sa deschida proces si sa incerce astfel sa mai ia din bani inapoi, daca mai este vreo sansa

#17
cellinee

cellinee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.07.2012

 diahim, on 4th July 2012, 15:39, said:

Voi ..DerTour , care la randul lor ii vor actiona in instanta pe Carpe Diem.
Vezi in contract ca au claue de "forta majora" si o sa gasesti si situatia ta.

Dar recomand si o plangere la ANPC sau Politie.

Buna, eu n-am nici un contract nimic cu DerTour dar ei sunt cei care mi-au anulat rezervarea la hotel pentru ca n-au primit banii de la Carpe Diem.
In momentul de fata am bilete de avion fara cazare si plecarea Sambata asta :(

Pentru cei care sunt in situatie asemanatoare pasii care ar fi de urmat:

Asirom- Bd. Carol 31-33 pentru cerere despagubire, sa aveti la voi chitanta, facturi, contract, se depun pentru despagubire

Sectia 1 politie, fix la capatul strazii Povernei unde era sediul Carpe Diem, am fost acum acolo dar programul era pana la ora 16. O sa merg maine sa depun plangerea penala!

Optional, proces civil pentru daune morale, impotriva administratorului actual Paul Frentescu si a directorului agentiei Oana Crupa, noi o sa mergem sa depunem plangere pt asta tot maine.

Daca tot avem o saptamana de concediu in care nu mai plecam nicaieri, macar s-o petrecem prin plimbari: asigurator, politie, tribunal.. :deadtongue:

#18
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,650
  • Înscris: 20.10.2006
Nu cumva au fost anulate si biletele de avion, chiar daca le aveti, deoarece nu au fost platite ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate