Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp
 Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...
 Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 

Posibil OZN deasupra zonei Salii Palatului

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
dreamseeker11us

dreamseeker11us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 18.11.2009
sal

locuiesc in zona salii palatului.
nu port ochelari (am vedere 100% perfecta), nu beau, nu fumez   (asta sa o rezolv cu misto urile gen ,,lasa alcoolul'')

in seara zilei de 28 Iunie, Joi, pe la 12 noaptea ,am deschis usa la balcon, sa aerisesc   (desi cerul era senin, acum nu mai e asa canicula)

langa Sala Palatului (cladirea cu forma de semisfera), la mica distanta, langa un parculet mic, e un bloc turn inalt, cu acoperisul frant concav  (capatul lui I Bratianul, chiar langa fosta Posta)

imi place sa vad stelele, cand e cerul liber ... doar ca de data asta, mi-a atras atentia ceva portocaliu intens, stralucitor, nitel deasupra  (si la stanga) acelui bloc turn
  ma uit mai atent, si remarc ca obiectul, initial stationar, se misca inspre acoperisul blocului turn destul de repejor   (faza asta a durat cca 2 min, nu mai mult cred)

evident, fug imediat in camera mea, sa iau aparatul de foto digital  ( un canon sx210 is  14x zoom optic, 14 MP)
regret ca nu am avut un aparat cu un zoom masiv si calitati de filmare mai bune :(

cand ma intorc, chestia portocalie intensa, incepuse sa se miste inapoi in sus,  (dreapta sus), peste blocul postei ,  si mai rapid
practic, miscarea toata a fost in forma semnului ,,vazut''  v  

in video-ul atasat la final pe fileshare, desi evident nu cel mai bun, caci contrastul de luminozitate al strazii versus intunericul de sus, cam pune piedica aparatelor digitale obisnuite sa filmeze bine, totusi se vede lumina portocalie deasupra blocului turn, iar in ultimele clipe trece rapid inspre blocurile adiacente, disparand peste
  (daca va uitati la clip cu atentie, se remarca aceste detalii totusi, in ciuda filmarii neclare)

sigur, cateva intrebari se ridica, si mi le-am pus si eu:

1) daca era doar o stea si mi s-a parut ?
  toata viata mea,  nu m-am remarcat prin dans, muzica, olimpic la ceva etc....dar daca am avut vreo calitate remarcata de multi, e simtul vazului
  mi se spunea, des de amici si multi dintre cei care m-au cunoscut,  ,,vulturul'' .  daca am incredere in ceva, e simtul vazului meu
  + ca pe o noapte senina, fara pic de nor sau umezeala, ceva la nici 1 km, e destul de clar vizibil !

2) daca era un avion pur si simplu ?
   si eu m-am gandit la asta, evident!
   exista insa o mica, mare problema (evidenta si in video, daca luati cladirea ca sistem de referinta...) --- obiectul e aproape de cladire, NU departe in fundal!
   dupa cate stiu eu, aeronavele nu au voie sa zboare razant cu cladirile inalte  (daca se intampla, atunci ceva groaznic s-a intamplat, gen o defectiune majora, si o probausirea poate fi iminenta)
     alta mare problema e sunetul !!!

   cati dintr noi nu am vazut aeronave  (elicopetere, avioane ) chiar in ziua, in amiaza mare,  (deci pe fundal de zgomot, NU pe  fundal de liniste) ,  sus de tot, pe cer, in nori, si totusi suntele se aud clar ?!
  
  chiar azi, 30 Iunie, eram afara, si pe o vreme f frumoasa, un elicopter insistent, se tot rotea pe deasupra Bucurestiului  (se auzea clar din zona Cismigiului, poate si din altele)

abia abia daca se zarea...dar zgomotul era atat de clar, ca il auzeam peste sunetul din castile ipodului !

ideea e ca o aeronava Nu poate fi complet silentioasa, in timp ce efectueaza astfel de manevre de zbor!
cel putin, nu una conventionala, nu la inaltimi atat de mici de zbor si nu pe un fundal de liniste, la ora 12 noaptea  !

3) daca era un elicopter?
   raspunsul ca la 2 ....

  4) daca era o cometa trecand in distanta?
    da, si la asta m-am gandit.... dar dupa cate stiu eu, cometele si alte astfel de obiecte celeste, NU isi schimba directia voit !!!
  de fapt, ce mi-a atras privirea initial, pe langa miscare, era si schimbarea directiei !

  eu unul, nu stiu cometele si asteroizii etc sa aiba sisteme de schimbare a directiei !

5) ai apreciat tu gresit, distanta, marimea obiectului, altitudinea etc

un ultim aspect de remarcat...cum se vede chiar si pe filmare, obiectul era maricel !  e cel putin cat lumina unuia din apartamentele blocului turn !
problema majora  e ca obiectul respectiv, chiar presupunand ca m-am inselat total cu privire la distanta de zbor, inaltimea de zbor, daca era mult mai sus, mult mai departe, inseamna si ca era MULT MAI MARE !!!

acest element, cumulat cu viteza ridicata si manevrele extrem de acrobatice, si linistea totala a deplasarii ridica si mai multe semne de intrebare, nicidecum nu rezolva problema!

deci, chiar si daca m-am inselat  100% in privinta locului, altitudinii, marimii obiectului, de fapt, e si mai problematic !
  
chiar as dori sa stiu ce aeronava conventionala  poate fi portocaliu luminiscent, se misca in totala liniste, in mare viteza, si poate zbura aproape de cladirile inalte si face acele manevre !


PS:  nu pot atasa video ul, are 60 mb, dar l-am pus pe fileshare !

http://www.fileshare.ro/70679690644.2
  
PS 2: mistocarii vor fi imediat raportati !
         chiar vreau sa fiu contrazis, dar cu argumente rationale, de bun simt

Edited by dreamseeker11us, 01 July 2012 - 00:37.


#2
fux

fux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 23.02.2010
1. Filmul e de kaka. Nu ai focalizare si nu se vede nik.

2. Ceva de genul descris de tine (portocaliu, fara zgomot, miscari bruste in diferite directii) am vazut si eu acum 2-3 saptamani intr-o seara.
OZN  sau nu, mi-a atras  atentia pe moment. Cine stie ce dracovenii or mai fi testat unii.



PS: De ce ai pus la Astrologie si paranormal ???  Mie nu mi se pare deloc sa aiba legatura cu astrologia.

Edited by fux, 01 July 2012 - 01:00.


#3
dreamseeker11us

dreamseeker11us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 18.11.2009

View Postfux, on 1st July 2012, 01:58, said:

1. Filmul e de kaka. Nu ai focalizare si nu se vede nik.

2. Ceva de genul descris de tine (portocaliu, fara zgomot, miscari bruste in diferite directii) am vazut si eu acum 2-3 saptamani intr-o seara.
OZN  sau nu, mi-a atras  atentia pe moment. Cine stie ce dracovenii or mai fi testat unii.



PS: De ce ai pus la Astrologie si paranormal ???  Mie nu mi se pare deloc sa aiba legatura cu astrologia.


1)  am si recunoscut ca filmul e nasol..cu toate astea, se poate vedea la un moment dat, acea lumina deasupra blocului, inclusiv miscarea ulterioara
     eu am rulat totul si printr un soft de prelucrare video frame cu frame, si acolo e si mai evident
  faptul ca ti a atras atentia e f bine .... pe mine m-a intrigat si faptul ca din punct de vedere al distantelor clasice de zbor, chestia aia e deranjat de aproape de sol !

nu e nici macar la dublul inaltimii blocului turn !!!  daca era o aeronava standard, as insemna ori ca pilotul e beat crita, ori ca are probleme tehnice grave de tot    ( si sa nu uitam aspectul de sunet!)

2)  pt ca daca te uiti pe softpedia, vezi ca la numele rubricii Astrologie si paranormal, la dezbareri, scrie si OZN !


PS:  citatul tau: ,,Cine stie ce dracovenii or mai fi testat unii''  ....si la ce teste te referi ?!   asta arata ca nici tu nu ai idee ce ar putea fi
    zi mi si mie idei de dracovenii ce pot proiecta obiecte portocalii luminoase pe cer, cu aparenta solida, ce pot zbura pe deasupra cladirilor


sunt gata sa accept sa anumite lucruri nu pot fi identificate, dar cand lucrurile alea sunt la mai putin de o aruncatura de bat si nu undeva in inaltul cerului,  deja devin ff intrigat ...

mai ales, ca am filmat de afara, si NU din inauntru, prin sticla, sa putem da vina pe reflexii sau mai stiu eu ce ...

Edited by dreamseeker11us, 01 July 2012 - 01:21.


#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Era probabil un elicopter. Din pricina distantei e greu sa apreciezi Distanta/inaltimea/locatia chiar daca ai o vedere perfecta.
    Data viitoare cand mai vezi OZN-uri incearca sa folosesti filtrul inteligentei in loc de diafragma aparatului de fotografiat.

Si, sa stii de la mine, extraterestrii nu vin asa prin surprindere. Daca vin, trimit macar un email inainte.

#5
dreamseeker11us

dreamseeker11us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 18.11.2009

View Postcspot, on 1st July 2012, 02:51, said:

Era probabil un elicopter. Din pricina distantei e greu sa apreciezi Distanta/inaltimea/locatia chiar daca ai o vedere perfecta.
    Data viitoare cand mai vezi OZN-uri incearca sa folosesti filtrul inteligentei in loc de diafragma aparatului de fotografiat.

Si, sa stii de la mine, extraterestrii nu vin asa prin surprindere. Daca vin, trimit macar un email inainte.


daca ai fi citit mai sus, nu ai fi insultat   (si nici nu te ai fi ales cu raport...)

elicopterele fac foarte mult zgomot ...  si ziua, in zgomotul zilei, sunt f usor de auzit si repeat, chiar la inaltimi f mari  (pana sunt aproape cat un mic puncticel) !

  ipoteza A )  daca obiectul e aproape si poate zbura atat de neobisnuit, fara niciun zgomot ...well, e f problematic

  ipoteza B  ) daca e un elicopter in departare, iarasi avem 2 probleme uriase ....  date de sistemul de referinta vizual
                      i) ce lumina poate purta pe el, un elicopter, in distanta, incat sa apara atat de stralucitor ?!?    
                         aeronavele cu lumini, in distanta, de multe ori, nu se disting de stele   (doar miscarea le da de gol...)
                          in niciun caz, nu sunt portocaliu aprins si atat de vizibile

                  ii)   un obiect, care si de aproape pare mare si vizibil clar, este evident ca si in cazul unei aprecieri gresite, daca este in distanta, este cu mult mai mare !!!

   un obiect care se misca foarte rapid in apropiere, e muult mai rapid in departare !

exemplu: o masina trecand cu 200 km/h pe langa tine,  nu e niciun mister!
                 dar daca vezi ceva stralucitor, tot mic ca o masina sa zicem,  miscandu-se in departare si aparent, la fel de rapid ca si masina vazuta de aproape, inseamna ca obiectul acela are o viteza fenomenala, probabil nu foarte departe de cea a sunetului    (ceea ce ne duce iarasi, la problema sunetului !!!!)


daca am estimat prost, si obiectul era la o distanta mult mai mare ...corelat cu viteza mare si manevrele stranii ... CUM se explica lipsa unde de soc sonor ?!?!

(vezi pt referinta avionele militare cu reactie ... nici nu le vedem, de multe ori chiar pe cer senin total, dar le auzim mai mult decat clar !!!)


deci, chiar daca am vazut prost, daca am estimat prost altitudinea, distanta etc ... e si mai problematic!!!
daca era barem un sunet, mai treaca-mearga ...

raspunde rational la astea

Edited by dreamseeker11us, 01 July 2012 - 02:09.


#6
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
Trebuie sa ai incredere in simturile tale si sa filtrezi informatiile cu ajutorul lor. Da, sansele sunt extrem de mari sa fi fost un OZN, nu este chiar asa extraordinar sa fi vazut unul in zona ta, in ultima vreme (ultimele luni) activitatea ozenistica, sa-i spun asa, s-a intensificat simtitor peste tot in lume. Si eu am vazut unul, ziua in amiaza mare, sambata trecuta, 23 iunie, in jurul orei 1.30 PM, impreuna cu fetita mea de 7 ani jumate, trecea pe deasupra Clujului, pe directia V-E, la o inaltime medie, in jur de 3 km, asa am aproximat eu. Avea forma semisferica, de culoare alba, l-am vazut vreo 2 minute, dupa care a disparut subit. Nu am avut la mine nici o scula de filmat sau fotografiat, desi am in dotare o camera video HD.
Un prieten foarte bun de-al meu locuieste in zona aeroportului Cluj Napoca, aparitiile de ozn-uri in partea aia a orasului sunt frecvente, imi spune ca aproape in fiecare seara observa miscari "suspecte" pe cer.
Ramane la latidudinea fiecaruia sa aprecieze asa cum vrea  "fenomenele" astea, dar cei care cred ca suntem singuri in Universul asta mare, se inseala amarnic.

#7
comodo

comodo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.06.2012
Erau niste extraterestrii din zona Epsilon Eridanii cu o nava camuflata intr-un avion, ce tocmai invatau manevrele terestre. Probabil la prima lor lectie de zbor. Bine ca ne-ai anuntat si pe noi, altfel te gaseau si iti stergeau din memorie evenimentul.

Eucred ca invazia a fost deja amanata in urma acestei relatari. Numai bine.

#8
harris911

harris911

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 01.06.2012
Miscari ciudate, stanga-drepta, viteze diferite de deplasare catre inainte, de la vest spre est, am vazut si eu la un obiect luminos. Durata de vizionare, aprox 1 minut. Sigur nu era vreun avion si prea mare pt a fi un balon meteo sau ceva asemanator.
In Bucuresti.
:)

Edited by harris911, 01 July 2012 - 06:33.


#9
davidz180

davidz180

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.09.2009
imaginile filmate de tine,samana mai mult cu un grup de luminite,iar miscarea haotica a aparatului cu care le-ai filmat,sugereaza ca ai facut-o intentionat.E parerea mea.
Activitatea OZN e mai intensa in ultima vreme,si foarte multe persoane au fost martori la astfel de aparitii nocturne.

#10
gniros

gniros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,173
  • Înscris: 11.03.2009
Un obiect zburator neidentificat se numeste OZN. Concluzia: era intr-adevar un OZN

#11
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012
nota 1 pentru calitatea filmuletului video! ......... si cu telefonul mobil se fac inregistrari video mai clare

#12
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Edison ar fi mândru de tine. Ai descoperit becul, felicitări.

#13
dreamseeker11us

dreamseeker11us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 18.11.2009

View Postdavidz180, on 1st July 2012, 08:36, said:

imaginile filmate de tine,samana mai mult cu un grup de luminite,iar miscarea haotica a aparatului cu care le-ai filmat,sugereaza ca ai facut-o intentionat.E parerea mea.
Activitatea OZN e mai intensa in ultima vreme,si foarte multe persoane au fost martori la astfel de aparitii nocturne.


miscarea haotica eram eu, incercand sa tin pasul cu obiectul ala

nu era intentionata deloc, se datoreaza contrastului orbitor intre lumina strazii (stalpii de iluminat etc)  si intunericul cerului, contrast care pune in mare dificultate camerele foto, caci ele nu se pot ajusta ca ochiul uman

chiar si asa   ...daca aveti vreun soft de derulare cadre (em am unul semi profesional) se vede si mai bine pozitia initiala a obiectului si deplasarea rapida spre dreapta sus - in nici 5 secunde, acoperise toata distanta intre acoperisul blocului turn, de unde era si blocurile acelea laterale!!!

daca eu am vazut prost/ interpretat gresit distantele si chestia aia era si mai departe este mult mai problematic, caci asta inseamna o viteza net superioara aeronavelor clasice, care desi mergand mult mai incet in distanta, totusi se aud clar, fara probleme si nu exista indoieli cu privire la ce sunt!

ceea ce ne duce iarasi la obsedanta problema a sunetului ... ce aeronava poate avea viteze atat de mari (daca era mult mai departe si eu am interpretat gresit distanta) dar fara pic de unda sonora de soc ?!?

1+1=2 totdeauna...

#14
dreamseeker11us

dreamseeker11us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 18.11.2009
deleted

Edited by dreamseeker11us, 01 July 2012 - 10:23.


#15
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Mosu, in ce limba vorbesti acolo in filmulet?
In alta ordine, o fi fost, frate, ozn, o fi fost. Tu chiar ai impresia ca vei afla cu cretitudine? Chiar si armata de l-ar fi vazut, tot se mergea pe burta.
E firesc sa te macine intrebarea, si cel mai important lucru este ce crezi tu si ceea ce ai vazut tu. Inteleg ca nu erai singur acolo, deci mai aveai cel putin un martor, asta daca nu vobeai singur, in numai tu stii ce limba...ori poate nu-i filmul tau. De altfel, zici ca s-a intamplat in seara de 28, insa filmul e din 26, ma rog posibil sa nu ai camera setata bine la time/date.

#16
al3xUnder

al3xUnder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 04.03.2009
Sigur nu era lampion ? :lol:
Ca lampioanele tot  o nuanta portocalie au si se deplaseaza dupa cum bate vantu

#17
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Trimite-l lu' DD, ca sigur face un serial de 236345 episoade din filmuletul tau.

#18
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 01.09.2006
Face pe dreacu. Nici de OTV nu-i bun.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate