Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

Satellite A300-1MM tavita unitatii optice nu se deschide

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
an_tonica

an_tonica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 07.12.2009
Am un laptop Toshiba Satellite A300-1MM, CPU T3200 dual core, 4GB ram DDR2, HDD 250GB WD, video integrata Mobile Intel 4, LAN, WAN, Bluetooth, IEEE1394, camera web, cititor de carduri, etc. si am urmatoarea problema cu unitatea optica (Matshita DVD Ram Uj880as):

Cateodata, tray-ul unitatii optice refuza sa se deschida. LED-ul lumineaza scurt dar nimic. Window-ul recunoaste unitatea optica dar comanda Eject din My Computer si din Computer Management -> Disk Management nu functioneaza. Pot deschide tavita manual dar la introducerea unui CD sau DVD unitatea optica nu face nimic si nu scoate nici un sunet. Nu este returnat nici un cod de eroare.

Cum am spus, asta se intampla ocazional si nu stiu de la ce. Acest lucru provoaca si SPIKE-uri (nu stiu cum sa le denumesc altfel) de utilizare intensiva a procesorului (intre 60% si 100%), in procesul System Idle. Numai shut down si restart rezolva aceste probleme. Dupa asta laptop-ul si unitatea optica de asemenea, functioneaza normal.

Aveam Windows 7 pe 32 de biti iar dupa un upgrade la RAM (de la 3 la 4 GB) am reinstalat Windows 7 versiunea pe 64 de biti dar problema s-a manifestat imediat dupa instalarea Windows-ului in timpul unor update-uri de la Microsoft.

Are cineva idee despre ce se intampla? Multumesc.

#2
an_tonica

an_tonica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 07.12.2009
Pana la urma m-am uitat mai atent in Event Viewer sa vad daca apare vreo eroare asociata cu manifestarile descrise anterior si am gasit astea:
The driver detected a controller error on \Device\CdRom0.
The device, \Device\Ide\iaStor0, did not respond within the timeout period.

Solutia:

Am uitat sa instalez Intel Matrix Storage Manager de pe site la Toshiba. Dupa instalare au fost adaugate urmatoarele date in registri:  
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\iaStor\Parameters\Portn\
unde n reprezinta numarul portului, de la 0 la 5. La aceste chei pentru fiecare port exista valorile urmatoare DWORD:
LPM: 0 (disable) or 1 (enable); default = enable
LPMSTATE: 0 (partial), 1( slumber); default = disable; ignored when LPM = 0
LPMDSTATE: 0 (partial), 1 (slumber); default = enable
DIPM: 0 (disable), 1 (enable); default = enable

Se pare ca unele unitati SATA nu suporta Link Power Management (LPM) si atunci provoaca acele freez-uri ale sistemului si nefunctionarea corecta a unitatii DVD.
Dupa instalarea n-am mai avut probleme. Pentru cei care va confruntati cu probleme identice si aveti acele chei in registri, verificati sa fie pe 0.

O zi buna tuturor.

#3
telu_a

telu_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.07.2007
Salut,
Am si eu un Satellite A 300 1MM. Ma intereseaza daca mai pot adauga inca un HDD si ce model.
Multumesc

#4
VIFCOR

VIFCOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 17.08.2006

View Posttelu_a, on 12 martie 2013 - 17:58, said:

Salut,
Am si eu un Satellite A 300 1MM. Ma intereseaza daca mai pot adauga inca un HDD si ce model.
Multumesc
Sunt adaptoare de HDD in loc de unitatea optica, preferabil de folosit un adaptor pe usb.

#5
telu_a

telu_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.07.2007
Salut,
pai al meu mai are un loc gol care cred ca este pentru HDD nr 2. Doar ca nu are mufe de conectare pt hard. Are o banda cu contacte(ceva de genul cum e la ecranul de la telefoanele mobile). Acest loc este exact in partea opusa lucului unde se afla hdd nr 1. Am citit undeva ca se pot pune 2 HDD pe laptopul asta.

Multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate