Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...
 Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...
 Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto
 Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5
 

Mitsubishi Outlander

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 14.04.2002
Sotia vrea sa isi ia un Mitsubishi Outlander. De fapt are mai multe variante, ii trebuie o masina cu garda inalta si cu spatiu destul de mare in portbagaj
Dupa indelungi cautari, in care optiunile au fost de la Peugeot Partener, VW Caddy, ambele cu locuri, pana la Ford Fusion (asta diesel) si Kia Sportage, Outlander etc
Au picat pe rand primele, Sportage nu e available decat in minim 3-4 luni si au ramas Ford Fusion si Mitsubishi Outlander.
Ca design e disperata dupa Outlander, in versiunea Turbo Asa e de dotata jucaria la 21.530CIP
Problema e ca e numai benzina, iar sotia merge mult (cam 100km/zi) si va manca destul. De asemenea e foarte scumpa intretinerea (revizii la 10k, jante de 17", un cauciuc mergand pe la 10mil).
La Fusion, cu motorul diesel, avantajul ar fi din start pretul mic de achizitie, consumul mai mic, intretinerea mai ieftina. De asemenea garantia de 4 ani fara limita si primele 3 revizii gratuite. Lipsurile ar fi designul incomparabil cu Outlanderul si lipsa 4x4 (care nu e foarte necesar dar acum iarna e binevenit)

So, ce stiti de Outlander ca fiabilitate?
Ce ma sfatuiti sa iau?

#2
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
de ce nu te orientezi catre noua Skoda Octavia kombi 4x4?Are portbagajul mult mai mare decat mitsu (580 de litri fata de 402 in mod obisnuit si 1620 de l la skoda fata de 1049l la mitsu-asta cu bancheta rabatata-). Si la skoda poti sa alegi dintre motorul de 1.9 tdi de 105 cp si motorul de 2.0l FSI de 150 cp.Iar pretul pentru skoda incepe de la 18.419  Euro Cip pentru motorul de 1.9l, in timp ce motorul de 2.0l masina costa 19.314 Euro CIP. Iar la skoda din cate stiu eu au si pachet de drumuri grele. M-as mai gandi eventual si la un Fiat stilo uproad, care e un stilo break suprainaltat insa nu stiu daca se aduce in romania, la ce pret sau eventuale date tehnice.

Deci sunt destule avantaje la skoda, mai ales ca nu o sa ai taxe vamale uriase ca si la mitsu. :peacefingers:

Edited by romaximusro, 31 October 2005 - 12:56.


#3
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,399
  • Înscris: 29.11.2001
LOL! Cam mare diferenta man! Am inteles ideea, dar - totusi - mitsu e mai mult decat dublu si ca pret, si ca intretinere. De asemenea, e indiscutabila diferenta MAJORA de calitate / functionalitate. Eu m-am uitat la Outlander cand mi-am luat Tucsonu', nu cand am luat Fusionu'.

In rest: mi-a placut masina, insa m-au tinut mai "pe laturi" urmatoarele:

- benzina (ce voiam eu la dotari gaseam doar la versiunea 2.4 INTENSE AT)
- pret de achizitie mai mare
- intretinerea mai "arzatoare" (reviziile la 10.000 isi spun cuvantul repede, tinand cont ca Tucsonu' se apropie de revizia de 30.000 deja).
- retea slaba de dealeri (cel putin in zona).
- vanzarile destul de slabe ale modelului
- spatiul interior / portbagaj mai mic (masina e kind'a sport-class).
- nu am avut ocazia unui drive-test sub nici o forma. De fapt, nici nu am putut urca in masina (aveau doar una in SR, si era deja data).


Ce mi-a placut:

- design
- caracteristici tehnice (desi nu dau pe spate, totusi, fiind vorba un motor 2.4 turbo cu doar 160 CP si ~ 260 NM parca).

Oricum, daca i-a placut Outlander, Fusion o sa i se para caruta. Aici e partea nasoala! :D

#4
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 14.04.2002
Skoda - nici vorba. Din nici un pct de vedere nu e ok
Motorul e de 2l TURBO si scoate numai 202cp
Design & so on sunt bila alba
bila neagra consumul si intretinerea
Intre timp a mai intrat in calcul seat altea.
Singura problema ramane .. utilizatorul .. care s-a intragostit la prima vedere de Outlander si specific de turbo .. Imi e frica sa o las pe sotie cu asemenea bolid (202CP!!!!)

#5
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
morogan: ce se cauta mai intai? Motor sau aspect practic?

#6
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 14.04.2002
Masina de femeie>> so, design
Banii pana in 40k DDP maxim

#7
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
eu daca as fi in locul tau m-as gandi la un Nissan Pathfinder care in versiunea cu motor de 2.5 l dci si 174 cp cu transmisie manuala si in nivel de echipare SE costa 29.900 CIP si ai urmatoarele optiuni pe el:

• Grila cromata
  • Jante Aliaj 17"
  • Bare longitudinale de plafon
  • Luneta cu deschidere separata
  • Oglinzi actionate electric
  • Oglinzi incalzite
  • Stergatoare cu senzor de ploaie
  • Faruri cu senzor pentru autoaprindere
  • Spalator pentru faruri
  • Geamuri laterale spate negre
  • Proiectoare ceata
  • Consola centrala cu finisaje cu aspect metalic
  • Volan si schimbator de viteze imbracate in piele
  • Oglinda intorioara cu efect antiorbire
  • Busola integrata in oglinda
  • Indicator temperatura exterioara
  • Rulou portbagaj + plasa multifunctionala
  • Bancheta rabatabila 40 / 20 / 40
  • Prize 12V x4
  • Aer conditionat automat cu reglare separata stanga - dreapta
  • Geamuri actionate electric
  • Reglaj scaun sofer in inaltime si zona lombara
  • Comenzi audio pe volan
  • Radio CD changer 6 discuri + 6 boxe
  • Cruise control
  • ABS + EBD + Asistenta la franarea de urgenta
  • ESP (Electronic Stability Program)
  • Airbag sofer + pasager + 2 airbaguri laterale
  • Airbaguri cortina
  • Sistem ISOFIX
  • Sistem imobilizare NATS (antidemaraj)
  • Sistem de alarma auto
  • Inchidere centralizata si telecomanda


Si mi se pare ca e facut in europa. Masina arata absolut demential, interiorul mi s-a parut foarte bun, iar daca e de carat portbagajul mi se pare suficient de mare.  Daca e  facut in europa ai scapat de taxe vamale, daca nu poate le pacalesti cu un leasing. Mai multe date tehnice despre masina gasesti aici




Attached File  13.jpg   138.01K   54 downloads Attached File  15.jpg   126.81K   54 downloads Attached File  07.jpg   185.74K   61 downloads

Edited by romaximusro, 31 October 2005 - 22:12.


#8
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 14.04.2002
Stiu masina, dar e pt o doamna, asa ca e muult prea mare. Pt mine era ok

#9
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pai dai ei peugeot-ul 407 si cumpara-ti tie nissan-ul. Eu zic ca se merita si nevasta va avea o masina perfecta: arata bine si are si spatiu suficient. Eu zic ca merita :D

#10
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,399
  • Înscris: 29.11.2001
Si vinzi imediat si Tucsonu'! :D

#11
vladd

vladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 28.03.2005
salut

pretul la Outlander 2.0 simplu , deci nu cel turbo este 17745 , din datele pe care le am nu mai au masina la test drive ( au vandut-o ) , si cresterea vanzarilor pe outlander a crescut sensibil , tocmai datorita faptului ca in 2 ani de cand e pe piata nu au existat probleme cu ei

numarul fix la care ii puteti contacta pe cei de la swoorom este 202.64.48 ( nu stiu daca am voie sa pun numere de telefon )

#12
GeorgeB

GeorgeB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 08.11.2002
de ce nu te uiti la noul Forester .

17800 2.0X - 158cp ,
24000 2.5XT - 230cp ?

dotat chiar bine ;)

si-a configurat cineva un 2.0X , full(piele , electric , trapa , crusie ...) , automat , 20600CIP . eu zic ca e super oferta :D peste cea a concurentei .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate